Logo

Tylko w OOH magazine

Klienci cenią nasze minimalistyczne namioty | Renata Szostak, Ukoo Poland

Wydarzenia organizowane pod namiotem wpisały się na stałe w „eventowy repertuar”. O tym, jakie upodobania dotyczące namiotów mają Polscy organizatorzy eventów oraz o rozwiązaniach, które podkreślają piękno otoczenia, rozmawiamy z Renatą Szostak współwłaścicielką i dyrektor zarządzającą Ukoo Poland.

Czy Polacy chętnie organizują wydarzenia w plenerze i jaka jest nasza kultura bycia na świeżym powietrzu?

Z radością zauważamy, że Polacy z roku na rok organizują coraz więcej imprez w plenerze. I jest to trend widoczny we wszystkich grupach naszych klientów. Widać to zresztą nie tylko w branży eventowej, ale także hotelowej i gastronomicznej. Nikt sobie dziś nie wyobraża, aby z nadejściem wiosny, aż do późnej jesieni nie korzystać z wszechobecnych dziś ogródków lub tarasów. Gdy przymierzaliśmy się w 2016 roku do wejścia na polski rynek, wiele osób z branży przekonywało nas, że Polacy traktują namiot jako substytut powierzchni zamkniętej i bardzo wielu klientów nie wyobraża sobie, aby ściany namiotu nie były szczelnie zamknięte przez całą imprezę. I rzeczywiście takie zjawisko obserwujemy także i dziś, choć coraz rzadziej. Stąd coraz więcej imprez z przezroczystymi ścianami lub tylko z zadaszeniem. Oczywiście sprzyja temu ocieplenie klimatu, ale także zmiany kulturowe oraz przenoszenie dobrych praktyk odpoczynku na świeżym powietrzu bez względu na pogodę z innych krajów.

A jak dla porównania wygląda to za granicą?

Gdy przyglądamy się Brytyjczykom, Szwajcarom lub Francuzom gdzie mamy swoje operacje widzimy, że czynnik pogodowy ma zdecydowanie mniejsze znaczenie w procesie podejmowania decyzji o plenerowym charakterze imprezy. Brytyjczycy, którzy mają więcej deszczowych dni niż my w Polsce, choć oczywiście klimat łagodniejszy niż u nas, bawią się na zewnątrz przez cały rok. To samo Francuzi. Robimy bardzo wiele instalacji we francuskich Alpach właśnie zimą. W związku z wieloletnią tradycją imprez plenerowych nasi europejscy sąsiedzi mają znacznie większe wymagania co do funkcjonalności namiotów oraz ich wyglądu i oryginalności. Stąd też na tamtejszym rynku duża rozmaitość namiotów różnego typu oraz ich wysokie walory estetyczne. U nas dalej najpowszechniejszymi namiotami są ekspres tenty oraz namioty typu „halowe”.

Pozytywne jest jednak to, że nasze oczekiwania, a raczej nasze poczucie estetyki także ulega zmianie i goście coraz częściej decydują się na rozwiązania, które podkreślają piękno otoczenia.

To prawda i bardzo nas to cieszy. Dzięki temu mamy szansę rozwinąć swój biznes także w Polsce. Klienci cenią sobie nasze minimalistyczne namioty, które dobrze komponują się zarówno w nowoczesnej przestrzeni miejskiej, wśród zabytków lub sielankowych, wiejskich krajobrazów podkreślając urodę miejsca, w którym zostały zainstalowane. Dla Event Managerów są znakomitym tworzywem do budowania scenografii w plenerze, dają się dowolnie kształtować, instalować w oryginalnych miejscach, a także nie pozostawiają po sobie śladu po zakończonej imprezie.

Decydując się na namioty, organizatorzy muszą wziąć pod uwagę różne warunki pogodowe. Czy Państwa namioty zapewniają komfort niezależnie od aury?

Oczywiście, że tak. Zacznijmy od słońca, które coraz częściej grzeje u nas intensywnie. Namioty stretch produkowane przez naszym zdaniem najlepszego producenta w tej branży -firmę RHI z Kapsztadu, nie przepuszczają promieni UV, co w związku z rozprzestrzeniającymi się chorobami skóry jest prawnym wymogiem w RPA, ale również w wielu innych krajach. Dzięki temu podczas upałów czujemy pod namiotem miły chłodek. W przypadku deszczu proponujemy naszym klientom przezroczyste lub pełne ścianki boczne. Możemy także rozstawić namiot w taki sposób, aby wszystkie jego rogi były przy ziemi, co powoduje jego naturalnie zamkniętą strukturę. Pod namiotem można zastosować także wszelkiego rodzaju urządzenia ogrzewające. Ponieważ spodnia warstwa poszyci to mocna dzianina nawet przy brzydkiej pogodzie mamy wrażenie przytulności i bezpieczeństwa. Silne wiatry występujące podczas burz ślizgają się po najczęściej obłej powierzchni namiotu, który wytrzymuje porywy wiatru do 100 km/h. Są w stanie udźwignąć także warstwę śniegu.

Jaką przewagę nad organizacją wydarzenia w obiekcie ma organizacja wydarzenia pod namiotem?

Przede wszystkim imprezy w plenerze dają zarówno gościom, jak i producentom wydarzenia duże poczucie swobody, a także możliwość organizacji takich aktywności, które nie są do uzyskania w przestrzeni zamkniętej. Jeśli namiot lub wioska namiotowa staje w pięknym otoczeniu, wpływa to widocznie na jakość odpoczynku gości oraz ich dobre wspomnienia. W przypadku imprez prywatnych uroda krajobrazu wzmacnia romantyzm chwili i pozwala organizatorom wpływać na dobre emocjo zaproszonych gości. Ponieważ nasze namioty można rozstawić praktycznie w każdym miejscu i dzięki ich modularności budować struktury mieszczące od kilkunastu do kilku tysięcy osób to tylko kwestia wyobraźni organizatora jak piękne i oryginalne miejsce wybierze na imprezę.

Które realizacje zapadły Państwu w pamięć?

Może zabrzmi to niewiarygodnie, ale pamiętamy każdą imprezę do współtworzenia której zostaliśmy zaproszeni. Wynika to zapewne z naszej empatii – emocje organizatora stają się naszymi emocjami i staramy się ze wszystkich sił, aby impreza wypadła tak jak sobie ją wymarzył. Ponieważ jednak nie mamy szans, aby opowiedzieć Wam o wszystkich, to losowo wybierając wskażemy imprezę dla CafePR z Krakowa i jej korporacyjnego klienta zorganizowaną w krakowskim muzeum lotnictwa.

Staraliśmy się tutaj nawiązać architekturą namiotów do wystawianych w muzeum samolotów. Wspomnimy także z powodów sentymentalnych imprezę dla studentów Wyższej Szkoły im Koźmińskiego w Warszawie. Razem z organizatorem bardzo chcieliśmy uzyskać efekt całkowitego luzu i maniany.

No i jeszcze trudne zadanie, jakie postawiła przed nami Endorfina Events i jej duży klient. Namioty miały zostać tak zestawione, aby wnętrze namiotu przypominało wnętrze silnika samolotowego.

Renata Szostak
Współwłaściciel i dyrektor zarządzającym Ukoo Poland – oficjalny dystrybutor namiotów stretch RHI.