Logo

Media & maszyny

Seminarium Atrium – 2 dni, 12 prelegentów, 20 urządzeń, 100 uczestników

Ponad 100 uczestników gościło 1 i 2 października br. na Wielkoformatowym Seminarium firmy Atrium Centrum Ploterowe. Przez dwa dni w Hotelu Sułkowski Conference & Resort uczestnicy mogli się zapoznać z niemal każdą techniką druku wielkoformatowego.

2 dni, 12 prelegentów, 20 urządzeń, 100 uczestników. Tak w skrócie można opisać liczbami skalę Seminarium Atrium. Goście otrzymali potężną dawkę wiedzy z pierwszej ręki bezpośrednio od partnerów technologicznych seminarium i polskiego dystrybutora.

Pierwszego dnia miał miejsce blok prezentacyjny (wykłady) oraz krótki blok demonstracyjny, po którym odbyła się branżowa kolacja połączona z imprezą integracyjną. Natomiast drugi dzień to wyłącznie panel warsztatowy i praktyczny.

Wiedza  z pierwszej ręki

Otwarcia Seminarium dokonał Prezes Zarządu Atrium Centrum Ploterowe –  Maciej Juchkiewicz.

Pierwsza prezentacja należała do gościa specjalnego, doktora Mariusz Wszołka. Wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego jest specjalistą projektowania komunikacji, ze szczególnym uwzględnieniem design thinking oraz corporate identity. Pierwsza część wykładu pod tytułem „Reklama wiodąca, czyli rzecz o reklamach, które się pamięta” zrobiła na uczestnikach ogromne wrażenie. Doktor na przykładach przedstawił jak myśleć o reklamie, nie od strony technologicznej a od strony wrażeń jakie mają dostarczać i funkcji jakie mają spełniać.

Drugim gościem był szef niemieckiego oddziału, producenta ploterów firmy Mutoh, pan Volker Lienig. Zaprezentował sposób podejścia pracy w japońskiej fabryce Mutoh, gdzie produkcja ploterów opiera się na stanowiskach nazwanych „gniazdami”, a nie na standardowej, etapowej, linearnej produkcji. Volker Lienig udowodnił z jaką precyzją Mutoh podchodzi do produkcji swoich drukarek wielkoformatowych.

Kontynuacją tego tematu, była prezentacja polskiego product managera ploterów Mutoh, Wojciecha Milewskiego z firmy Atrium. Zaprezentował on kilka najnowszych urządzeń serii ValueJet oraz omówił technologie firmy Mutoh takie jak Intelligent Interweaving oraz DropMaster.

Kolejną ciekawą prezentacją była wirtualna wycieczka po technologiach brytyjskiej firmy Screen i Inca. Topową drukarkę UV typu flatbed – Screen Truepress Jet 3200 UV przedstawił Michał Pytel. Opowiedział on kosmicznej precyzji i prędkości oraz o niespotykanych technologiach, takich jak druk lentykularny i  wielowarstwowy, które są możliwe do zrealizowania na wspomnianym ploterze.

Imponujące możliwości nowej wersji oprogramowania ripującego Onyx 12 zaprezentował i omówił przedstawiciel producenta. Nową wersję Onyx można było także zobaczyć w akcji, drugiego dnia seminarium podczas bloku warsztatowego.

Porównania technologii lateksowej i Mutoh UMS dokonał specjalista zarządzania barwą w druku wielkoformatowym, Grzegorz Budkiewicz z działu mediów firmy Atrium Centrum Ploterowe. Rzetelne sprawdzenie za i przeciw pozwoliło wyłonić ekonomicznego i jakościowego zwycięzcę w tej konfrontacji atramentów „eko”. Wskazano też  – jakimi wiarygodnymi certyfikatami są podpisane i jak to weryfikować w praktyce.

Po lunchu uczestnicy seminarium powrócili na druga turę prezentacyjną, którą rozpoczęła pani Karolina Warkoczyńska z firmy Margot. Firma ta specjalizuje się w dostarczaniu kompletnych systemów sublimacyjnych opartych na drukarkach Mutoh, specjalistycznych termoprasach i kalandrach oraz dedykowanych atramentach. Przedstawiła jakie możliwości, nie tylko tekstylne daje pośredni cyfrowy druk termotransferowy. Od produkcji smyczy, przez  odzież, gadżety, meble, dekoracje po wielkoformatowe flagi.

Drukarnia wielkoformatowa to nie tylko sam druk ale i obróbka poprodukcyjna. Jednym z urządzeń na które trafiają wydruki po wydrukowaniu, są laminatory. Precyzyjny a zarazem niedrogi laminator pneumatyczny marki Shield zaprezentował pan Paul Koch. Udowodnił jakie przewagi ma urządzenie z wbudowanym cichym kompresorem w odróżnieniu od laminatorów opartych na sprężynach.

Prezentacje nośników stosowanych w druku wielkoformatowym, które są wytwarzane na opolskiej linii produkcyjnej Ikonos przedstawili przedstawiciele działu produkcji i sprzedaży. Zaprezentowano dynamiczny rozwój linii produktowych rodzimych materiałów samoprzylepnych i materiałów powlekanych. Światowa jakość materiałów Ikonos, została zauważona w 36 krajach europejskich a także w Afryce, Azji i Australii.

Nie zabrakło też słowa o unikalnej w skali kraju maszynie do cięcia płyt stosowanych m.in. w druku wielkoformatowym na formatki. Przypomnijmy, że użytkownicy płyt Ikonos mają dostęp do bezpłatnej usługi cięcia i planowania rozkrojów płyt on-line.

Przyszła pora na finansowanie czyli równie ważny aspekt planowania rozwoju biznesu wielkoformatowego. Dotacje unijne i nowe programy unijne omówił drugi gość specjalny z  firmy ZAGA, który przedstawił najnowsze programy i dotacje oraz sposoby ich pozyskania w aspekcie poligrafii, druku i produkcji reklamy. Właściciele firmy ZAGA byli dostępni do dyspozycji uczestników przez całe Seminarium.

Cześć prezentacyjną zakończył pan Mariusz Wszołek. W swojej drugiej części prezentacji przedstawił wyniki swoich badań.

Po tak potężnej dawce informacji przyszła pora na integrację oraz kuluarowe rozmowy nie tylko wielkoformatowe. A te można było odbyć podczas kolacji grillowej na tarasie nad jeziorem Dominickim i podczas imprezy w strefie „fun” Hotelu Sułkowski.

Prezentacje, pokazy, warsztaty

Drugiego dnia do dyspozycji uczestników seminarium było kilkunastu specjalistów druku wielkoformatowego z firmy Atrium Centrum Ploterowe oraz przedstawicieli fabryk. W hotelu drukowało i pracowało 20 urządzeń do produkcji wielkoformatowej – wszystkie do dyspozycji gości.

Druk LED i LED-UV reprezentowany był przez urządzenia Mutoh ValueJet 426 UF (ploter LED-UV), Artemis FR 250 UV (ploter rolowo-stołowy) i Mutoh ValueJet 1624X (ploter rolowy).

Druk eko-solwentowy odbywał się na ploterach: Mutoh ValueJet 628, Mutoh ValueJet 1638X, Mutoh ValueJet 1324 oraz Artemis 1801 VD. Ploterem mild-solwentowym cięższego kalibry był Mutoh Spitfire 90. Produkcyjny druk solwentowy w dużej prędkości zaprezentowano na urządzeniu Artemis KM 3224.

Druk sublimacyjny i tekstylny można było zobaczyć na urządzeniach: Mutoh RJ 900 XG i Mutoh ValueJet 1638 WX. Proces ten kończyły prasy Artemis oraz produkcyjny kalander Klieverik GTC 81/1850. Druk bezpośredni na koszulkach był realizowany w technologii bezpośredniej na drukarce Artemis DTG i termoprasie DTG.

Cięcie i grawerowanie można było przetestować na ploterze laserowym Artemis BDR 1309X. Ciekawą prezentacją warsztatową były zgrzewarki do banerów marki Leister. Można było podpatrzeć proces laminacji na laminatorze Shield a nawet zajrzeć do jego środka.

Panel warsztatowy uzupełniły konsultacje z zakresu profilowania kolorystycznego drukarki wielkoformatowej oraz prezentacje najnowszej wersji oprogramowania ONYX.

Wielkoformatowe Seminarium firmy Atrium Centrum Ploterowe można zdecydowanie zaliczyć do interesujących i udanych. Dopisali prelegenci, prezentowane technologie i urządzenia a liczba uczestników utwierdza w przekonaniu, że druk wielkoformatowy ma się dobrze.

 OOH magazine  był partnerem wydarzenia.

[galeria=”1″] 

www.atrium.com.pl