Logo

Marketing MIX

Ogromny mural z kotami i panterą wita gości Fabryki Porcelany

W katowickiej Fabryce Porcelany powstaje pierwszy mural. Jest on przygotowywany w ramach tegorocznej edycji festiwalu Katowice Street Art AiR, organizowanego przez Instytucję Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

Nawiązuje on do historycznych wzorów porcelanowych figurek przedstawiających koty autorstwa Mieczysława Naruszewicza, które były przez dekady produkowane w Katowicach i sygnowane znakami Giesche i Bogucice. Autorem muralu jest Artur Wabik, polski artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz kultury. Od lat 90. związany ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej.

– Zdecydowałem się na koty, ponieważ lubię te zwierzęta. Ponadto uważam, że te właśnie wzory: Dziki Kot, Leżąca Kotka i Pantera, najlepiej oparły się próbie czasu. Przez dziesięciolecia występowały one w różnej kolorystyce. Do przeniesienia na ścianę wybrałem najbardziej oszczędne, nieco abstrakcyjne warianty, podkreślające sylwetę figurek – mówi autor muralu, Artur Wabik.

Mural jest doskonale widoczny z terenu Fabryki Porcelany, jednak znajduje się na budynku bezpośrednio z nią sąsiadującym, należącym do firmy SUTCO Polska Sp. z o.o. Za koordynację prac technicznych związanych z powstaniem dzieła odpowiada firma Dragon Bud.

– Jest to pierwszy z cyklu murali, które mają ozdabiać wjazd do Fabryki Porcelany. Każdy nowy mural, powstający minimum raz w roku, powinien wchodzić w interakcję z dziełem poprzednika i tworzyć z nim pewną narrację. Chcemy na stałe wpisać się na muralową mapę regionu i Polski – mówi Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche, która rewitalizuje Fabrykę Porcelany.

Oficjalne „odsłonięcie” muralu nastąpi 31 sierpnia, czyli w pierwszy dzień nowego muzycznego Upper Festivalu, który odbędzie się w Fabryce Porcelany. Jednak już dzisiaj widoczny jest jego niemal finalny kształt.

***

Fabryka Porcelany w Katowicach to kompleks budynków z końca XIX wieku, należących niegdyś do koncernu Giesche, który od blisko 6 lat jest rewitalizowany i przeobrażany w kompleks biurowo-usługowo-rozrywkowy. Działa tutaj kilkadziesiąt firm branż kreatywnych, sklepy, restauracje, kliniki, punkty usługowe oraz klub muzyczny. Obiekt od roku znajduje się na prestiżowym Szlaku Zabytków Techniki. Jest zarządzany przez Fundację Giesche.

JK