Marketing MIX Dlaczego mniejsze firmy są bardziej narażone na ataki hakerów?

Dlaczego mniejsze firmy są bardziej narażone na ataki hakerów?

27
0

Małe i średnie firmy zbyt rzadko wdrażają zabezpieczenia druku – wynika z badań przeprowadzonych przez Sharp w ramach kampanii „I’m Secure”

 – Rzadko zdarza się tydzień, w którym temat bezpieczeństwa danych nie trafiłby na czołówki mediów. Naruszenia bezpieczeństwa stanowią poważne zagrożenia dla firm, niezależnie od ich wielkości czy branży. Bezpieczeństwo to skomplikowana kwestia i aby osiągnąć je w pełni, firmy muszą zrozumieć każdy jego aspekt – podkreśla Szymon Trela, Senior Product Manager, Sharp Electronics. – Podchodzimy do kwestii bezpieczeństwa bardzo poważnie, dlatego chcieliśmy sprawdzić aktualny stan bezpieczeństwa w MŚP oraz uzyskać odpowiedź na dwa podstawowe pytania:

  1.      Na ile firmy zdają sobie sprawę z wagi bezpieczeństwa druku?
  2.      Jak zmienia się stosunek do bezpieczeństwa druku wśród małych i średnich przedsiębiorstw?

– W skrócie: wyniki naszych ankiet nie napawają optymizmem. Tylko 10% naszych respondentów z MŚP ma świadomość, że urządzenia wielofunkcyjne mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa ich firmy, a 20% przyznało, że nie wdrożyło żadnych procesów bezpieczeństwa regulujących korzystanie z drukarek – mówi przedstawiciel Sharp.

Sharp zachęca do zapoznania się z raportem, z którego można dowiedzieć się między innymi:

– dlaczego to właśnie drukarki i urządzenia wielofunkcyjne są łakomym kąskiem dla hakerów?

– co sprawia, że urządzenia drukujące są zwykle najsłabszym ogniwem firmowych zabezpieczeń?

– jak często pracownikom biurowym zdarza się znaleźć na tacy drukarki poufne informacje, przeznaczone dla kogoś innego?

–  ilu pracowników drukowało w firmie prywatne lub pobrane przez internet dokumenty, pomimo ostrzeżenia, że plik może być niebezpieczny (co naraża sieć firmową na potencjalne zagrożenie)?

Wymienione aspekty są problematyczne dla każdej firmy – malują one niepokojący obraz pracowników, którzy po prostu nie zdają sobie sprawy, jak poważne mogą być zagrożenia wynikające z naruszeń bezpieczeństwa druku. Bez zmiany zachowań bezpieczeństwo druku i dokumentów nadal będzie stanowić słaby punkt dzisiejszych MŚP.

Dlaczego tak liczne naruszenia bezpieczeństwa druku stanowią obecnie duży problem i skąd się on właściwie bierze?  

– W ostatnich latach tradycyjne drukarki zostały w dużej mierze zastąpione zaawansowanymi urządzeniami wielofunkcyjnymi. Nowoczesne urządzenia posiadają te same cechy co komputery, które wykorzystujemy w pracy – przechowują informacje, są podłączone do sieci firmowej, udostępniają poufne dane w formie papierowej i cyfrowej. Niestety, wielu pracowników wciąż traktuje je jak „zwykłe drukarki”, nie poświęcając należytej uwagi zabezpieczeniom. Pomimo podobieństw pomiędzy urządzeniem wielofunkcyjnym a komputerem, aż 40% badanych przez nas pracowników twierdzi, że nigdy nie zostało przeszkolonych odnośnie zasad bezpiecznego korzystania z urządzenia wielofunkcyjnego. Stanowi to poważny problem dla rozwijających się firm. W Sharp rozumiemy i szanujemy wyzwania, związane z bezpieczeństwem MŚP, m.in. mniejsze środki niż te, którymi dysponują większe firmy. Dlatego oprócz odpowiednich funkcji tj. szyfrowania danych, kontroli i autoryzacji użytkowników, dostarczamy również odpowiednie finansowanie – podkreśla Szymon Trela, Senior Product Manager, Sharp Electronics. – Zachowań ludzkich nie da się zmienić w przeciągu chwili, wymaga to czasu i zaangażowania, dlatego z myślą o MŚP opracowujemy urządzenia, które dzięki automatycznym funkcjom pozwalają na stosowanie zasad bezpiecznego druku. Dzięki temu właściciele firm czy szefowie IT mogą szybko i prosto wdrożyć w swojej firmie podstawowe zasady bezpiecznego drukowania.

Z myślą o osobach, które chcą dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa druku, we współpracy z etycznym hakerem Jensem Mülllerem Sharp stworzył specjalny przewodnik po bezpieczeństwie urządzeń wielofunkcyjnych dla MŚP.

www.sharp.pl

KL