Logo

Marketing MIX

5 mega trendów, które zdefiniowały branżę PR w mijającym roku | Paulina Stępień, Co-CEO AP Communication

Mijający już 2023 rok był pełen wyzwań dla wszystkich osób, które prowadzą biznes. Inflacja, niestabilność prawa i wojna za naszą wschodnią granicą – to wszystko sprawiło, że słowem 2023 roku powinna być „niepewność”. Jak w obliczu tak trudnych czasów radziła sobie branża PR? I jakie trendy w komunikacji były na topie?

Z jednej strony firmy, które realizują usługi PR-owe borykały się z dużą niepewnością. Widoczna była optymalizacja budżetów przez klientów, a także nastawienie na efekty tu i teraz. A tak nie działa PR. Budowanie wizerunku wymaga czasu. Na rynku pojawiły się nowe narzędzia do komunikacji, a ogromnym wyzwaniem dla przedsiębiorców stało się nowe pokolenie Z, które szturmem weszło na rynek. Jakie mega trendy były widoczne w PR?

Duży fokus na AI

Sztuczna inteligencja umożliwia efektywną analizę dużych zbiorów danych, co jest kluczowe w monitorowaniu trendów społecznych, opinii publicznej i reakcji na różne wydarzenia. Algorytmy uczenia maszynowego potrafią identyfikować istotne informacje, co wspomaga podejmowanie bardziej trafnych decyzji w zakresie komunikacji. Umożliwia dostosowywanie przekazu do indywidualnych preferencji i potrzeb odbiorców. Dzięki zaawansowanym systemom rekomendacyjnym oraz analizie danych demograficznych i behawioralnych, firmy PR mogą dostarczać spersonalizowane treści, co zwiększa skuteczność kampanii komunikacyjnych. Sztuczna inteligencja pomaga także tworzyć strategie komunikacji, pisać teksty, generować posty do social mediów i grafiki. To znacząco ułatwia pracę.

Media relations na innym poziomie

Obserwowaliśmy, że w mijającym już roku znacząco zmieniło się podejście mediów do przesyłanych przez agencję treści. Dziennikarze wymagają spersonalizowanego podejścia. Na znaczeniu nabrały procesy badawcze, a także posiadanie unikalnych danych, którymi inspirujemy redakcje. W media relations – jak sama nazwa wskazuje – liczą się relacje, a nie sama treść przesyłana do dziennikarza.
Należy unikać masowego wysyłania niespersonalizowanych treści. Czy to znaczy, że nastąpił koniec ery informacji prasowej? Niekoniecznie. Ta zawsze będzie stanowiła źródło inspiracji (oczywiście, jeśli jest dobrze napisana), ale powinna być pierwszym krokiem do podejmowania dalszej współpracy. I co ważne – współczesne media relations to nie tylko kontakty z mediami. To także budowanie relacji z influencerami, czy twórcami podcastów (którzy często też są influencerami). Obecnie twórcy tworzą silny content, który jest ważny dla marek.

Skupienie się na biznesie społecznie odpowiedzialnym

Skupienie się na biznesie odpowiedzialnym społecznie stanowi niezwykle istotny element skutecznej komunikacji firmowej. Ten dynamiczny trend nie tylko odzwierciedla zmieniające się oczekiwania społeczeństwa, ale także wpływa na sposób, w jaki przedsiębiorstwa kształtują swoje relacje z interesariuszami. Istnieje kilka kluczowych powodów, dla których społeczna odpowiedzialność biznesu jest obecnie nieodłącznym elementem strategii komunikacyjnych firm. Przede wszystkim, skupienie się na społecznej odpowiedzialności jest fundamentalne dla budowy pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa.

Wzmacnianie marki to kolejny kluczowy aspekt społecznej odpowiedzialności biznesu. Firmy identyfikowane z wartościami społecznymi, etyką pracy i zrównoważonym rozwojem zyskują nie tylko klientów, ale także budują trwałe relacje z interesariuszami. Konsumentom zależy na wspieraniu firm, które angażują się w społeczne kwestie, co stanowi silny motywator zakupowy. Ten trend będzie silnie rozwijał się w 2024 roku.

Wdrażanie realnych działań z obszaru CSR

Wdrażanie realnych działań z obszaru CSR stało się nieodzownym elementem strategii komunikacji w 2023 roku. Obserwowany wzrost świadomości konsumentów, ich łatwiejszy dostęp do informacji oraz odporność na fake newsy sprawiają, że firmy muszą podejść do kwestii społecznej odpowiedzialności biznesu autentycznie i skoncentrować się na rzeczywistych działaniach, nie tylko na budowaniu wizerunku. W obliczu rozwiniętej zdolności konsumentów do weryfikacji działań firm, strategie komunikacyjne skupiały się na transparentności i rzetelności. Marki zdają sobie sprawę, że deklaracje nie wystarczą, a konsumenci oczekują konkretnych kroków i rezultatów. Przedsiębiorstwa skłaniały się ku implementacji konkretnych działań z obszaru CSR, obejmujących aspekty społeczne, środowiskowe i etyczne.

W 2023 roku firmy skupiały się nie tylko na przekazywaniu informacji o swoich inicjatywach społecznych, ale także na mierzeniu i raportowaniu konkretnych rezultatów tych działań. Mierzenie wpływu projektów CSR stało się integralną częścią strategii komunikacyjnych, co umożliwiało przedsiębiorstwom prezentację realnych, mierzalnych korzyści dla społeczeństwa, środowiska oraz samych firm.

Nastawienie na pracownika i jego potrzeby

Mądre i dojrzałe organizacje PR w mijającym roku zrozumiały, jak ważne jest dbanie o dobrostan pracowników. Liczne badania pokazują, że – szczególnie dla młodego pokolenia – istotne jest work-life-balance. Dla nich praca to coś więcej. Chcą uczyć się, rozwijać, brać udział w interesujących projektach, ale też oczekują od pracodawców uniwersalności. Coraz więcej firm rozumie, że praca nie musi być wykonywana w sztampowych godzinach, czy sztywnych ośmiogodzinnych ramach, by była dobra.

Branża PR boryka się z brakiem rąk do pracy. Na rynku brakuje doświadczonych menedżerów, a także osób na stanowiskach juniorskich, które chcą poznać tajniki naszego zawodu. Zatem zadaniem sektora na rok 2024 będzie promocja zawodu PR-owca.

A jaki będzie 2024 rok dla naszej branży? Czas pokaże. Światowe trendy pokazują, że jeszcze intensywniej będziemy korzystać z AI, ale także dbać o dobrostan pracowników.


Więcej newsów z branży TUTAJ.