Wydarzenia 28. Laury Umiejętności i Kompetencji – autorytety są kreatorami przemian w naszym...

28. Laury Umiejętności i Kompetencji – autorytety są kreatorami przemian w naszym regionie i kraju

0

22 lutego w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca już po raz 28. odbyła się – Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji. Kolejny raz nagrodzono wybitnych przedstawicieli samorządów terytorialnego i gospodarczego, przedsiębiorców, reprezentantów świata nauki, kultury i medycyny.

Gala „Laurów” to wyjątkowe wydarzenie w corocznym kalendarzu Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, która od 1992 roku pielęgnuje tradycję doceniania i przekazywania podziękowań wybitnym osobowościom za ich wyjątkową publiczną działalność.

Od 2008 roku Gospodarzem Honorowym uroczystości jest Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu. Na scenie „Śląskiej Kongresowej”, która w ubiegłym roku świętowała 60-lecie, w sobotę ponownie pojawili się honorowi goście Gali „Laurów”, a uczestników powitał wiceprezydent Miasta Zabrze, Krzysztof Lewandowski.

W tym roku wydarzenie miało dodatkowy wymiar. Powstała w 1990 roku – w momencie, 00kiedy Polska stała u progu wielkich przemian ekonomiczno-gospodarczych – Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach obchodzi swoje 30-lecie istnienia. Gala zainicjowała jubileuszowe obchody RIG-u.

W czasie uroczystości była okazja na przypomnienie historii „Laurów”, jak i wspomnienie, w filmowym skrócie, trzech dekad działalności Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Kluczową rolę w jej powołaniu i wyjątkowych aktywnościach odegrał Prezes RIG-u w latach 1990-2018 – Tadeusz Donocik.

Obecny Prezes Izby, Tomasz Zjawiony wraz z zaproszonymi honorowymi gośćmi, przedstawił wyniki prac Kapituły Laurów, którytworzą przedstawiciele izb gospodarczych Katowic, Bielska-Białej, Częstochowy, Rybnika i Opola, władz województw śląskiego i opolskiego, reprezentanci środowisk naukowych, kultury i mediów – laureaci minionych edycji.

Dzięki decyzji tego szacownego grona do „panteonu” laureatów, których praca i postawa życiowa zaowocowały wielkimi dokonaniami, nie tylko w skali regionu i Polski, ale także całego świata – dołączyły kolejne wyjątkowe osobowości.

W tym roku najważniejsza nagroda – Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji – została wręczona prof. Franciszkowi Kokotowi. Profesor Kliniki Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach należy niewątpliwie do wąskiego grona najwybitniejszych polskich uczonych o międzynarodowym formacie. Nagroda została przyznana za całokształt osiągnięć w opiece naukowej i dydaktycznej.

Kapituła przyznała także Nagrodę Specjalną „Orzeł Piastów Śląskich”, którą został uhonorowany Jego ekscelencja ks. dr Józef Kupny Arcybiskup, Metropolita Wrocławski.

Wręczanie Laurów postaciom wybitnym, swoją działalnością wspierających procesy pozytywnych zmian, to okazja do opisania tego, jak każdy z nas codziennie może wpływać na swoje najbliższe otoczenie. Podczas Gali podkreślano niezwykle istotną rolę dobrych relacji i współpracy w budowaniu historii , a także przyszłości Śląska, Polski i świata.

W sumie w gronie tegorocznych laureatów znalazło się 25 osób, firm i instytucji, które zostały nagrodzone w sześciu kategoriach:

– Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji
– Orzeł Piastów Polskich
– Kryształowy Laur z Diamentem Umiejętności i Kompetencji
– Kryształowy Laur Umiejętności i Kompetencji
– Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji
– Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji.

Laury Umiejętności i Kompetencji są najistotniejszym wydarzeniem – organizowanym przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach – obok Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który w 2020 roku odbędzie się po raz dziesiąty. Te dwie imprezy łączy wspólne hasło „Nauka – biznes – samorząd. RAZEM DLA GOSPODARKI”. Idea scalania różnych środowisk we wspólnym poszukiwaniu inspiracji, a także wartości, którymi powinniśmy kierować zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym przyświecała 28. Gali Laurów Umiejętności i Kompetencji.

Część artystyczną uświetniła Monika Urlik, półfinalistka The Voice of Poland, uczestniczka Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2014 r. Piosenkarka zaśpiewała największe przeboje niezapomnianej artystki pop & soul – Whitney Houston.

Organizator: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
Honorowy Gospodarz: Miasto Zabrze
Złoty Partner: Polska Technika Górnicza S.A.

Oficjalne #TAGI: #Laury2019 #RIGKatowice #RIG30lat #WydarzenieRIG

Wydarzenie na Facebooku: Laury Umiejętności i Kompetencji
Obserwuj nas w Social Mediach: RIGKatowice