Marketing MIX Plakat reklamujący widowisko „Wolność we krwi”- oskarżony o plagiat

Plakat reklamujący widowisko „Wolność we krwi”- oskarżony o plagiat

0

Widowisko muzyczne „Wolność we krwi”, specjalna emisja okolicznościowych monet i banknotów, pikniki rodzinne, strona internetowa i aplikacja mobilna – to tylko niektóre elementy projektu „My Polacy 1918-2018” realizowanego przez Narodowy Bank Polski. Po oskarżeniach o plagiat grafiki zapowiadającej rocznicowe widowisko – NBP z niej zrezygnował.

W czwartek, 9. sierpnia na stronie internetowej NBP pojawił się  komunikat:

„Narodowy Bank Polski z zaskoczeniem przyjął informację dotyczącą jednej z grafik zapowiadających widowisko „Wolność we krwi” (15 sierpnia godz. 20.30, Plac Piłsudskiego w Warszawie) i wyraża w tej sprawie ubolewanie. W zaistniałej sytuacji NBP zaprzestał korzystania ze wspomnianej grafiki. Jeżeli okaże się to zasadne, zostaną podjęte inne działania, w tym także stosowne kroki prawne” – czytamy w oficjalnej informacji.

Dzień wcześniej na Twitterze, francuska ilustratorka Malika Favre, zamieściła post, w którym napisała, że została wykorzystana rażąca kopia jej plakatu z 2015 wykonana na wręczenie Brytyjskich Nagród Filmowych BAFTA.

Rzeczywiście, plakat z mężczyzną rozpościerającym ręce i jego cieniem z parą skrzydeł – do złudzenia przypomina wcześniejszą grafikę Maliki Favre, znanej m.in. ze współpracy z czasopismem „New Yorker”

Widowisko „Wolność we krwi”, organizowane jest przez Narodowy Bank Polski z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, ma odbyć się 15 sierpnia na placu Piłsudskiego w Warszawie. Transmisję z wydarzenia będzie można obejrzeć na telebimach w 16 miastach Polski, w których oddziały okręgowe NBP zorganizują lokalne pikniki rodzinne.

JK