Marketing MIX Rząd USA oskarża Facebooka o działania antykonkurencyjne

Rząd USA oskarża Facebooka o działania antykonkurencyjne

148
0
  • Rząd USA pozwał w środę Facebooka. Oskarżenie dotyczy działań antykonkurencyjnych oraz wykorzystywanie dominacji rynkowej.
  • W centrum uwagi FTC (Federalna Komisja Handlu) znalazł się między innymi przejęty przez Facebooka portal Instagram (2012 rok) czy komunikator WhatsApp (2014 rok).
  • Firmie Marka Zuckerberga może grozić rozbicie na mniejsze podmioty, a nawet unieważnienie zakupu niektórych firm.

Rząd USA wraz z 46 stanami, wyspą Guam i Dystryktem Kolumbii pozwał w środę Facebooka. Oskarżenie dotyczy działań antykonkurencyjnych oraz wykorzystywanie dominacji rynkowej do gromadzenia danych konsumentów. Firmie Marka Zuckerberga może grozić rozbicie na mniejsze podmioty, a nawet unieważnienie zakupu niektórych firm.

W centrum uwagi FTC (Federalna Komisja Handlu) znalazł się między innymi przejęty przez Facebooka portal Instagram (2012 rok) czy komunikator WhatsApp (2014 rok). Komisja uważa, że Facebook poprzez zakup tych wzrastających firm, podejmował działania mające na celu wyeliminowania konkurencji. W podobnym duchu wypowiada się prezydent- elekt Joe Biden, który nazwał „prawdziwym problemem” Dominację rynkową Facebooka.

Przedstawiciele Facebooka ripostują, że w przeszłości FTC uznało przejęcia Instagrama i WhatsAppa za legalne. Zdaniem Jennifer Newstead, prawnik Facebooka aktualne działania rządu są szkodliwe, gdyż dają sygnał przedstawicielom biznesu, że żadna sprzedaż nie jest nigdy ostateczna.

Proces antymonopolowy zainicjowała Federalna Komisja Handlu (FTC) i nowojorska prokurator generalna Letitia James. Nie jest to jedyne tego typu działanie rządu, w październiku ministerstwo sprawiedliwości pozwało firmę Google, zarzucając jej nadużywanie swojej pozycji. To czy się również śledztwo w sprawie postępowania firm Amazon i Apple.

Facebook wart jest prawie 800 mld dolarów i ma 2,7 mld użytkowników.

 

Źródło: BUSINES INSIDER

A.S.