Marketing MIX Niecodzienny mural z domkami dla ptaków w Gdyni

Niecodzienny mural z domkami dla ptaków w Gdyni

111
0

Mieszkańcy miasta to nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Zarówno te domowe i te dzikie. Wśród nich ptaki. To właśnie wróble, mazurki i sikorki zamieszkają w nowo wybudowanym przez Traffic Design osiedlu dla skrzydlatej społeczności lokalnej. Projekt otwarł Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej.

To jedyny mural w tej edycji biennale. Przedstawia stare drzewo i jest tłem dla 12 budek dla ptaków. Do stworzenia projektu zaproszono duet Małgorzatę Gurowską i Joannę Ruszczyk. Praca została zrealizowana na ścianie Szkoły Podstawowej nr 23 przy ulicy Grottgera w Gdyni. 

– Budki i lokalizacja zostały dobrane po konsultacji z Akcją Bałtycką na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas rozmów z ornitolożkami dowiedzieliśmy się między innymi, na jakie aspekty zwrócić uwagę, by zapewnić ptakom komfortowe warunki, dostęp do pożywienia i bezpieczeństwo od dzikich zwierząt, które mogłyby im zagrażać – mówi Monika Domańska z Traffic Design.

Dzięki usytuowaniu na budynku szkoły i przystosowaniu do ptaków, które zimują w Polsce, uczniowie będą mogli obserwować  mieszkańców budek a także dbać o nie w ramach lekcji biologii. Ptaki od wieków współdzielą z ludźmi przestrzeń do życia, kiedyś chętnie wiły gniazda w szczelinach budynków, w niektórych projektach np. tureckich architektów budki dla ptaków były wkomponowywane w elewacje. Dziś gdy ptaki są zagrożone a ich gniazda są niszczone między innymi w procesie termomodernizacji, musimy zwrócić szczególną uwagę, by zapewnić im bezpieczne schronienie. Jako ludzie jesteśmy też beneficjentami ich obecności w mieście. W okresie lęgowym ptasia rodzina polega dziesiątki kilogramów owadów w tym dokuczliwych komarów. 

Ważnym aspektem jest też obecność w pracy sędziwego drzewa, które ma zwracać uwagę na potrzebę pielęgnacji i dbania o naturalną miejską zieleń. – Sędziwe drzewa często nie wyglądają idealnie. Mają dziury, szramy, pęknięcia, suche gałęzie, wypróchnienia, infekcje. Wymagają opieki i odpowiedniego podejścia. Nawet spróchniałe wewnątrz, mogą żyć przez setki lat. Są gospodarzami dla tysięcy gatunków: ptaków, ssaków, gadów, płazów, owadów, grzybów, porostów i roślin. Zapewniają im przetrwanie. To drzewa-arki. Są domem, schronieniem, pożywieniem. Dają wodę. Pomagają przemieszczać się, komunikować, rozmnażać – podkreślają autorki projektu Małgorzata Gurowska i Joanna Ruszczyk.

To nie jedyny temat, którym będą zajmowali się organizatorzy Biennale Traffic Design. Wkrótce będzie można oglądać kolejne realizacje poruszające między innymi temat zabawy w mieście, czy przestrzeni dla pieszych. Ze względu na pandemię wszystkie wydarzenia będą odbywały się on-line. Biennale Traffic Design jest współfinansowane ze środków Miasta Gdynia. 

Źródło: trafficdesign.prowly.com

KL