Logo

Media & maszyny

Druk LED-UV i CAD na warszawskiej Elektrotechnice

Podczas targów Elektrotechnika i Światło, odbyły się w dniach 27-29.01.2016 w warszawskim EXPO XXI firma Atrium Centrum Ploterowe zaprezentowała metody zadruku bezpośredniego na elementach plastikowych, szklanych oraz metalowych jak i druk wielkoformatowych schematów CAD.

– Nasze produkty – plotery wielkoformatowe – znajdują zastosowanie nie tylko w tradycyjnej poligrafii czy reklamie. Znakomicie się odnajdują w różnych gałęziach przemysłu. Prezentujemy nasze urządzenia na targach opakowaniowych, szklarskich, budowlanych, kamieniarskich. W tym roku zadebiutowaliśmy na targach elektryczno-oświetleniowych, gdyż także i tutaj polscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z dobrodziejstw współczesnego druku cyfrowego – mówi Paweł Stania z działu marketingu Atrium Centrum Ploterowe.

– Do zadruku bezpośredniego na elementach instalatorskich, skrzynkach elektrycznych, bezpiecznikach, listwach, urządzeniach elektronicznych, okablowaniu i podobnych produktach w nakładach indywidualnych i średnich sprawdza się technika światło-utwardzania atramentu (UV) – przekonuje Michał Pytel z działu ploterów firmy Atrium.

– Japoński Mutoh RJ-900 XG to łatwy w użytkowaniu ploter – drukarka, która w zależności od stosowanych atramentów może pełnić rolę plotera CAD, drukarki sublimacyjnej czy graficznej do pełno-kolorowych wydruków. W branży elektro instalacyjnej urządzenie sprawdzi się przy druku schematów CAD, pełnokolorowych projektów, etykiet i oznakowań technologicznych i wielu innych – tłumaczy Grzegorz Stroński, z warszawskiego oddziału dystrybutora ploterów Mutoh.

Mutoh RJ-900 XG charakteryzuje się szerokością zadruku 107,4 cm. Na system rolowy możemy założyć materiały rolowe jak i docięte już arkusze o szerokości 108 cm. Odległość karetki z głowicą od powierzchni druku możemy ustawić na 2 poziomach. Dzięki temu maksymalna grubość materiału może mieścić się w dwóch zakresach do 1,2 mm lub do 2 mm. Na system rolowy możemy założyć media na gilzie 2-calowej lub po zastosowaniu adaptera, na 3-calowej.

XG posiada 1440-dyszową głowicę piezoelektryczną. Jej konstrukcja pozwala na osiągnięcie rozdzielczości druku od 360 do 2880 dpi. Głowica drukuje w technologii zmiennej wielkości kropli (Variable Dot). Ich wielkość mieści się w zakresie od 3,4 do 49,5 pikolitra. Jest to proces zautomatyzowany a jej efektem są ostre detale, subtelne gradienty i gładkie aple.

Drugą technologią na pokładzie RJ-900 XG jest Intelligent Interweaving. Jest to technologia druku atramentowwego stworzona w laboratoriach firmy Mutoh. Umożliwia ona nanoszenie rastra przypominającego rozmytą mgłę lub falę. Przeplot kolejnych warstw eliminuje paskowanie atramentu i różnice kolorystyczne.

Ploter osiąga maksymalną prędkość zadruku do 39,6 m2/h. Tak więc format A0 zadrukowywany jest w 91 sekund (360 dpi) a format A1 w niespełna 44 sekundy. W zależności od typu aplikacji i parametrów druku, produktywność urządzenia sięga 18,5 m2/h.

Mutoh RJ-900 XG oprócz osiągów odróżnia się od konkurencyjnych rozwiązań, tym że głowica piezo jest na stałe zamontowana w karetce. Każdy z kolorów CMYK dostarczany jest w litrowych opakowaniach. Zużycie atramentu kształtuje się na dobrym poziomie 8,5 ml/m2. Przy założeniu, pokrycia powierzchni w 67% w rozdzielczości 720 dpi.

Obsługa plotera nie sprawia problemów nawet mniej doświadczonym użytkownikom. Media są ładowane od góry, przez co urządzenie nie zajmuje dużo miejsca. Wyposażony jest on w systemy wciągające materiał, przez co nie ma potrzeby ich ręcznej korekcji. Zadrukowane medium jest odbierane przez bezobsługowy, automatyczny system nawijający.

Ploter jest gotowy do użycia praktycznie po rozpakowaniu i podłączeniu poprzez interfejs USB 2.0 lub Ethernet. Ploter korzysta z rozbudowanego sterownika, przez druk może się odbywać z dowolnego oprogramowania pracującego pod kontrolą systemu Windows. Można także skorzystać z dedykowanego sterownika lub oprogramowania RIP.

Mutoh ValueJet 426 UF idealnie wpasowuje się w potrzeby tej branży. Jest to stołowa drukarka LED-UV w formacie A3+. Mutoh ValueJet 426 UF został uhonorowany ostatnio nagrodą EDP w kategorii „Najlepsza drukarka wielofunkcyjna” oraz amerykańską nagrodą „Najlepszy, nowy produkt 2015 roku”.

Mutoh ValueJet 426UF to zaawansowany technologicznie tablicowy ploter LED-UV wyposażony w stół z podsysem. Jest to 6-kolorowa drukarka o obszarze zadruku 483 x 329 mm, umożliwiająca zadruk różnych elementów o grubości nieprzekraczającej 70 mm i ciężarze do 4 kg.
VJ-426UF oferuje bezkompromisową jakość zadruku na takich materiałach jak ABS, aluminium, PE, PET, PMMA (akryl), PP, PS, PVC czy szkło. Mutoh ValueJet 426UF przeznaczony jest więc do druku na wspomnianych elementach elektrycznych i elektronicznych jak i na gadżetach reklamowych i upominkach, foto-gadżetach, obiektach 3D. Posłuży też do personalizacji produktów, paneli sterowania, nagród, grafik POS, małych elementów wyposażenia wnętrz, elementów budowy maszyn, itd.

Drukarka wyposażona jest w energooszczędne, długowieczne lampy LED-UV (czas życia 14500 godzin), które mają za zadanie światło-utwardzenie atramentu na powierzchni zadrukowywanego przedmiotu. Efektem zastosowania technologii LED jest zastosowanie niskich temperatur, przez co możliwy jest druk na podłożach wrażliwych na wysoka temperaturę. Ploter cechuje się małym zużyciem energii, bo tylko 330 wat.

W porównaniu do klasycznego druku UV, proces druku na ploterze Mutoh ValueJet 426UF charakteryzuje się brakiem lotnych związków organicznych (0% VOC), brakiem ozonu (ozon free), brakiem zanieczyszczeń powietrza (non-HAP). Atrament nie wydziela oparów i zapachów na powierzchni zadrukowanego materiału, a jego skład nie zawiera rtęci i ołowiu.
VJ-426UF wyposażony został w zmodyfikowaną dla druku LED-UV technologię Intelligent Interweaving. Umożliwia ona ultra-dokładny druk w najszybszej możliwej prędkości bez efektu paskowania. Maksymalna rozdzielczość 1440 dyszowej głowicy wynosi 1440 x 1440 dpi, a wielkość kropli atramentu od 3.8 do 28 pl. (głowica obsługuje technologię zmiennej wielkości kropli – Variable Dot).

Nowy Mutoh to drukarka 4 lub 6 kolorowa. Możliwa jest konfiguracja 2 x CMYK lub CMYK + kolor biały + lakier. Zużycia atramentu kształtuje się na poziomie 1.6 ml na zadruk całej powierzchni roboczej o pokryciu atramentu 67%. Atramenty są dystrybuowane w opakowaniach 220 ml oraz 800 ml (biały kolor 500 ml).

W trybie 4-kolorowym ValueJet 426UF zadrukowuje od nawet 28 formatów A3+ na godzinę (rozdzielczość 720 x 1080 dpi, druk dwukierunkowy). W trybie 6-kolorowym (CMYK + biały + lakier) wydajność w tym trybie wynosi 7 formatek na godzinę.

Podsumowując. Nowy Mutoh ValueJet 426UF, to idealne rozwiązanie dla firm potrzebujących urządzenia do precyzyjnego znakowania małych przedmiotów, bezpiecznego dla środowiska, oferującego najwyższą jakość druku.

Atrium Centrum Ploterowe to wyłączny dystrybutor ploterów Mutoh w Polsce.

www.atrium.com.pl

KL