Aktualności Nanushki we współpracy z RCKiK z wyjątkową akcją dla krwiodawców

Nanushki we współpracy z RCKiK z wyjątkową akcją dla krwiodawców

0

Polska od lat mierzy się z brakiem krwi. Sytuację pogorszyła pandemia COVID-19, która spowodowała, że liczba oddających krew donatorów jeszcze bardziej się obniżyła. W każdej chwili potrzebna może być też krew dla Ukrainy. Jak podają portale medyczne, nad Wisłą co roku przeprowadzić trzeba ok. 1,7 miliona transfuzji krwi. Najczęściej potrzebują jej ofiary wypadków oraz osoby z nowotworami krwi. 21 marca, każdy kto oddał krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi i w terenowych oddziałach, otrzymał kolorowe skarpetki od Nanushki.

450 ml, które możemy bezpiecznie i pod nadzorem wykwalifikowanego personelu oddać w jednym z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, to nie tylko cegiełka wsparcia ratująca ludzkie życie. Krew to lek, bezcenny lek. Nie można jej stworzyć w warunkach laboratoryjnych, a jedyną fabryką, która potrafi go wytworzyć, jest organizm drugiego człowieka. – Abstrahując od okoliczności, każdego dnia krew potrzebna jest dzieciom, młodzieży, dorosłym, osobom starszym oraz pacjentom zmagającym się z nowotworami. Cieszy fakt, że o krwiodawstwie coraz głośniej mówi się w Polsce, jednakże nadal to tylko kropla w morzu potrzeb, a świadomość Polaków w tym zakresie jest ciągle niska. Chcemy to choć trochę zmienić za pomocą kolorowych skarpetek – mówi Łukasz Tylczyński z Nanushki, jeden z pomysłodawców akcji – W naszych krwiobiegach płynie ok. 5-6 litrów krwi, a oddanie 450 ml, w dodatku pod czujnym okiem specjalistów, nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia, a może pomóc ratować ludzkie życiedodaje Tylczyński.

Punkty poboru krwi dwoją się i troją, aby zachęcić obywateli do wizyty i donacji krwi. W akcję angażuje się także wiele firm i organizacji, które starają się przyciągnąć niezdecydowanych różnego rodzaju profitami czy upominkami. – Postanowiliśmy w Nanushki stworzyć wzór kolorowych skarpetek nie do pary, które są stricte poświęcone krwiodawstwu. Skarpetki z właściwą grupą krwi otrzymali donatorzy krwi. Chcemy wykorzystać popularność kolorowych skarpetek do zwiększenia świadomości w obszarze honorowego krwiodawstwa – dodaje Tomasz Bukowski, twórca Nanushki, jeden z pomysłodawców i projektant „Bloodway”, czyli skarpetek stworzonych z myślą o tej akcji.

Oczywiście nie każdy może krew oddać – istnieją pewne ograniczenia wiekowe, zdrowotne, wagowe czy związane choćby z pobytami zagranicznymi czy tatuażami. Dlatego, chcąc oddać krew, powinniśmy najpierw sprawdzić, czy możemy w obecnej chwili to zrobić. Wszelkie niezbędne informacje znajdują się na stronie Narodowego Centrum Krwi:KLIKNIJ.

Akcja została przeprowadzona w RCKiK w Łodzi oraz jego terenowych oddziałach.

Link do skarpetek Bloodway: KLIKNIJ