Event MIX Spragnieni Piękna – jubileusz 100-lecia Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”

Spragnieni Piękna – jubileusz 100-lecia Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”

0

Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW” świętuje stulecie istnienia w odrodzonej formule: jako dynamicznie rozwijająca się organizacja entuzjastów sztuki, wspierających i zaangażowanych w życie Muzeum Narodowego w Warszawie. Aby w nadzwyczajny sposób uczcić setny jubileusz, członkowie Stowarzyszenia organizują I Bal Dobroczynny pod nazwą „Spragnieni piękna”, z którego dochód przekazany zostanie na rzecz Muzeum. Zapowiedzią balu będzie kameralny, acz różnorodny i atrakcyjny pokaz dzieł polskiej sztuki z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

27 lutego, na zakończenie karnawału, w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się I Bal Dobroczynny „Spragnieni piękna” organizowany przez Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW”. Taka formuła umożliwia gromadzenie funduszy na rzecz Muzeum i jednocześnie odwołuje się do słynnych balów przygotowywanych przez przyjaciół zebranych wokół najznamienitszych muzeów na świecie, takich jak Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. W programie wieczoru zaplanowano aukcję, podczas której wylicytować będzie można atrakcyjne i unikatowe przedmioty, wśród nich przysługujący przez rok tytuł Darczyńcy MNW wraz z imienną tablicą umieszczoną w Muzeum czy oprawione drzazgi z podobrazia Pomarańczarki AleksandraGierymskiego wraz z certyfikatem autentyczności. Dla gości przygotowano specjalne pokazy tańca oraz możliwość sprawdzenia własnych umiejętności na parkiecie pod okiem zawodowych tancerzy, przy akompaniamencie muzyki granej na żywo.

Spragnieni piękna. Pokaz na 100-lecie Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”przywołujący karnawałową atmosferę międzywojennej Warszawy, przypomni radość, entuzjazm, dynamizm przemian i potrzebę piękna, czyli ducha czasów początków Stowarzyszenia oraz nowej epoki, w której Muzeum zyskało własną siedzibę, dzisiejszy Gmach Główny w Alejach Jerozolimskich 3.

Prezentowane w jednej sali obrazy, rzeźby, meble, plakaty, zaproszenia oraz stroje i przybory toaletowe przeniosą widza w klimat przygotowań do balu w stolicy odrodzonego, niepodległego państwa okresu międzywojennego. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum, uzupełnione o dzieła z kolekcji członków Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”, Agnieszki i Marka Roeflerów, właścicieli zbioru dzieł artystów polskich związanych z École de Paris oraz Adama Leja, historyka sztuki, posiadacza największej w Polsce kolekcji ubiorów dawnych.

Pokaz będzie tak różnorodny, jak różnorodna była sztuka dwudziestolecia międzywojennego. Znalazły się na nim dzieła takich artystów jak Tadeusz Styka, Wojciech Weiss, Leon Chwistek, Xawery Dunikowski, Henryk Kuna, Edward Okuń, a także suknie z lat dwudziestych i trzydziestych, które nosiły damy wkraczające na parkiety Ziemiańskiej, Udziałowej czy Adrii. Kuratorką organizowanego przez Stowarzyszenie pokazu jest Renata Higersberger, kustosz w Zbiorach Sztuki Polskiej MNW.  Wstęp na pokaz, trwający w dniach 26 stycznia – 12 marca, jest bezpłatny.

Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW” tworzy społeczność Przyjaciół zaangażowanych w życie Muzeum Narodowego w Warszawie. Do zadań Stowarzyszenia należy inicjowanie i realizacja projektów popularyzujących MNW oraz zbieranie funduszy na wspieranie działalności programowej Muzeum i jego oddziałów.

Aktywne uczestnictwo Przyjaciół w wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie i Muzeum pozwala pogłębić wiedzę o sztuce i kulturze oraz łączy ludzi o podobnych zainteresowaniach. Wspólny wysiłek na rzecz Muzeum przynosi satysfakcję z udziału w tworzeniu ważnej i ponadczasowej instytucji narodowej. Szczególne miejsce Stowarzyszenia w relacjach z Muzeum pozwala na udział w wyjątkowych spotkaniach z kuratorami, konserwatorami, dyrekcją, a także gośćmi Muzeum.

 www.przyjacielemnw.pl

JK