Marketing MIX Pasaż Stachus oświetlony stylowo przez OSRAM

Pasaż Stachus oświetlony stylowo przez OSRAM

0

Zainstalowane przy wejściu na nowy pasaż Stachus w Monachium oprawy oświetleniowe firmy LI-EX wykorzystują LED wyprodukowane przez OSRAM.

Przez dziesiątki lat hasło OSRAM „Jasny jak słoneczny dzień” górowało nad położonym w samym centrum stolicy Bawarii rondem Karlsplatz. Teraz rozwiązania jednego z najlepszych producentów oświetlenia na świecie zamontowane zostały także w pasażu przebiegającym pod tętniącym życiem placem. Dzięki staraniom OSRAM Opto Semiconductors w pełni sprostano postawionemu zadaniu. Firma odpowiedzialna była za wdrożenie kompleksowej koncepcji oświetleniowej okolic wejścia do nowo zaprojektowanej stacji kolejki S-Bahn i metra.

Zajmujące się projektowaniem oświetlenia biuro Schmidt-König, wspólnie z ekspertami firmy LI-EX, przygotowało całościowy projekt, wykorzystujący przede wszystkim LED OSRAM. Dzięki temu powstało imponujące i energooszczędne oświetlenie pasażu Stachus, efektowne, a równocześnie tanie w eksploatacji.

W czerwcu 2010 roku wejście na stację S-Bahn i U-Bahn oraz do pasażu Stachus pod Karlsplatz w Monachium zostało przebudowane. W ramach tego przedsięwzięcia zrealizowano nową koncepcję oświetleniową. Wykorzystując najnowocześniejsze rozwiązania OSRAM, biuro projektowe Schmidt-König zastosowało rozwiązania oświetleniowego LED firmy LI-EX. Dla całego zespołu wykonawców pod kierownictwem Michaela Schmidta szczególnie ważnym czynnikiem była trwałość źródeł światła. Element ten był istotny ze względu na konieczność zapewnienia niskich kosztów eksploatacji i serwisu. Dodatkowo użyta technologia miała zajmować niewielką przestrzeń, przy wysokiej wydajności i określonej charakterystyce promieniowania świetlnego.

65 000 zamontowanych LED

W trakcie jedenastomiesięcznych prac renowacyjnych pasażu Stachus zainstalowano łącznie 65 000 LED firmy OSRAM Opto Semiconductors w oprawach LI-EX. Zastosowane oprawy charakteryzują się między innymi dużą elastycznością w dostosowaniu odpowiednich odległości pomiędzy LED oraz możliwością dostarczania zasilania na odległość nawet trzech metrów.

W trakcie realizacji projektu, do oświetlenia fasady i architektonicznych zdobień przy wejściu zastosowano dwa różne typy LED. Z kolei do iluminacji wykonanej z brązowego szkła fasady wykorzystano 15 000 chłodnobiałych LED Golden Dragon Plus. Zapewniają one jasne i równomierne podświetlenie, bez efektu olśnienia, a jednocześnie zużywają niewiele energii. Dodatkowa, istotna korzyść to wysoki wskaźnik oddawania barw charakterystyczny dla LED. Gwarantuje to wrażenie naturalnych kolorów, a co za tym idzie wyższy poziom bezpieczeństwa, dzięki lepiej oświetlonemu otoczeniu.

Poręcze o całkowitej długości 700 metrów oświetla 50 000 ciepłobiałych diod typu TopLED. Ponieważ schody przy wejściu różnią się od siebie, długość opraw trzeba było dopasować indywidualnie. W przypadku doskonale nadających się do tego typu zastosowań profili LI-EX nie stanowiło to żadnego problemu.

Efektowne i efektywne oświetlenie

Ze względu na charakter konstrukcji schody można było oświetlić wykorzystując do tego poręcz. Jednak miała ona jasno oświetlać także całą powierzchnię poszczególnych stopni. Z reguły oświetlenie schodów pełni równocześnie funkcję oświetlenia awaryjnego, zasilanego niezależnie na wypadek braku elektryczności, dlatego potrzebne były energooszczędne źródła światła. Dzięki zastosowaniu TopLED, 18 metrów oświetlenia poręczy potrzebuje zaledwie 100W energii. Właśnie z tego powodu projekt w pasażu Stachus mógł być zrealizowany w sposób nie tylko w atrakcyjny wizualnie, lecz także energooszczędny.

Szklana fasada była szczególnym wyzwaniem także z innego powodu. Trzeba było zagwarantować jej równomierne podświetlenie o wysokim poziomie jasności, bez widocznych punktów świetlnych. Niewielka odległość pomiędzy ścianą, a fasadą utrudniała to zadania z uwagi na charakterystykę promieniowania świetlnego LED, jak i współgrania z zewnętrzną soczewką. Dzięki specjalnym profilom LED firmy LI-EX udało się sprostać temu zadaniu.

"Profil LED umieszczony jest niżej, przy szklanej ścianie i zapewnia jednolite oświetlenie na powierzchni kilku metrów, pomimo strat energii spowodowanych przez szklaną powierzchnię. W takich warunkach bardzo wydajne kompaktowe LED Golden Dragon Plus spisują się idealnie" – zauważa Marco Friedrich, dyrektor naczelny LI-EX.

Dzięki kompleksowej koncepcji pasażu Stachus, każdy ma możliwość skorzystania z nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych łączących styl i bezpieczeństwo.

Przebudowa monachijskiego pasażu Stachus trwała od 2007 roku. Cały projekt zamówiony został przez Landesbank Baden-Württemberg. Za stronę architektoniczną odpowiadała firma Allmann Sattler Wappner Architekten GmbH, której koncepcja została przyjęta już na początkowym etapie projektowania.

LI-EX jest częścią "LED-Light for you" –  platformy rozwiązań oświetleniowych, powstałej z inicjatywy OSRAM. Pracuje ona nad wdrażaniem nowych rozwiązań opartych na wydajnych diodach i źródłach światła o strukturze wielowarstwowej. Od początku realizacji projektu pasażu Stachus platforma służyła specjalistycznymi poradami architektom firmy Allmann Sattler Wappner.

Więcej informacji na temat LI-EX i "LED-Light for you" znaleźć można na stronie: www.ledlightforyou.com.