Marketing MIX Zespół OLX Praca z najnowszym raportem o przyszłości rynku pracy

Zespół OLX Praca z najnowszym raportem o przyszłości rynku pracy

124
0

Raport „Prognozy przyszłości – OLX Praca. Know How 2021”ukazał się z inicjatywy serwisu OLX, największego jobboardu w Polsce. Jego premiera miała miejsce podczas eventu „OLX Praca. Know How 2021”, który w tym roku odbywał się online i przyjął formę branżowej telewizji śniadaniowej.

Materiał składa się z analizy dotychczasowych trendów na rynku pracy, badań wśród pracodawców, wpływu pandemii na rynek pracy oraz scenariuszy przyszłości – opisu alternatywnych wizji tego, co może nas czekać.

Raport został przygotowany z pomocą instytutu badawczego ARC Rynek i Opinia oraz FutureSThinking Group: firmą Zuzanny Skalskiej – 360Inspiration oraz studiem strategiczno-projektowym Greenhat Innovation.

Dotychczasowe trendy oraz reakcje pracodawców na pandemię

W pierwszej części przygotowano specjalistyczną analizę, której celem było wyłonienie trendów związanych z rynkiem pracy w okresie przed pandemią. Najistotniejszymi obszarami były technologia i kreatywność, a także rozwój wiedzy oraz rynek pracownika.

W raporcie„Prognozy przyszłości – OLX Praca. Know How 2021” znajdziemy bardzo interesujące wyniki badań, które zostały przeprowadzone przez we współpracy z zespołem badawczym ARC Rynek i Opinia.

Badanie zostało przeprowadzone w okresie wrzesień–październik 2020 r., a jego celem było zidentyfikowanie nowych trendów w zakresie HR, zmian na rynku pracy oraz sytuacji pracodawców w obliczu pandemii. W badaniu wzięły udział 302 firmy, w tym przedstawiciele małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Badane firmy reprezentują różne branże, począwszy od edukacji, administracji i opieki zdrowotnej poprzez budownictwo, kulturę i rekreację, usługi dla biznesu aż po handel i naprawy, transport i produkcję.

Wyniki badania pokazują wpływ pandemii na rynek pracy – m.in. przejście w wielu organizacjach na tryb pracy zdalnej, przeprowadzanie rekrutacji przez internet. Niemal połowa respondentów przyznaje, że podczas pandemii szukała nowych pracowników. Spośród firm, które rekrutowały nowe osoby, 44 proc. z nich prowadziło procesy rekrutacyjne zarówno online, jak i bezpośrednio.

Umiejętności i zawody przyszłości

Zdaniem pracodawców, którzy wzięli udział w badaniu, za sprawą pandemii zmienią się oczekiwania względem kandydatów. Pracodawcy przewidują, że transformacji ulegnie sylwetka idealnego pracownika.

Według raportu zawody, które będą odgrywały większe znaczenie w przyszłości, to m.in. te związane z tworzeniem i obsługą rozwiązań IT, a więc: testowanie, programowanie i obsługa narzędzi informatycznych. Wzrośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników i rzemieślników, czyli absolwentów szkół zawodowych.

Scenariusze przyszłości

Ostatnia część raportu, opracowana przy współpracy z FutureSThinking Group, została poświęcona możliwościom rozwoju przyszłości. Do rozważań nad nadchodzącym jutrem wykorzystana została metoda scenariuszowa, która tworzy opowieści wokół różnych wizji przyszłości.

Raport „Prognozy przyszłości – OLX Praca. Know How 2021” to kompleksowe opracowania, które może pomóc firmom w analizie otaczającej nas rzeczywistości i zredefiniowaniu przyszłych działań strategicznych.

Raport można pobrać TUTAJ.

KL