Logo

Event MIX

Spodek i MCK w Katowicach znowu z wiatrem w żaglach

2023.04.24 KATOWICE EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY 2023, EEC2023, EKG2023, SESJA: SZTUCZNA INTELIGENCJA NZ: PUBLICZNOSC

Udane pierwsze półrocze 2023 roku w zarządzanych przez PTWP Event Center obiektach.

Pierwsze dwa kwartały 2023 roku to dla Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka dynamiczny powrót do działalności w pełnym wymiarze. Zarządzane przez PTWP Event Center obiekty były gospodarzami wielu prestiżowych wydarzeń, przyciągając ponad pół miliona gości z kraju i zagranicy.

Wydarzenia sportowe, kulturalne, biznesowe i rozrywkowe rangi krajowej i międzynarodowej wypełniły kalendarz imprez MCK i Spodka po brzegi. Dwa pierwsze kwartały 2023 roku okazały się szczególnie udane i minęły pod znakiem powrotu do regularnej działalności, z pełnym wykorzystaniem potencjału obiektów. Rynek spotkań zyskał łącznie 521 990. uczestników podczas 243. wydarzeń (w tym MCK ze statystykami 81. wydarzeń i 195 756. uczestników, Spodek 326 234. gości podczas 162. wydarzeń).

– Mamy kilka powodów do radości – po pierwsze tłumy na wydarzeniach, po drugie ogromna różnorodność oferty, na jaką pozwalają nasze obiekty. Po trudnych latach, w pierwszym półroczu 2023 roku ponad pół miliona uczestników znowu doświadczało wzruszeń, gdy „ich” drużyna odnosiła światowe zwycięstwo czy muzycznych emocji podczas koncertów. Za nami spotkania światowych liderów z wielu sektorów, ale i te równie ważne, codzienne aktywności dla mieszkańców – mówi Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek były gospodarzami dla takich wydarzeń branżowych, jak m.in.: VII Kongres Wyzwań Zdrowotnych, XV Europejski Kongres Gospodarczy, 4 Design Days, Property Forum Śląsk, Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Kongres HR, Targi Wynalazków i Innowacji, Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych EXPOGołębie, Giełda Minerałów, Giełda Terrarystyczno-Akwarystyczna, Festiwal Roślin, Jungle Bazaar, festiwal piw rzemieślniczych Silesia Beer Fest, Targi Mamaville, Targi Ślubne, Targi Rzeczy Wyjątkowych oraz wydarzeń i konferencji o charakterze rozwojowym i edukacyjnym: Obudź się!, Live Life Now.

Początek roku w Spodku był naznaczony rangą światowych imprez sportowych. Obiekt gościł Mistrzostwa Świata Piłki Ręcznej Mężczyzn – to właśnie w Katowicach odbyły się mecz oraz ceremonia otwarcia mistrzostw. Ponadto Katowice były gospodarzem pierwszych mistrzostw e-sportu w Europie organizowanych wraz z Igrzyskami Europejskimi Kraków-Małopolska 2023. Wydarzenia te, podobnie jak kolejna edycja Intel Extreme Masters, były dużymi wyzwaniami logistycznymi i organizacyjnymi.

Podsumowując półrocze w MCK, warto wspomnieć o Europejskim Kongresie Gospodarczym, który zgromadził 11 tysięcy uczestników. Wydarzenie to było relacjonowane przez ponad 650. dziennikarzy z prawie 150. redakcji, co zaowocowało powstaniem ponad 52. tysięcy publikacji w polskich mediach. Ich wartość reklamową oszacowano na ponad 178,2 milionów złotych.

MCK

W przestrzeniach MCK i Spodka odbyły się także liczne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Były to m.in.: festiwal Tauron Nowa Muzyka, 8 impresaryjnych spektakli teatralnych, widowiska stand-upowe i kabaretowe, Game Music Concert, show High League, a także koncerty gwiazd, tj.: Brodka, Kukon, Queen Machine, 4 Szmery,  Symphonica, Tre Voci. Szczególnie widowiskowe były wydarzenia realizowane pod marką Redbull, tj. Sound of Gravity w Spodku oraz plenerowy Red Bull Roof Ride – rywalizacja o Puchar Świata Freestyle MTB.

Wcześniejsza pandemia i niespodziewana wojna trwająca do dziś w Ukrainie miały duży wpływ na zakontraktowane przedsięwzięcia, w szczególności artystów zagranicznych. Wymagało to od PTWP Event Center dużych starań, by w dynamicznie zmieniającej się sytuacji szukać rozwiązań i kontraktować nowe wydarzenia w miejsce wcześniej odwołanych. W pierwszym półroczu 2023 udało się po prolongatach zrealizować kilka z zaległych eventów, w tym m.in. wyczekiwany koncert na europejskiej trasie Tori Amos.

Kalendarz wydarzeń znacząco powiększył się o propozycje dla młodszych odbiorców, co stanowi jedną z prowadzonych przez MCK i Spodek polityk w budowaniu publiczności o zróżnicowanym wieku. Odbyły się m.in. konferencje dla młodzieży: Talent Days, Akcja Inspiracja, Targi Edukacji, Uwaga Smartphone, edukacyjne i kreatywne aktywności podczas Dni Otwartych 4 Design Days, specjalny moduł konferencyjny Forum Młodych Liderów jako wydarzenie towarzyszące Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu, koncerty Księżniczki Disneya, My3Show, Genzie Tour, strefa letnich aktywności dla dzieci na terenie lodowiska – park dmuchańców Planeta Gigantów.

MCK i Spodek konsekwentnie rozwijają swoje portfolio wydarzeń autorskich. W pierwszym półroczu 2023 r. zrealizowano dwa nowe koncepty: dwudniowy festiwal Miejska Dżungla oraz pierwszą kolację degustacyjną w ramach Katowickiego Klubu Kolacyjnego, w której wzięło udział kilkunastu cenionych szefów kuchni z regionu. Również plenerowa strefa Centrum Kato organizująca darmowe koncerty i seanse plenerowe po raz kolejny stała się atrakcyjnym miejscem na spędzenie letnich wieczorów. Udało się także zorganizować pierwszy turniej siatkarski, w którym udział wzięli zawodnicy zatrudnieni w katowickich przedsiębiorstwach, i który stanowił nową formę wydarzenia integracyjnego.

Spółka PTWP Event Center aktywnie wspierała także działania charytatywne, w tym inicjatywy takie, jak Kosmiczny Mecz w Spodku na rzecz Aniołów Stróżów czy zbiórki finansowe na rzecz Ukrainy. Współpraca z Polską Akcją Humanitarną i organizacja Metropolitalnego Śniadania Wielkanocnego przyniosły wiele wymiernego dobra. Wspieranie Ukrainy i Ukraińców przez Grupę PTWP pod szyldem #StandwithUkraine zyskało uznanie portalu MeetingPlanner.pl i zakwalifikowało się do finałowej trójki konkursu MP Power Projekt w kategorii #CSR.

Popandemiczne ożywienie działalności zostało odnotowane w raporcie na temat turystyki biznesowej w Katowicach opublikowanym przez dr. Krzysztofa Cieślikowskiego, który wskazał na powrót tego sektora do poziomu z 2019 roku, z dużym udziałem obiektów zarządzanych przez PTWP Event Center. Zarządca obiektów dołączył także do Silesia Convention Bureau, co pozwoliło na wsparcie rozwoju turystyki biznesowej w woj. śląskim. Dzięki tej współpracy odbyło się wiele spotkań, szkoleń i wizyt studyjnych w obiektach.


Więcej materiałów w podobnej tematyce można przeczytać TUTAJ.