Event MIX W tym roku pojedziemy na wakacje za granicę!

W tym roku pojedziemy na wakacje za granicę!

31
0

– Nie możemy się zatrzymywać, musimy biec — mówi premier Giuseppe Conte i zapowiada otwarcie zarówno wewnętrznych i zewnętrznych granic kraju już 3 czerwca.

– Europa będzie miała letni sezon turystyczny – powiedział Paolo Gentiloni komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych.

– Ponowne uruchomienie naszych gospodarek nie jest możliwe bez wznowienia współpracy z sąsiadami. Dlatego też, konieczne jest złagodzenie obostrzeń w przekraczaniu granicy — napisał Peter Szijjarto Węgierski minister spraw zagranicznych.

Aby położyć podwaliny pod ponowne podróże, Komisja Europejska wyda niewiążące zalecenia dotyczące otwierania granic. Paolo Gentiloni komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych powiedział niemieckiemu Sueddeutsche Zeitung w wywiadzie, że Europa będzie miała letni sezon turystyczny. Potwierdzają to działania kolejnych europejskich państw.

W nocy z 14 na 15 maja Litwa, Łotwa i Estonia otworzyły granice dla siebie nawzajem, tworząc pierwszą w UE po pandemii strefę wolną od ograniczeń w podróżowaniu. Owo posunięcie ma na celu ponowne uruchomienie gospodarek zamrożonych przez koronawirusa. Obywatele rzeczonych państw mogą od swobodnie przemieszczać się po regionie, jednak wobec osób przybywających z zewnątrz obowiązuje 14-dniowa kwarantanna.

– Nie możemy się zatrzymywać, musimy biec — mówi premier Giuseppe Conte i zapowiada otwarcie zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych granic kraju już 3 czerwca.

Podróżni z państw UE i Szwajcarii nie będą musieli przejść 14-dniowej kwarantanny, co jest jednoznacznym odmrożeniem turystyki tuż przed sezonem letnim. Podczas wypoczynku we włoskich kurortach pozostają w mocy najważniejsze środki ochrony, czyli wymóg zachowania odległości co najmniej 1 metra oraz noszenia maseczki, gdy taki dystans nie jest możliwy. Przy wejściu na plażę mierzona będzie temperatura, wokół parasoli musi być przestrzeń 10 metrów kwadratowych, a między leżakami i łóżkami do opalania ma być 1,5-metrowy dystans.

Hotele turystyczne 28 maja otworzy dla swoich obywateli również Turecki minister turystyki Mehmet Nuri Ersoy. Zagranicznych turystów hotelarze będą mogli gościć już w połowie czerwca.

– W pierwszej kolejności chcemy się otworzyć na turystów z Azji, takich jak Chiny i Korea Południowa, gdzie sytuacja związana z wirusem wydaje się opanowana. Niemniej staramy się bardzo na otwarcie rynku także na turystów z Europy, który jest dla nas najważniejszym rynkiem — powiedział Ersoy w wywiadzie telewizyjnym.

Bezpieczeństwo odwiedzającym ma zapewnić szczegółowy program certyfikacji hoteli, które wprowadziło ministerstwo turystyki w związku z wybuchem koronawirusa.

Od poniedziałku możliwe są również podróże po Grecji kontynentalnej i na Krecie – otwarto Akropol, uruchomiono 500 plaż, a od 25 maja będzie można podróżować między greckimi wyspami. Granice dla turystów z innych krajów mają zostać otwarte w lipcu.

Hiszpańskie ministerstwo turystyki zamierza otworzyć granice pod koniec czerwca.

– Dzisiejsze dane są naprawdę dobre w porównaniu z tym, co widzieliśmy do tej pory — powiedział dziennikarzom szef ratownictwa medycznego Fernando Simon.

W Portugalii otwarcie sezonu plażowego nastąpi 6 czerwca i będzie się wiązało z ustaleniem nowych zasad plażowania – ograniczeniu ulegnie liczby osób, a nadzór na plażach zostanie wzmocniony. Granice powietrzne z krajami UE pozostają otwarte (z wyjątkiem Hiszpanii i Włoch). Spoza UE do Portugalii loty będą się odbywały z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu, Szwajcarii, USA, Kanady, Wenezueli, Południowej Afryki, Brazylii i innych krajów portugalskojęzycznych. Przyjazd do Portugalii nie wymaga kwarantanny, z wyjątkiem archipelagu Madery.

Węgry i Słowenia uzgodniły mapę drogową, której celem jest otwarcie granic między tymi państwami już od 1 czerwca.

– Ponowne uruchomienie naszych gospodarek nie jest możliwe bez wznowienia współpracy z sąsiadami. Dlatego też, bez narażania zdrowia obywateli, które jest priorytetem, konieczne jest złagodzenie obostrzeń w przekraczaniu granicy — napisał na swojej stronie na Facebooku Peter Szijjarto Węgierski minister spraw zagranicznych.

Czeskie władze ogłosiły, że najpóźniej do 15 czerwca otworzą swoje granice z Austrią i Słowacją, a przed wakacjami do kraju będą mogli wjechać obywatele kolejnych państw.

– Turystyka krajowa Gruzji ruszy od 15 czerwca, zaś od 1 lipca kraj będzie gotowy na przyjęcie gości zagranicznych – powiedział Giorgi Gakharia, premier Gruzji.

Źródło: onet