Marketing MIX Tajemnice iluzji – jak przygotować magiczny event? | Marcin Muszyński

Tajemnice iluzji – jak przygotować magiczny event? | Marcin Muszyński

147
0

O największym w historii polskiej sceny iluzjonistycznej widowisku, miesiącach przygotowań, doborze obiektu i realizacji eventu, opowiada Marcin Muszyński – Iluzjonista i twórca wydarzenia.

Czym jest magiczne widowisko DUŻA ILUZJA, które pozycjonują Państwo jako największe w historii polskiej sceny iluzjonistycznej?

[Marcin Muszyński]: Jest to wielki spektakl pełen magii i trudnych do wytłumaczenia zjawisk jakie widzowie mają okazję zobaczyć podczas występu. Ich moc polega na tym, że są niezrozumiałe dla ludzkiego oka i umysłu. Podczas show jest mnóstwo różnorodnych wyreżyserowanych magicznych opowieści. Każdy zatem znajdzie coś dla siebie, gdyż są etiudy romantyczne, ale także dla osób o mocnych nerwach gdzie przecinany jestem na pół piłą spalinową, ale w międzyczasie pojawiają się też piękne modelki, taniec akrobatyczny w powietrzu i pirotechnika. Podczas show w Warszawie nie zabrakło też perełki, którą jest lewitacja fortepianu wraz z pianistą na wysokości nawet do 9 metrów nad ziemią. Aktualnie jest to ewenement na skalę światową i jedna z najbardziej spektakularnych iluzji, z której jestem niezwykle dumny. Jest to prawdziwy grający instrument, ważący kilkaset kilogramów, który wraz ze mną lata nad głowami publiczności i kręci się o 360 stopni nad ziemią.

Ile trwały przygotowania do realizacji tego wydarzenia? Jakie etapy obejmowały?

To trudne pytanie, gdyż cały przedstawiany repertuar był przygotowywany przez 12 lat. Pierwszym etapem było wymyślenie dużych iluzji jakie chcielibyśmy pokazać publiczności i ich stworzenie. Drugim było wyreżyserowanie tych iluzji i pokazanie ich w magicznych, ale logicznych opowieściach. Trzeci etap to skomponowanie muzyki. Następnie powstaje choreografia taneczna i pokazy akrobatyczne w powietrzu. Na sam koniec odbywa się szycie strojów scenicznych, budowa scenografii, reżyseria światła i pirotechniki. Jest to bardzo duże przedsięwzięcie. Każda z etiud wymaga oddzielnego przygotowania. Dla przykładu etiuda z „Lewitacją Fortepianu” trwa 3 minuty, a przygotowanie tylko tego pokazu trwało 3 lata.

Główne i największe koncerty odbyły się w EXPO XXI Warszawa. Co zdecydowało o wyborze tego obiektu? Jakie wymogi musiał spełnić?

Skala widowiska, które odbyło się w Warszawie miała swoje wymagania techniczne. Jeżeli chcemy pojawić, w tym przypadku samochód wyścigowy, musimy zrobić to na odpowiadającej wielkościowo scenie. Musi być na tyle proporcjonalna, aby samochód mógł się na niej spokojnie zmieścić. Gdy w programie przewidujemy akrobacje tancerek na wysokości to bardzo ważne jest aby hala miała też adekwatną wysokość. Musimy też pamiętać, iż na nasze koncerty przychodzi nawet kilka tysięcy osób, wspaniałej publiczności, zatem wielkość hali ma ogromne, wręcz decydujące znaczenie przy tego rodzaju widowiskach.

Cała trasa koncertowa to dziesiątki ton sprzętu scenicznego, kilka ciężarówek magicznych rekwizytów, w tym nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, pomagające strzec tajemnice iluzjonisty. Jak wygląda organizacja takiego wydarzenia?

Organizacja i przygotowanie tak wielkiego spektaklu to bardzo duże wyzwanie. Przy stworzeniu Magic Show w Warszawie pracowało wiele osób od kilku miesięcy. To trudna praca, począwszy od pozwoleń na imprezę masową, po rezerwacje hali czy hotelu dla kilkudziesięciu osób. Dużo wcześniej przed samym spektaklem trzeba również pomyśleć o poinformowaniu zainteresowanych, czyli przygotować informacje prasowe, billboardy czy okleić kilkudziesiąt miejskich autobusów wielkimi plakatami informującymi o wydarzeniu. Każda osoba zaczynająca ze mną współpracę musi również podpisać specjalną umowę o dochowaniu tajemnicy.

W samej Warszawie zużyto też ok. 2-3 tony pirotechniki, która była wykorzystywana podczas spektaklu. Jakie wymogi bezpieczeństwa trzeba spełnić przy realizacji takiego eventu?

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa przeciwpożarowego, widowiska przewidziane na kilka tysięcy osób, muszą przejść procedurę związaną z uzyskaniem pozwolenia na imprezę masową. Musieliśmy przedstawić pełną dokumentację z certyfikatami dotyczącymi przepisów PPOŻ. Przed koncertem mieliśmy bardzo restrykcyjną i wnikliwą kontrolę, podczas której sprawdzane były wszystkie scenografie, podesty sceniczne oraz kurtyny teatralne. Żadna z tych rzeczy przy zetknięciu z ogniem nie może się zapalić. W Hali EXPO XXI ta procedura była bardzo wnikliwie kontrolowana.

Czy kierowca rajdowy Martin Kaczmarski wraz ze swym samochodem zniknęli ze sceny?

Faktycznie mieliśmy też coś specjalnego, gdyż na scenie magicznie, bo w ciągu 2 sekund pojawił się najszybszy samochód świata wybitnego polskiego kierowcy rajdowego Martina Kaczmarskiego. Pojawienie się takiego samochodu rajdowego na scenie w ciągu kilku sekund… powiem tak, to trzeba zobaczyć 🙂

Jaki jest potencjał wykorzystywania pokazów iluzji w event marketingu i biznesie?

Udało nam się stworzyć największe widowisko magiczne w Polsce i z przyjemnością gościmy z tym spektaklem na różnorodnych imprezach, eventach, galach czy jubileuszach. Często pojawiamy magicznie produkty firmy lub np. znika lub pojawia się jej dyrektor lub prezes. Sprawiamy, że z pomocą magii każde wydarzenie staje się wyjątkowe i zapamiętane na całe życie. Dla bardziej odważnych mamy np. ludzką głowę bez tułowia, która opowiada o produkcie firmy.

O wydarzeniu pisaliśmy już TUTAJ.

Iluzjonista Marcin Muszyński wykonuje spektake nasycone magią podczas których, rzeczywisty świat przestaje istnieć. Szeroki repertuar artysty, jest pełen niesamowitych fantasmagorii takich np. jak: Lewitacja fortepianu wraz z pianistą, przecinanie człowieka na 2 części i nogi same jadące na rowerze, to programy bez wątpienia na najwyższym światowym poziomie.

Takie pokazy iluzji w formie magicznych etiud, idealnie pasują na specjalne wydarzenia telewizyjne, festiwale jak i różnorodne koncerty plenerowe. Fenomenem jednak jest fakt, iż tak wielkie przedstawienia można również zaprezentować podczas mniejszych imprez firmowych, bankietów czy eventów. Artysta zaprasza również na magiczny kabaret a w szczególności na Pełnometrażowe Spektakle Dużej Iluzji. Widzowie wówczas przenoszą się w zupełnie inny wymiar i inną rzeczywisto – Iluzjoniści wykonują najbardziej tajemniczy zawód świata.Faktycznie wymaga on niezwykłych umiejętności oraz wielu lat pracy, niebezpiecznych prób i żmudnych przygotowań. Właśnie dla tego Zapraszam Was do fascynującego świata, aktora, reżysera i twórcy wielkich iluzji: iluzjonisty Marcina Muszyńskiego.

Rozmawiała Katarzyna Lipska-Konieczko