Logo

Artykuły PromocyjneTylko w OOH magazine

DTF na start – jak wybrać pierwszą drukarkę? [PORADNIK]

Czym jest technologia DTF? Jak zacząć przygodę z tą techniką? Dlaczego warto się ku niej zwrócić? Co brać pod uwagę przy wyborze pierwszej maszyny? Zapytaliśmy o to branżowych ekspertów.

DTF (Direct to Film) to forma druku na tekstyliach i materiałach najczęściej porównywana do popularnej na rynku metody DTG. DTF jest jednak bardziej ekonomiczną alternatywą znakowania tekstyliów, przy jednoczesnym zachowaniu jakości odwzorowywanego nadruku i jego trwałości. Ogromną korzyść stanowi także nieograniczony wachlarz tkanin o dowolnych barwach, na które można przetransferować nadruki. W DTF wykorzystujemy specjalne folie poliestrowe, na których drukuje się wybrane wzory. Następnie wydruk pokrywa się specjalnym proszkiem i wgrzewa na wybranym materiale przy użyciu prasy termotransferowej.

Łukasz Kozłowski – Business Unit Manager, Dywizja Tekstylna, API.PL:

Dlaczego warto postawić na technologię DTF?

Technologia DTF to innowacyjna metoda druku, która zrewolucjonizowała rynek zdobienia tekstyliów. Dzięki prostocie w produkcji i pominięciu procesów sitodruku, umożliwia tworzenie nadruków transferowych „na klik” z jakością i trwałością nie spotykaną w innych technologiach cyfrowego zdobienia. Szybkość realizacji zlecenia jest niewątpliwym atutem w dzisiejszych czasach, gdzie print on demand i personalizacja są kluczowe w budowaniu przewagi konkurencyjnej. Druk atramentem pigmentowym oraz elastyczny proszek pozwalają na uzyskanie wydruków o wysokiej elastyczności i żywych kolorach. Urządzenie DTF.PL MAX60PRO zwiększa wydajność produkcji i pozwala na realizację zamówień nawet w ciągu jednego dnia roboczego. Technologia DTF może być stosowana na różnych podłożach, np. kalendarzach, piłeczkach antystresowych czy drewnianych pojemnikach na butelki. Technologia DTF stanowi niewątpliwy atut dla każdej firmy zajmującej się zdobieniem tekstyliów i niestandardowych produktów reklamowych.

DTF
Przykład nadruku DTF, źródło: API.PL

Jak wybrać pierwszą maszynę?

Wybór pierwszej maszyny do druku DTF może być kluczowy dla sukcesu firmy. Zanim podejmie się decyzję, warto określić czy firma jest gotowa, aby od razu ruszyć z produkcją czy potrzebuje najpierw poznać technologię i nauczyć się jej.

Dla firm rozpoczynających przygodę z DTF zawsze idealnym rozwiązaniem jest zakup Epson SureColor SC-F2100. Dzięki pracy hybrydowej (możliwości druku bezpośrednio na tkaninie w technologii DTG oraz druku transferów w technologii DTF), ta opcja jest idealna nawet przy okazjonalnym użytkowaniu. Maszyna ta charakteryzuje się również wysoką jakością i elastycznością druku.

Dla firm posiadających stałe zlecenia, bazę odbiorców i realizujących duże wolumeny zamówień linia produkcyjna DTF.PL MAX60PRO jest pierwszym wyborem pozwalającym na przyspieszenie produkcji i redukcję kosztów.


Michał Czumaj, Product Manager Junior w sico print solutions:

Dlaczego warto postawić na technologię DTF?

Bez wątpienia technologia DTF (Direct to Film) zrewolucjonizowała technikę zdobienia tekstyliów. Dla wielu firm technika ta stała się uzupełnieniem pracowni, zwłaszcza sitodrukowych oraz reklamowych. Pojawienie się nowych ekonomicznych możliwości produkcyjnych zawsze generuje nowe możliwości biznesowe, dlatego widzimy tak ogromny popyt na zakup oraz instalację nowych urządzeń. Bywa, że nieznane do końca nowe technologie wymagają na początku pewnego dopracowania, dlatego firma SICO przed oficjalną prezentacją finalnego produktu DTF HANZA wykonała szereg testów oraz zmian już na poziomie produkcji drukarki, dzięki którym dzisiaj możemy zaproponować Klientom świetne rozwiązanie w atrakcyjnej cenie. DTF oferuje szereg korzyści. Przede wszystkim pozwala na uzyskanie wyraźniejszych i bardziej trwałych efektów, które są odporne na ścieranie i blaknięcie. Inną zaletą technologii DTF jest jej wszechstronność. Można ją stosować do drukowania na różnego rodzaju tkaninach, a także na produktach gotowych, takich jak koszulki, torby czy czapki. DTF może być stosowane w produkcji gadżetów, akcesoriów, dekoracji wnętrz i innych zastosowań.

DTF
Przykład nadruku DTF, źródło: sico printing solutions

Jak wybrać pierwszą maszynę?

Przy wyborze drukarki DTF warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które wpłyną na stabilną pracę produkcyjną. Oto kilka z nich:

Prezentacja/Demo
Przed podjęciem decyzji o zakupie zalecamy Klientom wykonanie testów jakościowych na przygotowanych wcześniej plikach. W trakcie prezentacji pojawia się wiele pytań, dlatego jest to najlepsze miejsce oraz czas na zrozumienie potrzeb Klientów.

Wydajność
Technologia DTF rozwija się w zaskakującym tempie. W wielu przypadkach można zaobserwować chęć drukowania w szybszym tempie z wysoką jakością, dlatego przed zakupem warto zastanowić się nad wydajnością. Dzisiaj rynek oferuje urządzenia 4-ro głowicowe, które spotykają się z coraz większym zainteresowaniem.

Profesjonalne szkolenie
Prawidłowo przeprowadzone szkolenie dotyczące technologii oraz użytkowania linii produkcyjnej DTF wpływa na efekt finalny wykonanej pracy oraz żywotność drukarki.

Serwis
Doświadczony serwis, który posiada doświadczenie we wprowadzaniu technologii DTF.


Bartosz Zaremba, Specjalista ds. Marketingu w Atrium Centrum Ploterowe

Dlaczego warto postawić na technologię DTF?

DTF (Direct to Film) to w opinii specjalistów z firmy Atrium Centrum Ploterowe (i nie tylko) rewolucyjna technologia nadruku na koszulki, która pokonuje wiele ograniczeń obecnych technik zdobienia.

Dzięki DTF pełnokolorowe nadruki bez wycinania, bez obierania, bez czasochłonnej i kosztownej przygotowalni, dostępne są praktycznie „od ręki”.

Transfer DTF to przygotowanie transferu z cyfrowego obrazu, wydrukowanego w technologii pigmentowej. Drukując na specjalnej folii oraz stosując sypki klej, przy użyciu prasy termicznej, jesteśmy w stanie przenieść cały wydrukowany obraz na tkaninę.

Nadruki wykonane tą metodą są odporne na pranie i tarcie, co wraz z łatwością obsługi urządzeń DTF i ekonomicznością wydruków sprawia, że technologia DTF zda egzamin u każdego producenta nadruków na tekstyliach – poczatkujących, którzy celują w drobniejsze, jednostkowe i spersonalizowane zamówienia, jak i dłużej działających w branży specjalistów i agencji (drukarni) przemysłowych.

Przykład nadruku DTF na maszynie DTF 724, źródło: Atrium Centrum Ploterowe

Jak wybrać pierwszą maszynę?

Ważne jest, aby ploter na samym początku przygody z branżą nadruków na koszulkach posiadał kompaktowe wymiary, był ekonomiczny i łatwy w obsłudze i jednocześnie drukował trwałą i odporną na pranie grafikę.

Najlepiej spisują się drukarki DTF, które można skonfigurować nie tylko w kolorach CMYK, ale także białym, jak i opcjami np. FLUO, z wbudowanym system cyrkulacji atramentu białego, który zapobiega jego zasychaniu, gdy drukarki rzadziej się używa. Sprawia to, że proces konserwacji drukarki jest prosty i mniej czasochłonny od urządzeń, które nie posiadają podobnego systemu.

Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, czy stosowane w ploterze, degazowane atramenty umieszczane w bezpiecznych workach, posiadają ważne certyfikaty do nadruków na tekstyliach i są przyjazne dla środowiska. Dzięki hermetyczności worków zachowana jest czystość dla użytkownika i dla plotera, a co za tym idzie dla najczulszego i najważniejszego elementu drukarki – głowicy.


Jan Kondraciuk, EMB Systems:

Dlaczego warto postawić na technologię DTF?

W ostatnich dwóch latach bardzo popularny stał się druk DTF. Technologia DTF doskonale uzupełnia druk DTG. Wielu naszych klientów wyposażyło swoje pracownie w akcesoria do technologii DTF z poniższych powodów:

  • Szybki nadruk arkuszowy – w przypadku małych logo druk DTF znacznie przyśpiesza produkcję.
  • Wszechstronność zastosowania – druk DTF można wykonać na niemal każdym materiale: bawełna, poliester, sklejka, karton.
  • Odporność na pranie – powder HD marki RX, wytrzymuje pranie nawet w 90 stopniach.
  • Forma druku – nadruk termotransferowy sam w sobie przynosi wiele korzyści, ponieważ umożliwia zastosowanie w trudno dostępnych miejscach jak: kieszenie, rękawki, czapka z daszkiem.
  • Prosta obsługa – drukarki DTF Brother są proste w obsłudze i stabilne w druku.

Jednak należy pamiętać, że nadruki DTF posiadają również wady – nadruk poliuretanowy nie oddycha i T-shirt z dużym nadrukiem może być nieprzyjemny w noszeniu. Nie każdą grafikę da się wykonać w technologii DTF – małe elementy grafiki, takie jak dym nie są możliwe w druku DTF. Sporna wciąż pozostaje kwestia ekologii, ponieważ podczas produkcji powstaje duży odpad folii poliuretanowej.

DTF
Przykład nadruków DTF, źródło: EMB Systems

Jak wybrać pierwszą maszynę?

DTF
Przykład wykonywania nadruku DTF na linii DTF Professional, źródło: EMB Systems

Pierwsza drukarka DTF powinna być elastyczna w produkcji, przyjazna dla użytkownika i bezpieczna finansowo. Najlepszym wyborem na początek jest Brother GTXpro-423 DTF&DTG. Drukarka służy do dwóch technologii jednocześnie DTF i DTG. Maszyna umożliwia wyciśnięcie z obu technologii tego co najlepsze. DTF – druk prostych logo na bluzach, koszulkach polo, czapkach, odzieży roboczej i sportowej. DTG – ekologiczny, oddychający nadruk na T-shirtach i bluzach. DTG również zapewni nisko kosztowy druk bezpośredni na jasnej odzieży i torbach bawełnianych. Drukarka GTXpro jest przyjazna dla użytkownika, prosta w obsłudze, szybka w druku i wyposażona w system automatycznej konserwacji. Maszyna dobrze się sprawdza w dużym obciążeniu jak i przy długich przestojach, dzięki czemu jest bezpieczną inwestycją finansową. Producent również opracował drukarkę Brother tylko do DTF typu „roll to roll”. System druku „roll to roll” jest opcją dla firm, które chcą używać drukarki tylko do technologii DTF. Takie rozwiązanie polecam jako drugą drukarką dla dużych nakładów w druku DTF.


Tomasz Kuciński, Account Manager Supervisor – Commercial & Industrial Printing Poland & CEE North w firmie Epson:

Dlaczego warto postawić na technologię DTF?

Kluczową zaletą technologii bezpośredniego drukowanie na tkaninach Direct-to-Fabric (DTF) jest eliminacja potrzeby stosowania papieru transferowego oraz pominięcie czasochłonnego i kosztownego procesu związanego z drukiem offsetowym. Te zalety jednak nie wyczerpują korzyści jakie niesie jej stosowanie.

Zdecydowanie warto podkreślić także elastyczność: w tym modelu produkcji możliwe jest przygotowanie pojedynczych, spersonalizowanych, koszulek czy innych produktów w atrakcyjnej cenie. Bezpośrednią pochodną tego jest zwiększenie konkurencyjności oraz oszczędność.  Nie tylko finansów, ale i czas,  oraz zmniejszenie ryzyka zamrażania środków przy realizacji dużych nakładów zalegających później na półkach w magazynie.

Istotnym atutem modeli DTF od Epson opartych na technologii druku Heat-Free jest również wysoka jakość druku, umożliwiająca uzyskanie wyraźnych, ostrych i żywych kolorów. Dzięki temu drukowane obrazy wyglądają bardzo realistycznie i wyróżniają się na tle konkurencyjnych technologii.

Dzięki swej prostocie urządzenia DTF mogą być z powodzeniem stosowane w różnych branżach innych niż poligrafia, takich jak firmy reklamowe, eventowe, wydziały kultury i rozrywki administracji lokalnej, etc.

DTF
Przykład nadruków DTF, źródło: Epson

Jak wybrać pierwszą maszynę?

Wybierając pierwszą (i nie tylko!) drukarkę Direct-to-Fabric należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, takich jak:

  1. Technologia druku -warto postawić na taką, która gwarantuje jakość, ale z zachowaniem niskich kosztów eksploatacji, niską awaryjnością i małym zużyciem prądu podczas pracy. Istotny jest też wpływ jaki wybrana technologia niesie dla środowiska. Dobrym wyborem będzie tu postawienie na modele wykorzystujące głowice Heat-Free.
  2. Rozdzielczość druku – im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość wydruku, co docenią klienci. Technologia druku ze zmienną wielkością kropli będzie tu dodatkowym atutem.
  3. Uniwersalność – jest kluczowa jest kompatybilność z różnymi podłożami – drukarka powinna być w stanie drukować na kilku rodzajach tkanin.
  4. Przyjazna obsługa – ważne, aby drukarka miała intuicyjny interfejs użytkownika, wówczas będą mogli pracować z nią wszyscy pracownicy, którzy tego potrzebują, a nie tylko wyspecjalizowany personel.
  5. Kompleksowe wsparcie techniczne i gwarancja – przy wyborze warto stawiać na rozwiązania kompleksowe, tak aby wszystkie elementy (drukarka, atramenty, oprogramowanie, etc.) pochodziły od jednego producenta. Znacznie ułatwia to wsparcie techniczne w przypadku jakichkolwiek problemów. Naturalnie istotne są też warunki i długość gwarancji na dane urządzenie.
DTF
Przykład nadruków DTF, źródło: Epson

Dane z najnowszego branżowego raportu The Future of Digital Textile Printing wskazują szacowany wzrost wartości rynku do 4.9 miliardów euro w roku 2023. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10-15 lat udział cyfrowego druku wzrośnie z 5% do 50%.  Każdy zainteresowany zwiększeniem swojej konkurencyjności powinien przyjrzeć się tej technologii, jako ciekawej innowacji i atrakcyjnej alternatywie wobec tradycyjnych form znakowania tekstyliów.


Więcej newsów z branży TUTAJ