Wydarzenia Festiwalowa Era Jazzu już w październiku

Festiwalowa Era Jazzu już w październiku

0

Era Jazzu wraca tej jesieni z tygodniowym festiwalem gwiazd. To jeden z najważniejszych projektów jazzowych: klubowe koncerty, galowe recitale w prestiżowych salach oraz okolicznościowe wydawnictwa to najważniejsze propozycje Ery Jazzu.

Autorski projekt realizowany jest przez Dionizego Piątkowskiego – krytyka i entuzjastę jazzu, autora pierwszej polskiej Encyklopedii Jazzu. Partnerem strategicznym Ery Jazzu jest Aquanet S.A. Era Jazzu związana jest z klubem Blue Note od swoich pierwszych koncertów w 1998 roku.

– Zaprosiłem wtedy grupę Paula Motiana i Steva Swallowa. Odtąd stało się to już tradycją, że większość koncertów, jakie pokazywałem w Poznaniu zawsze swe premiery miały w Blue Note. Lista gwiazd, które zagrały nie ma praktycznie końca: od Johna Scofielda po Aminę C. Myers, Jamesa Blood Ulmera i Josepha Jarmana, Lee Konitza i Steve’a Lacy’ego, plejadę gwiazd chicagowskiego AACM. Także teraz festiwalowa Era Jazzu kroczy tym samym rytmem: prezentacji najlepszej muzyki i wybitnych artystów na klubowej estradzie Blue Note oraz galowym koncertem w Sali Wielkiej CK Zamek. Przez lata zrealizowaliśmy ponad dwieście koncertów z udziałem chyba wszystkich wielkich gwiazd jazzu – od Herbiego Hancocka i Diany Krall po Wayne’a Shortera i Cassandrę Wilson, Dionne Warwick i Marcusa Millera – mówi Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu.

Program październikowego festiwalu obejmuje zarówno koncerty światowych gwiazd, jak i szeroką prezentację najciekawszych muzycznych zjawisk i trendów. Wśród gwiazd m.in. Stacey Kent – najpopularniejsza wokalistka dzisiejszego jazzu, gitarzyści John Abercrombie i David Gilmore, egzotyczna artystka z Cape Verde – Carmen Souza, „pierwsza dama dzisiejszej bossanowy” – Paula Morelenbaum, genialny pianista Marc Copland, mistrz perkusji Joey Barron, legendarny kwartetOREGON (wraz z Ralphem Townerem i Paulem McCandlessem), wirtuoz gitary basowej Reggie Washington, trębacz „new jazzu” – Joo Kraus, charyzmatyczny amerykański wokalista Vinx ze specjalnym projektem przygotowanym wraz z poznańskimi muzykami oraz laureat nagrody Ery Jazzu – formacja Zagórski/Skowroński Project.

Impreza odbędzie się w Poznaniu i potrwa od 13 do 19 października.

Więcej: www.jazz.pl oraz: www.facebook.com/erajazzu

JK