Logo

Media & maszyny

11 wielkoformatowych urządzeń na Dniach Otwartych Atrium

Podczas pierwszych w tym roku dni otwartych w centrali Atrium Centrum Ploterowe w Opolu, zaprezentowano aż 11 drukarek wielkoformatowych.

Pełne sale demonstracyjne polskiego dystrybutora urządzeń do druku wielkoformatowego takich marek jak Mutoh, Summa, Screen czy Artemis przyciągnęły kilkudziesięciu gości z całego kraju. Zaprezentowano maszyny obejmujące kilka technologii. M.in.: druk ekologiczny, druk LED-UV na małych przedmiotach, systemy naklejkowe, druk sublimacyjny, szybki druk wielkoformatowy. Post-produkcję realizowano poprzez laminowanie i cięcie laserowe.

Druk „eko” atramentami UMS

Topowym przedstawicielem ploterów Mutoh ValueJet serii X jest VJ-1638X. Model ten został wyposażony w nową technologię druku – Drop Master – która odpowiada za precyzyjne pozycjonowanie kropli atramentu podczas druku jedno- i dwu-kierunkowego, automatycznie kompensując grubość podłoża. Ploter posiada także opatentowaną technologię Intelligent Interweaving – eliminującą paskowanie – oraz technologię druku zmienną wielkością kropli – Vardot. Mutoh ValueJet 1638X charakteryzuje się także najwyższą na rynku prędkością około 100 m2/h.

Ten sam zestaw technologii posiadają jednogłowicowe modele VJ-1624X oraz VJ-1324X.

Druk LED-UV na małych przedmiotach

Mutoh ValueJet 426UF to zaawansowany technologicznie tablicowy ploter LED-UV wyposażony w stół z podsysem. Jest to 6-kolorowa drukarka o obszarze zadruku 483 x 329 mm, umożliwiająca zadruk elementów o grubości nieprzekraczającej 70 mm i ciężarze do 4 kg. W porównaniu do klasycznej technologii UV, proces druku na ploterze Mutoh ValueJet 426UF charakteryzuje się brakiem lotnych związków organicznych (0% VOC), brakiem ozonu (ozon free), brakiem zanieczyszczeń powietrza (non-HAP) i niższym zużyciem energii.

Mutoh ValueJet 426UF to zaawansowany technologicznie ploter LED-UV. Wyposażony został w zmodyfikowaną dla druku UV – technologię Intelligent Interweaving. Mutoh ValueJet 426UF przeznaczony jest do druku na gadżetach reklamowych i upominkach, foto-gadżetach, do personalizacji produktów, paneli sterowania, grafik POS, małych elementów wyposażenia wnętrz, elementów budowy maszyn, itd.

Systemy naklejkowe

Mutoh ValueJet 628 to 24-calowy ploter , który obsługuje materiały o szerokości do 630 mm. Obszar zadruku wynosi 620 mm. Wydajność drukarki sięga aż 16 m2/h (ponad 25 metrów bieżących) w trybie billboardowym (360 x 720 dpi). W trybie Speed Production (720 x 720 dpi) możemy drukować z prędkością rzeczywistą 12.5 m2/h. Ploter znajdzie swoje zastosowanie w wydrukach reklamowych, etykiet i naklejek a nawet CAD, fotografii, proofingu, itd. Producent wyposażył ploter Mutoh ValueJet 628 w najnowocześniejsze technologie druku i jednocześnie uprościł jego obsługę do minimum – na obudowie znajdują się tylko 2 przyciski.

VJ-628 wraz z ploterem SummaCut D60 tworzy dwu-maszynowy system drukująco-tnący do produkcji etykiet. SummaCut to ploter, który posiadają optymalny stosunek jakości urządzenia do ceny, bardzo dobre parametry techniczne, dodatkowe akcesoria, powszechnie uznany i dopracowany system prowadzenia nawet najgrubszych folii oraz automatyczny system pozycjonowania OPOS X. Używa zaawansowanej technologii przewidywania wektorowego, która umożliwia cięcie ze zwiększoną wydajnością i dokładnością.

Druk sublimacyjny

Mutoh ValueJet 1638 WX to specjalistyczny ploter do druku sublimacyjnego. Jest to połączenie pełnej automatyzacji i najwyższej jakości druku. „WX” wyposażony jest w 2 najnowsze, piezoelektryczne głowice drukujące w technologii zmiennej wielkości kropli (od 5.9 do 45.3 pl) oraz Intelligent Interweaving (szybki druk bez paskowania). Unikalną technologią zastosowaną w VJ-1638WX jest Mutoh DropMaster. Jest to nowa technologia druku, która ma na celu automatyczną kompensację grubości medium.

Ploter korzysta z atramentów sublimacyjnych, takich jak Mutoh DS2. Są to bezzapachowe tusze (100% VOC FREE), nie emitujące zapachów zarówno w czasie druku jak i procesu transferu. Oferują szeroki gamut kolorystyczny, nasycone barwy po przeniesieniu na docelowe podłoże oraz odporność po utrwaleniu na pranie i czynniki zewnętrzne, nawet na niskobudżetowych podłożach poliestrowych. Atramenty nie zapychają dysz i przeznaczone są do druku w nawet wysokich prędkościach. Zużycie tuszu wynosi około 10 ml/m2.

Laminacja

Laminator Shield jest efektem kilkuletniej pracy inżynierów. Zastosowane technologie sprawiają iż jest to wydajny laminator wyposażony we wbudowaną sprężarkę, gwarantującą ciągły i stały docisk rolek laminujących. Zaawansowane systemy kontroli automatycznie dostosowują parametry pracy.

Shield można rozbudować o wiele modułów dodatkowych jak np. stoły, podgrzewanie rolki, pneumatyczny trymer pionowy rozcinający wydruki, system nawijająco-rozwijający, system antystatyczny, pedał sterujący, itd.

Cięcie laserem

Artemis BDR 1309X to wszechstronny ploter wyposażony w laser CO2 chłodzony wodą. Urządzenie posiada 3 silniki. Wyposażony jest w 2 stoły. Pierwszy, automatycznie regulowany, o strukturze plastra miodu przeznaczony jest do cięcia twardych i lekkich materiałów typu: papier, skóra, itd. Drugi stół, uzbrojony w metalowe poprzeczki umożliwia cięcie i grawerowanie większych materiałów takich jak plexi, drewno, szkło, kamień, itd.

Dobre i tanie

Seria ploterów Artemis cechuje się bardzo dobrym współczynnikiem ceny do jakości, niewiele odbiegającej od urządzeń japońskich. Dla zwolenników szybkiego zwrotu z inwestycji opolski dystrybutor zaprezentował uznane w Polsce maszyny marki Artemis.
Druk eko-solwentowy to domena urządzenia drukarki Artemis 1621. Jest to stabilny, wszechstronny ploter eko-solwentowy do produkcji grafik reklamowych, grafik na pojazdy, tapet, rollupów, grafik wystawienniczych, naklejek, dekoracji, itd. Ploter wyposażony jest w szereg profesjonalnych rozwiązań, m.in.: podwójny system suszący, druk falą, 3-strefowy stół, dwusilnikowy system nawijający, system stałego zasilania w atrament, itd.

Najszerszy druk 3,2-metrowy reprezentowany był na urządzeniu Artemis serii 32xx. Od początku tego roku klienci mają możliwość doboru głowic do profilu swojej działalności. Mogą wybrać od 4 do 8 głowic Konica Minolta o kropli 14, 30 i 42 pl. Ploter tej serii drukują w zależności od konfiguracji od maksymalnie 50 do 260 m2/h. W Polsce drukuje ponad 150 ploterów Artemis 32xx.

www.atrium.com.pl

KL