Logo

Event MIX

Prowadzący musi znać psychologię tłumu | Mariusz Rusin

O cechach dobrego konferansjera oraz roli kreatywności w czasie prowadzenia eventów opowiada Mariusz Rusin, konferansjer eventowy, który poprowadzi konferencję EVENT MIX w czasie targów FestiwalMarketingu.pl.

Jak wyglądała Twoja droga osobista i zawodowa zanim zostałeś konferansjerem eventowym?
Urodziłem się i wychowałem w Warszawie. Sporą część swojego życia spędziłem… na basenie, gdyż trenowałem zawodowo przez 13 lat pływanie. Co do kariery zawodowej. Moje CV liczy aż trzy strony A4 i z jednej strony może być to źle postrzegane, ale z drugiej różnorodność doświadczeń zawodowych ma wpływ na moje aktualne życie. Pracowałem jako przedstawiciel handlowy, prowadziłem projekt szkoleniowo-motywacyjny, byłem kurierem, opiekunem dzieci w świetlicy osiedlowej, reporterem radiowym, instruktorem pływania czy nawet… listonoszem. Ostatnio pracowałem przy produkcji telewizyjnej. Uczęszczam również do Warszawskiej Szkoły Filmowej na kierunku aktorstwo i dużo mi to daje pod kątem prowadzenia eventów. Aktualnie jestem freelancerem i skupiam się głównie na prowadzeniu różnorakich imprez, tj. gale wieczorowe, bankiety, otwarcia sklepów, imprezy integracyjne, pikniki czy nawet urodziny. Również można zobaczyć mnie w wielu produkcjach telewizyjnych, reklamach czy sesjach zdjęciowych. Ktoś mnie kiedyś spytał – dlaczego nie idę w jednym kierunku? Osobiście uważam, że zaburzyłoby to moją kreatywność.

Pamiętasz wydarzenie, które prowadziłeś po raz pierwszy?
Poprowadziłem w swojej karierze wiele różnych imprez. Każdy event jest dla mnie wyzwaniem, jak w sporcie. Tu i tam ważne jest skupienie, zaangażowanie i danie z siebie wszystkiego. Doskonale pamiętam swoją pierwszą konferencję. Nie było scenariusza, panował lekki chaos. Na szczęście nie wpadłem w panikę i zachowałem spokój. Scenariusz został napisany na kolanie i później non-stop go poprawiałem, dopisywałem różne rzeczy, zmieniałem kolejność prelegentów, artystów. Było ciężko, ale sprostałem, wyciągnąłem wnioski na przyszłość. Teraz sam sobie piszę teksty na eventy. Takie sytuacje uczą, dlatego jestem przygotowany tak naprawdę na wszystko.
Rola konferansjera jest często niedoceniana. Jakie największe wyzwania stoją przed nim według Ciebie?
Konferansjer tak naprawdę odpowiada za całokształt imprezy. Od niego zależy naprawdę dużo, to jak ludzie odbiorą i zapamiętają dany event. Prowadzący musi się liczyć z tym, że mogą pojawić się niespodziewane problemy, niezależne od niego i musi sprawić, żeby nikt tego nie zauważył i myślał, że wszystko poszło według harmonogramu. Podobno ludzie boją się wystąpień publicznych, ten lęk plasuje się w badaniach na drugim miejscu (zaraz po śmierci!) i coś w tym jest. Kiedyś byłem osobą małomówną, wstydliwą, ale w moim przypadku wszystko się odwróciło i wydaje mi się, że pokonałem swoje ograniczenia.

Jakie są Twoim zdaniem trzy główne cechy dobrego prowadzącego?
Otwartość – ale też umiejętność wypośrodkowania tej cechy, bo wiadomo, że każdy człowiek jest inny i czasami może odebrać otwartość w zły sposób. Wyczucie – dla jednej osoby duża ekspresja będzie źle odebrana, a dla innej będzie to duży plus. Wyobraźnia – staram się wczuć w klimat i temat danego eventu. Zastanawiam się, jak chciałbym się poczuć na miejscu gości.

A masz może pomysł na to jak poradzić sobie z trudnymi uczestnikami, którzy zakłócają event i przeszkadzają innym?
W sytuacji, jeśli ktoś przeszkadza to trzeba w pewnym stopniu zwrócić publiczność przeciwko niemu, ale oczywiście z wyczuciem. Jest takie powiedzenie w branży eventowej: ,,jeżeli ktoś chce być gorylem na evencie to trzeba mu pokazać, że jesteś największym gorylem w stadzie’’. Gdy prowadzący zna choć w małym stopniu psychologię tłumu, to wie o co chodzi.

Zapewne przytrafiło Ci się coś nietypowego podczas eventu. Powiedz proszę, czy wtedy musiałeś improwizować czy może zawsze masz przygotowany plan b?
Raczej nie, ponieważ każdy event jest inny i nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć. Jestem osobą, która nigdy nie wpada w panikę. Działam na bieżąco, z głową pełną pomysłów na każdą okazję i to się sprawdza.

12 września w EXPO XXI Warszawa odbędzie się konferencja EVENT MIX poświęcona skutecznemu event marketingowi. Wydarzenie będzie miało miejsce podczas targów FestiwalMarketingu.pl. ze specjalną strefą dostawców EVENT. Czy będzie można Cię tam spotkać?
Będę miał ogromną przyjemność poprowadzenia konferencji podczas wrześniowych targów. Czuję się tym wyjątkowo wyróżniony. To po pierwsze: prestiżowy event skierowany do branżowych specjalistów, po drugie: wspaniali goście, po trzecie: będę miał wpływ na całokształt eventu. Mam nadzieję, że nie będzie to jednorazowa współpraca!
Rozmawiał Andrzej Kuczera

Mariusz Rusin – Były sportowiec, handlowiec, pasjonat motoryzacji, człowiek-orkiestra, który odnajduje się w każdej dziedzinie oraz środowisku. Sport, sprzedaż bezpośrednia czy produkcja telewizyjna nie są mu obce. Od kilku lat konferansjer specjalizujący się w każdym rodzaju eventu – konferencje, gale wieczorowe, targi, otwarcia sklepów, akcje promocyjne. Uczestnik castingów dla stacji TVN i TVN Turbo. Chętnie udziela się charytatywnie. 

Artykuł ukazał się OOH magazine nr 2/2018. Pobierz wersję online TUTAJ.