Marketing MIX Ikea ponownie dystrybuuje papierowy katalog

Ikea ponownie dystrybuuje papierowy katalog

0

Dokładnie pół roku temu Ikea zrezygnowała w naszym kraju z dystrybuowania papierowego katalogu swoich produktów. Teraz wraca z jego dystrybucją na terenie Warszawy.

W sierpniu 2019 roku Ikea zaskoczyło informacją, że nowy katalog w wersji papierowej będzie dostępny bezpłatnie jedynie dla Klubowiczów Ikea Family. Zamiast ogólnodostępnej dystrybucji, katalog można było odebrać w saloniku Kolportera lub sklepie IKEA.
 
Decyzja o zaprzestaniu roznoszenia papierowego katalogu budziła zdziwienie, ponieważ katalog uważano powszechnie za kluczowe narzędzie sprzedażowe Ikei (nota bene pochłaniające dużą część rocznego budżetu marketingowego firmy).
Jednak po niespełna półrocznej przerwie szwedzka firma wraca do sprawdzonej formy promocji swoich mebli, czyli papierowego katalogu. Jego dystrybucja na terenie Warszawy realizowana jest przez spółkę ABC Direct Contact SA.
Powrót do drukowanych materiałów promocyjnych może wiązać się z cyklem życia reklamy. W przypadku katalogu pism wnętrzarskich, czytelnik może do nich wracać nawet po upływie kilku miesięcy. Ponadto, co pokazało badanie zrealizowane przez Nielsen na grupie dyrektorów marketingu sieci handlowych, gazetki promocyjne uważane są za najlepsze i najskuteczniejsze narzędzie komunikacji z konsumentami, jeśli kryterium jest realizacja celu sprzedażowego.
 
Obecnie IKEA testuje różne rozwiązania dotyczące dostarczania Katalogu na poszczególnych rynkach na świecie, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby i oczekiwania Klientów.    W Polsce Katalog IKEA 2020 w wersji papierowej był dostępny na zamówienie, a na rynku warszawskim w dystrybucji bezpośrednio do domów Klientów od 10 do 24 lutego tego roku. Nie może być więc mowy o powrocie formy drukowanej, bo jak do tej pory nie zrezygnowaliśmy z niej w Polsce. Klubowicze IKEA Family mogli bezpłatnie zamówić swój egzemplarz na stronie IKEA.pl/nowyKatalog i odebrać go w wybranym saloniku Kolportera lub sklepie IKEA. Wersja cyfrowa nowego Katalogu, identyczna z papierową, dostępna jest dla wszystkich na IKEA.pl/katalog. Przyszłoroczny Katalog IKEA, jak zwykle trafi na rynek polski na przełomie sierpnia i września i podobnie jak w tym roku zarówno w wersji drukowanej, jak i online. O formie dystrybucji będziemy informować na bieżąco.
 
MW