Event MIX Alchemia światła na Wawelu – TOP EVENT

Alchemia światła na Wawelu – TOP EVENT

0

Widowisko „Wawel. Alchemia światła” zostało laureatem konkursu TOP EVENT zorganizowanego podczas tegorocznego Forum Evential w Warszawie. Pomysłodawcą i mecenasem wydarzenia, które we wrześniu 2015 r. odbyło się w Zamku Królewskim w Krakowie jest firma TAURON Dystrybucja S.A.

Multimedialne widowisko, w którym historyczne postaci – smok Wawelski, Królowa Państwa Wiślan, Alchemik, Stańczyk czy książę Krak i legendy związane z Wawelem ożyły w autentycznej scenerii Dziedzińca Arkadowego Wawelu. Widowisko to synteza sztuk podana w innowacyjnej formie łączącej tradycyjny artyzm i ekspresję – malarstwo, taniec oraz muzykę i śpiew na żywo z nowoczesną technologią – 3D mapping i visual art. To wszystko, by przybliżyć wybrane i ważne sceny z historii państwa i rezydencji królów polskich.

W widowisku wzięli udział wybitni krakowscy artyści: Anna Dymna, Jerzy Trela, Grzegorz Turnau i Jerzy Stuhr. W legendzie o Państwie Wiślan wystąpiła Dorota Segda, a Króla Kraka zagrał Janusz Radek. Obrazy zostały wyświetlone na ekranie o ok. 1800 m² projekcji przez najjaśniejsze na świecie projektory o łącznej mocy ok. 200 tys. lumenów. Magię dźwięku przestrzennego zapewnił system kwadrofoniczny.

„Wawel. Alchemia Światła” to unikalne w skali kraju widowisko. Połączyło ono nowoczesne sztuki wizualne w postaci trójwymiarowego mappingu, ze światłem, muzyką, śpiewem i tańcem. Podobne widowiska są realizowane na zamku w Osace w Japonii, czy na fasadzie Teatru Bolshoi w Moskwie.

Klient: TAURON Dystrybucja S.A. – pomysłodawca i finansujący

Realizator/wykonawca: Visual Support

Zgłaszający: Atelie Grupa Taneczno-Akrobatyczna

[galeria=”1″]

ALCHEMIA ŚWIATŁA W LICZBACH

MULTIMEDIA

Łączna siła światła, która została użyta do rozświetlenia i ożywienia wawelskich murów wyniosła blisko 200 tysięcy lumenów. W trakcie widowiska pracowały jedne z najaśniejszych projektorów na świecie.

Zaprojektowany, dedykowany system multimedialny pozwolił na uzyskanie rozdzielczości 11 856  x 1200 pikseli [12K na szerokość] (większość filmów wyświetlanych w kinie ma rozdzielczość 2K). Widowisko było rejestrowane przez 8 kamer.

ANIMACJE

Rendery finalne animacji obliczało 120 procesorów.
Nad animacjami pracował 12 osobowy zespół produkcyjny.

DŹWIĘK

Do widowiska została zastosowana technologia dźwięku trójwymiarowego.
Siedem niezależnie kontrolowanych systemów dźwiękowych najwyższej jakości produkcji EAW było pierwszym takim wykonaniem w Polsce.

Specjalne przetworniki o ogromnej mocy odtwarzały bardzo niskie częstotliwości, nadając realny wymiar zaprojektowanym specjalnie na potrzeby widowiska efektom specjalnym.  Użycie najnowszej technologii cyfrowej o rozdzielczości 96 KHz/24 bit (dwukrotnie większej niż płyta CD) zapewniła najwierniejsze odtwarzanie dźwięku. 

Łączna moc systemów audio przekroczyła 100 000 Watt.

ŚWIATŁO

Dziedziniec arkadowy został rozświetlony przez ponad 80 inteligentnych urządzeń, które były zsynchronizowane z wyświetlanymi na fasadzie animacjami. Każda ze scen zawierała inną konfigurację urządzeń.

ARTYŚCI

Łącza liczba osob, wchodzących w skład zespołu artystycznego wyniosła ponad 40 osób.
Liczba osób odpowiedzialnych za techniczne aspekty przekroczyła 70 specjalistów.
Nad widowiskiem czuwało dwóch producentów. W projekcie wzięło udział: 16 tancerzy, 7 bębniarzy, 2 wojowników wushu, 6 osobowy zespół ludowy, pianista, wokalistka

Spektakl miał:

Dwóch choreografów
Własnego kompozytora – aranżera
Kierownika od efektów specjalnych

Opiekuna artystycznego
Reżysera
Kostiumografa
2 charakteryzatorów i 6 plastyków

www.alchemiaswiatla.pl

www.forumevential.pl

 

AK