Logo

Event MIX

Kolejne rządowe spotkanie Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (RPSiW)

28 lipca odbyło się posiedzenie senackiej komisji kultury i środków przekazu. Podczas spotkania omawiano aktualną sytuację branży spotkań i wydarzeń. Minister Olga Semeniuk przekazała informację, że projekt ustawy, która dotyczyć ma zwolnień z ZUS oraz postojowego dla przemysłu spotkań trafi na posiedzenie sejmu 7 sierpnia.

Celem spotkania było omówienie sytuacji branży, podkreślenie potrzeby sektorowego wsparcia przemysłu spotkań i wydarzeń oraz omówienie aktualnych działań administracji państwowej w tym zakresie. Jako że działania dotyczące tego sektora – ze względu na jego strukturę i charakterystykę – leżą w gestii Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Rozwoju do tematu odnieśli się ministrowie Paweł Lewandowski i Olga Semeniuk – reprezentujący te resorty.

W spotkaniu stronę branżową reprezentowali przedstawiciele Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (RPSiW) – Bartosz Bieszyński (koordynator Rady), Tomasz Grewiński (Izba Gospodarcza Managerów Artystów Polskich), Grzegorz Łapczyński i Piotr Zajkiewicz (Polska Izba Techniki Estradowej) oraz Mikołaj Ziółkowski (Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych).

Jednym z głównym punktów dyskusji była kwestia ścieżki legislacyjnej i harmonogramu projektu ustawy dotyczącej zwolnień z ZUS oraz postojowego, która wcześniej (21 lipca) była tematem spotkania przedstawicieli branży z wicepremier Jadwigą Emilewicz. Przedstawiciele RPSiW – podobnie jak na spotkaniu w Ministerstwie Rozwoju – postulowali o dołączenie do projektowanych regulacji PKD organizatorów turystyki oraz branży hotelarskiej.

Mikołaj Ziółkowski (SOIAiR), podkreślił, że branża rozrywkowa, przemysłu spotkań i wydarzeń nie zamierza się przebranżawiać, bo spotkania, wydarzenia czy rozrywka to koło zamachowe gospodarki. Kolejny argument to znaczenie kultury, która stanowi o narodowej tożsamości. Konieczne jest zatem wybudowanie mostu i wypracowanie programu, znalezienie takich rozwiązań, które pomogą uratować branżę, która swoje miejsce i jakość realizacji wypracowywała przez 30 lat. Nad wsparciem branży spotkań pracują również inne kraje – jako przykład zostały podane Niemcy czy Wlk. Brytania.

Zgodnie z decyzją przewodniczącej komisji senator Barbary Zdrojewskiej rozmowy w tym zakresie będą kontynuowane, a następne spotkanie odbędzie się na początku września.

Źródło: MeetingPlanner.pl