Trade marketing Trend ekologicznych rozwiązań w obszarze opakowań i etykiet | Marzena Pawłowska, Aniflex

Trend ekologicznych rozwiązań w obszarze opakowań i etykiet | Marzena Pawłowska, Aniflex

0

Zmiany są jedyną stałą w życiu, zachodzą nieustannie, obserwuje się w życiu codziennym na całym świecie, szczególnie zauważalne stały się na przełomie ostatnich kilku miesięcy. Sytuacja panująca w tym czasie związana ze zwiększeniem ilości zakupów dokonywanych przez Internet zwróciła uwagę na ilość produkowanych odpadów zalegających na wysypiskach śmieci. Trend ekologicznych rozwiązań w obszarze opakowań i etykiet obserwowano od dawna, niemniej dopiero w ostatnim czasie zwrócono uwagę, w jaki sposób i w co pakowane są produkty codziennego użytku.

Producenci opakowań przykładają dużą uwagę, aby w produkowanych przez nich produktach ograniczać zużywanie takich materiałów jak PE, PP, PET, PS czy PCW. Starają się zwiększyć udział w procesie produkcji surowców bardziej przyjaznych dla środowiska, zwracają uwagę na ograniczanie zdobień jak i unikają pełnego barwienia i ciemnych kolorów. Ponadto w trakcie projektowania opakowań skupiają się na tym, aby ich formy nie stanowiły przeszkody dla przetworzenia w procesie recyklingu, po zakończeniu cyklu życia produktu.

Podobnie wygląda sytuacja w branży etykiet. Firmy produkujące etykiety dążą do tego, aby oferowane przez nich materiały wspomagały ochronę środowiska. Firma Aniflex świadoma zmian zachodzących w tendencji dokonywania przez konsumentów zakupów oferuje szereg możliwości związanych z wprowadzeniem na rynek pro-ekologicznych rozwiązań. Wśród propozycji będących alternatywą dla standardowych wyborów są materiały samoprzylepne wspomagające powtórne użycie opakowania, dzięki zastosowaniu kleju ułatwiającego usunięcie etykiety z powierzchni pojemnika w trakcie przeprowadzania procesu recyklingu. Odpowiednio przeprowadzony proces odzysku pojemników szklanych bądź butelek PET pozwala na ograniczenie kosztów związanych z utylizacją odpadów, czy ich przechowywaniem na wysypiskach śmieci. Ponadto zwiększenie udziału opakowań pozyskanych w ten sposób jednocześnie przyczynia się do rozwoju gospodarki recyrkulacyjnej.

Poza materiałami wspomagającymi powtórne użycie opakować wśród rozwiązań pro-środowiskowych można wyróżnić m.in. materiały wspomagające recykling, materiały zredukowane tzn. o zredukowanej gramaturze, materiały z zawartością surowców pochodzących z recyklingu oraz takie, w których surowce pochodzą ze źródeł odnawialnych. Należy zwrócić uwagę na fakt, że materiały bardziej przyjazne dla środowiska w większości przypadków są nie do odróżnienia pod względem cech fizycznych od standardowych rozwiązań stosowanych w branży etykiet, a oferowane folie nie różnią się właściwościami od wykorzystywanych w większości przypadków folii PE.

Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej rodzaju zastosowanego materiału etykietowego należy pamiętać, aby etykieta stanowiła spójną całość z pojemnikiem, na który będzie aplikowana, ponieważ przyczynia się to do zwiększenia możliwości późniejszego pełnego przetworzenia w procesie recyklingu.

Autor tekstu: Marzena Pawłowska, Asystent działu marketingu Aniflex Głowacka Wojtaszek Sp. J.

 KL