Logo

Media & maszynyWielki Format

Mimaki Europe: zrównoważony sukces. Druk UV-LED przyszłością wydruków i planety

Od czasu wprowadzenia na rynek pierwszej drukarki UV z białym atramentem w 2004 roku, firma Mimaki jest pionierem w rozwoju innowacyjnej technologii UV-LED. Ich oferta drukarek UV powiększyła się niedawno, bo we wrześniu ubiegłego roku, wraz z wprowadzeniem modeli UCJV330-160 i UJV100-160Plus. Marc Verbeem, Supervisor Product Management, Mimaki Europe, szczegółowo opisuje, w jaki sposób drukowanie UV-LED nie tylko poprawia jakość druku, ale także spełnia cele zrównoważonego rozwoju, do których dąży cała branża.

tam

Lepiej, szybciej i na dłużej

Efektowne wydruki w wysokiej rozdzielczości są oczywiście priorytetem dla każdej drukarni w każdej branży, a przejście na druk UV może nie tylko podnieść jakość projektów, ale także rozszerzyć możliwości drukowania. Funkcje druku warstwowego naszych nowych drukarek pozwalają na dodawanie błyszczących, matowych lub innych teksturowanych wykończeń podczas procesu drukowania, nadając projektom niemal efekt 3D. Ponadto atramenty UV wysychają błyskawicznie, bez rozmazywania i przebarwień, dzięki czemu wydruki są nie tylko żywe i fotorealistyczne, ale także gotowe do natychmiastowego użycia.

Eliminacja procesu suszenia drastycznie zwiększa szybkość produkcji, co ma kluczowe znaczenie w przypadku zwiększonego popytu. Patrząc na przykład branży oznakowań, według badań Keypoint Intelligence, ponad 60% zadań druku wielkoformatowego musi zostać zrealizowanych w czasie krótszym niż 24 godziny.

Posiadanie drukarki UV pomoże podaży nadążyć za popytem, a także zaoszczędzić pieniądze na inwestowaniu w dodatkowe drukarki.

Mimaki

Druk UV jest niezwykle wszechstronny, z możliwością zastosowania na szerokiej gamie tradycyjnie trudnych do zadrukowania powierzchni, takich jak papier, plastik, szkło, metal, drewno i inne. Jest to ogromna zaleta w branży opakowań luksusowych, gdzie butelki i pojemniki mogą mieć nieregularne kształty i być wykonane z różnych materiałów. Kolejną zaletą UV, w porównaniu do tradycyjnych metod, jest trwałość atramentów. Atramenty UV są bardziej odporne na zarysowania, blaknięcie i ścieranie, co czyni je szczególnie odpowiednimi do zastosowań zewnętrznych, na przykład do oklejania samochodów.

Pozostawianie śladu w druku, a nie na planecie

Podczas gdy bezpośrednim celem drukarni jest dostarczanie klientom wysokiej jakości wydruków, istnieje długoterminowy cel, aby uczynić branżę bardziej zrównoważoną. Korzystając z technologii UV-LED, można znacznie zmniejszyć ilość odpadów i emisję dwutlenku węgla, jednocześnie poprawiając jakość druku.

Jak wspomniano wcześniej, w przypadku UV nie ma procesu utwardzania i suszenia, co z kolei oznacza, że nie ma towarzyszącego grzejnika utwardzającego. Usuwając tę część procesu, można zmniejszyć zużycie energii o 90%, a tym samym znacznie zmniejszyć ślad węglowy.

Innym sposobem, w jaki druk UV-LED jest bardziej zrównoważony, jest stosowanie atramentów bezwodnych. Istnieje mit, że atramenty na bazie wody są lepsze dla środowiska, jednak dane dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa pokazują, że na przykład 35% składu chemicznego atramentów lateksowych jest szkodliwe i toksyczne dla ludzi i środowiska. Pozostałe 65%, które składa się z wody, wymaga znacznego ciepła do odparowania, co prowadzi do większego zużycia energii w procesie suszenia. Woda jest najcenniejszym zasobem na naszej planecie, a im mniej jej zużywamy, tym lepiej, więc stosowanie bezwodnych atramentów jest fantastycznym sposobem na zmniejszenie ilości zużywanej wody.

Mimaki

Druk UV-LED nie tylko zużywa mniej wody i energii, ale także produkuje mniej odpadów. Tradycyjne termiczne głowice drukujące do druku lateksowego wymagają regularnej wymiany, jednak druk UV wykorzystuje elektryczne głowice drukujące Piezo, które mają znacznie dłuższą trwałość.

Te głowice drukujące nie są poddawane naprężeniom termicznym, tak jak termiczne głowice drukujące, co oznacza, że ulegają mniejszej degradacji, a także zapewniają bardziej stabilną jakość druku. W całym okresie eksploatacji drukarki (około pięciu do siedmiu lat, jeśli jest dobrze konserwowana), z głowicą drukującą Piezo, przejdziesz tylko przez dwie do trzech głowic drukujących. Porównując to z termicznymi głowicami drukującymi, które mogą wymagać wymiany ponad pięćdziesiąt razy w ciągu dwóch lat, UV-LED nie tylko pozwoli zaoszczędzić pieniądze wydawane na głowice drukujące, ale także znacznie zmniejszy ilość odpadów.

Drukarnie, które chcą zarówno tworzyć wspaniałe wydruki w różnych sektorach i zastosowaniach, jak i znaleźć rozwiązanie, które jest zgodne z ich własnymi celami i celami środowiskowymi ich klientów, druk UV-LED jest idealnym rozwiązaniem. Ta innowacyjna i niezawodna technologia oferuje bezpieczną parę rąk, aby zapewnić, że zarówno wydruki, jak i planeta będą miały się lepiej.

Artykuł autorstwa Marca Verbeem, Supervisor Product Management, Mimaki Europe


Więcej newsów z branży TUTAJ.