Event MIX Hiszpania odmraża życie kulturalne i rozrywkowe

Hiszpania odmraża życie kulturalne i rozrywkowe

39
0

Zamknięci w naszych domostwach zaliczamy kolejne koncerty czy spektakle przyklejeni do monitorów komputerów. Pomimo dobrodziejstwa, jakim są wydarzenia online, wraz z mijającymi miesiącami odczuwamy coraz większą tęsknotę za normalnymi spotkaniami, wypadami do restauracji, kina, nie wspominając już o koncertach czy firmowych eventach. Jesteśmy spragnieni normalności. Na szczęście na horyzoncie pojawia się nadzieja – kolejne państwa łagodzą restrykcje nałożone na obywateli. Jednym z przykładów zwiastujących rychły powrót branży spotkań jest Hiszpania, która przygotowała kilkuetapowy plan normalizacji życia społecznego, kulturowego oraz rozrywkowego.

Podobnie jak w Polsce pierwszy etap rozpoczął się 4 maja. Hiszpanie mogą pójść do fryzjera, ćwiczyć na świeżym powietrzu, zawodowi sportowcy wznowią indywidualne treningi. W tym etapie planowane jest również otwieranie barów, kawiarni i restauracji z serwisem na wynos albo dostawą do domu.

Od 11 maja, Hiszpanie stopniowo powrócą do spotkań towarzyskich w lokalach gastronomicznych – bary i restauracje będą mogły przyjmować gości na tarasach czy w ogródkach. Działalność rozpoczną hotele, ale tak jak w przypadku Polski, udostępnione zostaną tylko pokoje z wyłączeniem pomieszczeń wspólnych. Planowane jest również otwarcie muzeów dla około 30% dotychczasowej liczby zwiedzających. Pozytywne wieści z Hiszpanii płyną również dla branży spotkań, gdyż dozwolona będzie organizacja koncertów i imprez kulturalnych dla maksymalnie 200 widzów na wolnym powietrzu i 30 w obiektach zamkniętych.

W kolejnym etapie, czyli około 25 maja, bary i restauracje będą mogły przyjmować klientów również we wnętrzach (do 30% pojemności lokalu oraz z zachowaniem odległości między stolikami). Hotele udostępnią pomieszczenia wspólne przy zachowaniu 30% przepustowości. Branża rozrywkowa również poczuje większe rozluźnienie, gdyż teatry, kina, a co najważniejsze sale koncertowe otworzą się na jedną trzecią pojemności widowni oraz do 400 osób, jeśli działają na wolnym powietrzu i przewidziane są miejsca siedzące.

W ostatnim etapie Hiszpanie będą mogli korzystać z każdej aktywności publicznej z zachowaniem jednoczesnej obecności gości do 50% pojemności obiektów czy udostępnionych przestrzeni. Zaczną się otwierać kluby i lokale nocne.

Życie towarzyskie w Hiszpanii powróci do „nowej normalności”, dając tym samym nadzieję, że i nas wkrótce czeka odmrożenie życia kulturalno-rozrywkowego.

Źródła informacji: Gazeta Wyborcza, CNN Espanol, BBC, Marca, Eurativ, Muno.