Event MIX Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje o zakaz imprez masowych

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje o zakaz imprez masowych

53
0
Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o rozważenie wprowadzenia jak najszybciej zakazu organizacji imprez masowych.
Rekomendacje NRL dotyczą odwołania zbliżających się imprez oraz wstrzymania wydawania zezwoleń na wydarzenia gromadzące wielu uczestników, takie jak spektakle, pokazy, wystawy, konferencje, koncerty, do czasu uspokojenia się sytuacji epidemiologicznej w Europie i na świecie.
-Wszyscy powinniśmy dążyć do minimalizacji ryzyka zakażeń. To zadanie indywidualne dla każdego z nas. To też zadanie dla kierujących placówkami ochrony zdrowia, opiekuńczymi, edukacyjnymi, zakładami pracy, by tak organizować funkcjonowanie podległych im instytucji i organizacji, by chronić zdrowie i życie ludzi. To również zadanie dla rządzących, dlatego w imieniu środowiska lekarskiego zwracam się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o rozważenie naszych rekomendacji. Im szybciej ograniczymy możliwości rozprzestrzeniania się wirusa, między innymi minimalizując liczbę potencjalnych kontaktów, które sprzyjają szybkiemu roznoszeniu infekcji, tym lepiej – czytamy w apelu prezes NRL.
– Byłaby to ważna, dodatkowa reakcja na wezwanie Światowej Organizacji Zdrowia do wzmożenia wysiłków na rzecz powstrzymania koronawirusa. Skuteczne powstrzymanie wirusa wymaga radykalnych kroków. Postawmy mu tamę, póki jeszcze nie „zadomowił” się w naszym kraju – postuluje Andrzej Matyja.
Dotychczas wszystkie imprezy odwołał prezydent Rzeszowa. Wojewoda śląski zakazał udziału publiczności w Intel Extreme Master, który odbywał się od 28 lutego do 1 marca 2020. a Grupa PTWP, organizator Kogresu Wyzwań Zdrowotnych, który miał się odbyć 5 i 6 marca 2020 w MCK w Katowicach, poinformowała o przeniesieniu wydarzenia na czerwiec 2020.