Logo

Event MIX

7 nowatorskich artystów dołącza do składu TNM Katowice 2023

Wielka osobowość na scenie eksperymentalnego R&B oraz wielowymiarowi twórcy niesztampowej elektroniki wzmacniają program TNM.

W czerwcu w Katowicach usłyszymy autorkę jednego z najlepszych albumów 2022 roku, gwiazdę wytwórni Warp z nowym projektem, silną reprezentację berlińskiego Berghain, queerowe electro z Hamburga oraz trio grające techno na żywych instrumentach. Karnety w sprzedaży TUTAJ.

Niewiele artystek R&B imponuje oryginalnością w takim stopniu, w jakim robi to Sudan Archives. Brittney Parks, bo tak naprawdę nazywa się artystka, sama nauczyła się grać ze słuchu na skrzypcach, naśladując ludowych instrumentalistów z Sudanu. Jej unikalna twórczość porusza się na styku eksperymentalnego R&B, muzyki elektronicznej, afrykańskiej, popowej i offowego hiphopu. Sama produkuje, komponuje, gra i śpiewa swoje utwory. W 2022 roku artystka zachwyciła świetnie przyjętym drugim albumem „Natural Brown Prom Queen”. Pitchfork uznał, że w zeszłym roku lepsza była tylko płyta Beyoncé, a New York Times umieścił dzieło Sudan Archives na 4. miejscu listy albumów roku. Pochwały sypały się także w Wlk. Brytanii, Francji czy Skandynawii. Gwiazda wytwórni Stones Throw czaruje świat fascynującym eklektyzmem. Jej wycieczki w odległe galaktyki muzyczne spina spójny koncept artystyczny i niesamowita charyzma artystki, widoczna zwłaszcza podczas występów na żywo, w popularnym talkshow „The Late Show”, prowadzonym w telewizji CBS przez Stephena Colberta. Już w czerwcu tego roku usłyszymy Sudan Archives po raz pierwszy na żywo na polskim festiwalu i stanie się to oczywiście podczas 18. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice (TNM).

Oprócz artystki zza oceanu do programu wydarzenia dołączają artyści reprezentujący bogactwo wątków nowoczesnej muzyki. Stawkę otwiera mistrz współczesnej elektroniki ukrywający się pod pseudonimem Clark. Jedna z największych gwiazd cenionej wytwórni Warp wraca w tym roku z nowym albumem, nagranym z „żywą” perkusją. Producentem płyty jest nie kto inny, a sam Thom Yorke (Radiohead). „Świat się kończy, a Clark pisze do tego ścieżkę dźwiękową” – pisał o jego muzyce wpływowy serwis Pitchfork. „To jak Beach Boys na MDMA” – mówi z kolei o albumie Thom Yorke. Podobnie wyrazistych brzmień możemy się spodziewać podczas występu Clarka w formule live w czerwcu na festiwalu.

Tauron Nowa Muzyka Katowice nawiedzi również silny import z Berlina. Answer Code Request to jeden z rezydentów słynnego Berghain. Jego zbasowane, ciężkie techno doprowadza do parkietowych wstrząsów w klubach na całym świecie. Dołączy do niego nieprzewidywalny duet MMM, który współtworzą Errorsmith (Smith N Hack) oraz kolejny rezydent Berghain – Fiedel. Największy przebój duetu to niezapomniany utwór „Donna”, który błyskotliwie połączył disco lat 80. i Detroit techno, ale panowie podejmują wspólne wycieczki muzyczne także w inne rejony elektroniki – od rave’u po abstrakcyjne konstrukcje dźwiękowe.

Schematy łamią także kolejni goście festiwalu. Komfortrauschen wyglądają jak tradycyjny zespół rockowy, ale wnoszą surową energię punka do najbardziej nowoczesnego techno. Trio dostarcza motoryczne rytmy z precyzją niemieckiej fabryki i hedonizmem berlińskiej piwnicy. Nazwa zespołu oznacza „komfortowy hałas”, a grupa radzi sobie równie dobrze w kameralnych klubach, co na dużych scenach festiwalowych. Komfortrauschen grali wszędzie od SXSW po Kantine am Berghain, a w czerwcu wystąpią również na festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice.

 

Mroczne i gorące brzmienia electro dostarczy Best Boy Electric. Osoba, która ukrywa się za tym pseudonimem może pochwalić się rezydenturą w kultowym klubie Pudel w Hamburgu. Best Boy Electric to DJ, promotor i selekcjoner. Należy do queerowego kolektywu feministycznego POSSY i silnie odciska swoje piętno na hamburskiej scenie. Opowiada się za FLINTA (Female, Lesbian, Intersex, Trans and Agender). Pikantne electro prosto z Hamburga doda smaku czerwcowej, festiwalowej nocy.

To wciąż dopiero początek odsłaniania programu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023. Kolejni artyści dołączą już niebawem. W sprzedaży pozostają karnety 2-dniowe w cenie 299 PLN, jak i karnety 3-dniowe w cenie 389 PLN. Warto podjąć decyzję o zakupie już teraz, bo od 1 lutego cena wejściówek rośnie. Niepowtarzalne emocje, zapadające w pamięć koncerty, wyjątkowi artyści i unikatowa lokalizacja – oto najkrótszy przepis na festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice. Warto odwiedzić go ponownie.


Więcej newsów w podobnej tematyce można przeczytać TUTAJ.