Wydarzenia Nowa atrakcja turystyczna w Katowicach – Muzeum Śląskie w nowej odsłonie

Nowa atrakcja turystyczna w Katowicach – Muzeum Śląskie w nowej odsłonie

0

26 czerwca zostanie otwarta nowa siedziba Muzeum Śląskiego w Katowicach. Unikatowe kolekcje reprezentujące sztukę, kulturę oraz historię kraju i regionu, zgromadzone w największej przestrzeni wystawienniczej stworzonej w kraju po roku 1989, tworzą jeden z najambitniejszych i największych projektów muzealnych i kulturotwórczych w powojennej historii Polski.  

Pierwsze trzy dni funkcjonowania placówki w nowej lokalizacji wzbogaci festiwal otwarcia nowej siedziby Muzeum Śląskiego, którego program skierowany jest do bardzo szerokiej publiczności. Po ponad 3 latach budowy i niemal 2 latach urządzania powstała w Strefie Kultury między Spodkiem a Bogucicami, na terenie dawnej kopalni „Katowice”, przy ul. T. Dobrowolskiego 1 nowoczesna placówka muzealna. Do dyspozycji gości oddane będą nowo wybudowane obiekty pod ziemią, ale z dostępem światła dziennego oraz zaadaptowane na potrzeby muzeum zabytki pokopalniane i teren parkowo-rekreacyjny o powierzchni ponad 2,7 ha.

Główne ekspozycje będą pokazane w ośmiokondygnacyjnym budynku, którego połowa znajduje się pod ziemią. Przeszklone bloki zbudowane na powierzchni umożliwiają oglądanie wystaw w świetle dziennym, mimo iż znajdują się one 14 m poniżej poziomu terenu. Pod ziemią jest również trzykondygnacyjny garaż z 232 stanowiskami parkingowymi, sala konferencyjna na 320 miejsc, biblioteka, sale edukacyjne oraz imponująca przestrzeń o wysokości ok. 12,5 m nazwana holem centralnym, w którym zorganizowana zostanie Galeria jednego dzieła. W sumie powierzchnia wystawiennicza w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego wynosi aż 6 tys. m kw.

[galeria=”1″]

W skład zespołu budynków nowej siedziby muzeum wchodzi również dawny budynek maszynowni szybu „Warszawa”, zaadaptowany na dwupoziomową restaurację, oraz dawny magazyn odzieży, w którym znajduje się Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego posiadający unikatową w skali kraju kolekcję scenografii teatralnej i filmowej. Wyjątkową atrakcją Muzeum Śląskiego –  szczególnie w pogodne dni – będzie 40-metrowa wieża wyciągowa szybu kopalnianego, do której dobudowano panoramiczną windę, pozwalającą zwiedzającym dotrzeć do górnej platformy, skąd rozciąga się widok na park i panoramę miasta. Po zmroku do nowej siedziby Muzeum Śląskiego turystów już teraz przyciąga iluminacja szklanych bloków, wieży i obiektów zabytkowych.

W ramach stałych wystaw w nowej siedzibie muzeum goście będą mogli oglądać 1400 eksponatów pokazanych w 6 galeriach tematycznych, obejmujących sztukę polską w latach 1800–1945 i od roku 1945 po czasy współczesne, polską scenografię teatralną i filmową oraz wystawy historii Górnego Śląska i śląskiej plastyki nieprofesjonalnej, a od jesieni 2015 roku również śląską sztukę sakralną. Ekspozycje obejmują obiekty oryginalne, ale również archiwalne dokumenty filmowe, słuchowiska i instalacje artystyczne. Opisy będą przygotowane w dwóch językach: po polsku i angielsku. Wystawa „Światło historii” dodatkowo po śląsku (wersja mówiona) i niemiecku, a część pracowników muzeum będzie też przygotowana do rozmowy po śląsku. Muzeum może zwiedzać kilka tysięcy osób dziennie, także niepełnosprawni. Przez pierwsze tygodnie otwarcia nowej siedziby jej goście mogą liczyć na darmowe wejściówki. Bilet rodzinny do Muzeum będzie kosztował 70 złotych. W cenę biletu będzie wliczony wjazd na wieżę widokową.

Początki planów powstania Muzeum Śląskiego sięgają roku 1924, ale formalnie powstało ono 5 lat później. Od momentu założenia intensywnie gromadziło eksponaty zarówno charakterystyczne dla Śląska, jak i dla ziem polskich. Część bogatej kolekcji, liczącej ponad 100 tys. eksponatów i 280 obrazów polskich malarzy miała być wystawiona w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, której budowa zakończyła się wiosną 1939 roku. Te plany zniweczył wybuch wojny. Niemcy w latach 1941–1944 prawie zupełnie rozebrali modernistyczny budynek, który na ówczesne czasy był najnowocześniejszą siedzibą placówki kulturalnej w Polsce. Znaczna część zbiorów uległa zniszczeniu lub grabieży, a pozostałe trafiły do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Dopiero w 1984 roku władze województwa na nowo powołały Muzeum Śląskie, któremu nadano tymczasową siedzibę w dawnym Grand Hotelu Maxa Wienera przy obecnej al. W. Korfantego 3.

Muzeum Śląskie w liczbach:

 •               JEDYNE W POLSCE STAŁE WYSTAWY PLASTYKI NIEPROFESJONALNEJ, ŚLĄSKIEJ SZTUKI SAKRALNEJ I SCENOGRAFII POLSKIEJ
 •               6 TYS. M KW. POWIERZCHNI WYSTAWIENNICZEJ
 •               6 WYSTAW STAŁYCH
 •               25 TYS. WOLUMINÓW W ZBIORACH BIBLIOTEKI
 •               PONAD 100 WYKŁADÓW I POKAZÓW
 •               450 PROJEKTÓW DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
 •               1400 WYSTAWIONYCH EKSPONATÓW
 •               118 241 EKSPONATÓW W POSIADANIU
 •               273 MLN ZŁ – WARTOŚĆ PROJEKTU BUDOWY NOWEJ SIEDZIBY
 •               181 MLN ZŁ – WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA Z UNII EUROPEJSKIEJ
 •               70 ZŁ – CENA BILETU RODZINNEGO NA WSZYSTKIE WYSTAWY
 •               WJAZD WINDĄ NA 40-METROWĄ WIEŻĘ WIDOKOWĄ W CENIE BILETU DO MUZEUM
 •               10:00–20:00 – GODZINY OTWARCIA OD WTORKU DO NIEDZIELI, W PONIEDZIAŁKI NIECZYNNE

 

Więcej o Muzeum Śląskim na www.muzeumslaskie.pl

JK