Wydarzenia Biblioforum w CH FORUM – pierwsza biblioteka w centrum handlowym na Śląsku

Biblioforum w CH FORUM – pierwsza biblioteka w centrum handlowym na Śląsku

0

22 czerwca uroczyście otwarto w gliwickim CH FORUM wyjątkowy punkt biblioteczny. Bibliforum oprócz  książek i prasy oferuje swoim gościom multimedia, a także możliwość skorzystania z urządzeń biurowych. Bogato przedstawia się program projektów edukacyjno-kulturalnych oraz unikatowa galeria ekslibrisu. Na nowo zapisanych do biblioteki przez pierwsze dwa tygodnie czekają upominki.

W Biblioforum czytelnicy wypożyczą książki, audiobooki i czytniki e-booków. W specjalnym pokoju gier udostępniane będą gry planszowe oraz konsola PlayStation. Do dyspozycji odwiedzających pozostaną też trzy urządzenia All-in-One z dużymi dotykowymi ekranami oraz trzy laptopy. Wydrukowanie pracy domowej, CV czy biletu lotniczego będzie proste i dostępne od ręki. Ci, którzy potrzebują relaksu i chwili oddechu, znajdą go w czytelni, gdzie czeka prasa.

W nowo otwartym punkcie bibliotecznym już w te wakacje rozpocznie się kilka projektów kulturalnych i edukacyjnych. Począwszy od lipca, MBP zaprasza na wykłady w ramach cyklu Czytanie Umysłu. Psycholodzy oraz logopeda co miesiąc poprowadzą zajęcia wspierające w rozwiązywaniu problemów dzieci i dorosłych. W projekt włączą się też specjaliści z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach.

[galeria=”1″]

W Biblioforum będzie działać GEGE – Gliwicka Edukacyjna Galeria Ekslibrisu, w której co dwa miesiące zaprezentowana zostanie nowa wystawa. Grupy zorganizowane oraz miłośnicy grafiki i książek mogą wziąć udział w prelekcjach prowadzonych przez specjalistów. Działanie to jest realizowane w ramach porozumienia o współpracy podpisanego przez Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego i MBP w Gliwicach. Efektem drugiego porozumienia, tym razem pomiędzy Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej i biblioteką, będą prezentowane w przestrzeni Biblioforum wystawy.

W lipcu i sierpniu biblioteka zaprasza dzieci na „Piegowate wakacje”. Będą one pełne atrakcji – wspólne czytanie, rysowanie komiksu, szukanie skarbu oraz wykonanie makiety rafy koralowej – to tylko niektóre z nich. Po wakacjach, w ramach współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka oraz Zespołem Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7, rozpoczną się comiesięczne zajęcia o problemach osób z niepełnosprawnością. Ich celem będzie uwrażliwienie dzieci, młodzieży i dorosłych na problemy tych osób. Szkoły i przedszkola otrzymają foldery z ofertą zajęć literackich i warsztatów.

Biblioforum ma ok. 160 m kw. powierzchni i jest ulokowane w przeszklonej antresoli na poziomie +2, z efektownym widokiem na okolicę. Organizatorem punktu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, z którą kooperację nawiązał zarządca centrum. Korzystanie jest punktu bibliotecznego jest bezpłatne. Biblioforum jest czynne codziennie do godz. 20.00.

JK