Logo

Marketing MIX

Projekt fotograficzny: Czy Zakopane zawsze było brzydkie?

Na Zakopane narzeka się od co najmniej stulecia. Niedawno zaliczone zostało w poczet najbrzydszych miast Polski. Ale czy zawsze takie było? Stowarzyszenie Miasto Moje a w Nim oraz Kuba Sochacki, autor strony internetowej Dawno temu w Krakowie stworzyli projekt fotograficzny, zestawiający te same miejsca kiedyś i dziś.

W sumie nałożone zostały na siebie zdjęcia 13 miejsc. Za pomocą specjalnego suwaka można zobaczyć, jak dany budynek wyglądał przed laty i jak prezentuje się współcześnie. Fotografie mówią same za siebie. Budynki ledwo wystają spoza siatek wielkoformatowych i banerów wszelkiego rodzaju i koloru. Do tego przybudówki, ogródki i kolorowe parasole. Nawet pomnik Sabały doczekał się sąsiedztwa stacji benzynowej z całym dobrodziejstwem reklamowego inwentarza.

– Wiemy, że jest brzydko. Nasze zdjęcia mają pokazać, że trzeba stosunkowo niewiele, by Zakopane znów stało się ładne. I nawet jeśli ktoś nie lubi architektury PRLu, to z pewnością przyzna, że czyste, zadbane budynki dworca PKS czy Granitu wyglądają zdecydowanie lepiej niż nadmiernie upudrowane reklamami – mówi Piotr Manowiecki z Miasta Mojego a w Nim, który razem  Kubą Sochackim przez niemal rok fotografował współczesne Zakopane. Narzędziem, które może już wkrótce umożliwić uporządkowanie przestrzeni jest projekt wprowadzenia na Krupówkach parku kulturowego.

– Musimy jednak pamiętać, że nawet najlepszy projekt bez dobrego plastyka miejskiego, którego  w Zakopanem nie ma, nic nie zmieni  – wyjaśnia Piotr Manowiecki. Wśród porównań są też przykłady pozytywnych zmian. Jedną z nich jest odnowiony budynek dawnego hotelu Giewont, gdzie jeszcze niedawno mieściły się amerykańskie sieciówki gastronomiczne. Dzisiaj estetyczne szyldy zastąpiły krzykliwe reklamy.

Wszystkie zdjęcia można zobaczyć na stronie: www.miastomoje.org