Logo

Marketing MIX

Na skrzydłach wiatru | Krzysztof Wacławek, Gusto-Cafe.pl

Z Krzysztofem Wacławkiem z Gusto-Cafe.pl rozmawiamy o podróżach, rozwoju i… kawie zaprojektowanej przez AI, której spróbować będzie można już podczas wrześniowych targów Festiwal Marketingu.


Krzysztof, rozmawiamy w sierpniu, czyli terminie wakacyjnym. Porozmawiajmy więc na początku o Twoich podróżach. Z tego co wiem od wielu lat prowadzisz rejsy morskie na jachtach żaglowych i jesteś Kapitanem Jachtowym. Powiedz nam coś więcej o swojej pasji marynistycznej.

W tym roku, podobnie jak Wy, mam osobistą rocznicę – w maju minęło 25 lat od kiedy w Barcelonie wsiadłem na pokład legendarnego żaglowca Zawisza Czarny. Od roku 1998 i rejsu po Balearach rozpoczęła się moja przygoda żeglarska. Wtedy zakochałem się w bezkresie morza oraz możliwości pokonywania dużych odległości „na skrzydłach wiatru”. Honore de Balzac napisał, że „są trzy są najpiękniejsze rzeczy na świecie: kobieta w tańcu, koń w galopie i statek pod pełnymi żaglami”.

Zgadzam się z tym twierdzeniem w stu procentach [śmiech]. W tamtych latach „pełne żagle” (oraz tańcząca kobieta) pochłonęły mnie nawet na 200% i wtedy w niespełna dekadę zorganizowałem pięćdziesiąt rejsów, począwszy od możliwości żeglowania na jachcie Kapitana Krzysztofa Baranowskiego na Atlantyku, po wyprawy katamaranem śladami „Piratów z Karaibów”. Po tylu wyprawach i wielu szkoleniach żeglarskich faktycznie doczekałem się stopnia Kapitana Jachtowego. Dokładnie po dziesięciu latach historia zatoczyła koło, ponieważ to ja na Zawiszy organizowałem rejsy dla innych.

Gusto-Cafe
Załoga W80dni.pl w rejsie z Gdyni na Bornholm oraz do Kopenhagi.

Po wzmożonej aktywności żeglarskiej, ze względu na powiększenie rodziny trzeba było „zakotwiczyć marzenia pozostania Jackiem Sparrow’em”. Od 2011 roku zajmuję, jak to mawiam „Dzieleniem się najlepszą Kawą” w postaci imprez z naszymi baristami Gusto Cafe na eventach typu targi i konferencje.

O pasji żeglarskiej jednak nie zapominam i obecnie dla znajomych z Klubu W80dni.pl organizuję jeden, dwa razy w roku, tygodniowe żeglowanie, głównie po Morzu Śródziemnym. W tym sezonie czeka nas jeszcze „wybuchowy” rejs w październiku z Sycylii na Wyspy Liparyjskie, znane ze swojej wzmożonej aktywności wulkanicznej.

Jeżeli miałbyś wskazać trzy destynacje, które najbardziej zapadły Ci w pamięć z Twoich podróży żeglarskich, które byś wybrał wyspy?

Numerem jeden na mojej liście jest Mayreau – najmniejsza z zamieszkałych wysp w archipelagu Grenadyn w południowej części Antyli Małych.
W małej przystani na tej pięknej karaibskiej wysepce wita nas tablica z napisem: „Come visit this magical place and forget the world exist”. Byłem tam raz i faktycznie wraz z załogą zapomnieliśmy o całym świecie tak, że… nie chcieliśmy się stamtąd odpływać.

Gusto-Cafe
W pozycji horyzontalnej na plaży w Mayreau.

Drugi punkt to Madera oraz pobliska wyspa Porto Santo. Madera jest opisywana jako rajski ogród na środku Atlantyku. Trafiłem na nią przypadkiem przeprowadzając jacht przez Atlantyk, w czasie niesprzyjającej pogody. W prawie dwa tygodnie postoju zwiedzałem obydwie wyspy i zakochałem się w nich na tyle, że postanowiłem zabrać tam moją żonę. W kolejnym roku mieliśmy możliwość pożeglowania na pokładzie Pogorii z okazji 500-lecia Funchal, stolicy Madery. To były niezapomniane chwile – nie brakowało mi nawet „koni w galopie”.

I punkt trzeci czyli Sardynia – wyspa znana nie tylko z połowu sardynek ale i z pięknych zatoczek z krystaliczną wodą, flamingów oraz… bardzo umiarkowaną temperaturą w sezonie zimowym. Zorganizowałem tam kilka rejsów oraz parę lat temu spędziłem z dziećmi objazd wyspy w dwa tygodnie właśnie zimie pod tytułem „Sardynia na ferie”. Zapraszam do obejrzenia relacji – po wpisaniu strony W80dni.pl nastąpi przeniesienie na You Tube.

Gusto-Cafe

Wróćmy do lubianej przez naszych wystawców, kawy Gusto Cafe. Czym uraczycie nas w 15 jubileuszowej edycji Festiwalu Marketingu?

Dla nas będzie to również nieco mniejsza rocznica, ponieważ już piąty rok jesteśmy partnerem festiwalu organizowanego przez OOH magazine. 2018 rok zaczynaliśmy z przytupem, gdyż na stanowisku Gusto Cafe raczyła nas kawą Mistrzyni Świata Baristów Agnieszka Rojewska. W tym roku na 13 września również zapowiadamy niezwykłą niespodziankę. Pokażemy nową linię kaw inspirowanych moimi podróżami – „Gusto Cafe Adventure”. Ale to nie wszystko, na Festiwalu będzie miała prapremiera kawy zaprojektowanej przez sztuczną inteligencję o nazwie SuperPower.coffee. Jest to mieszanka kaw składających się z zaproponowanych przez Chat GPT kaw jednorodnych. Etykieta tej kawy jest również zaprojektowana przez AI, w programie Mindjurney.

Gusto-Cafe

Dodam tutaj, iż podobnie jak Wy, jesteśmy partnerem wydarzenia poświęconego sztucznej inteligencji MeetUp 404 AI, które odbędzie się w Warszawie 30 sierpnia 2023 roku. Właśnie na tym wydarzeniu pokażemy po raz pierwszy w Polsce (oraz prawdopodobnie na świecie) kawę zaprojektowaną przez AI.

Czy we wrześniu znowu wystąpicie z „Ogórkiem” czyli Waszą kawiarnią na kółkach?

Tak jak w ostatnich latach, tak i na tegorocznym festiwalu będziemy podawali kawę z Mobilnej Kawiarni Gusto Cafe. Dodam, że to niemal 40 letnie auto, na bazie kultowego Busa VW T3 w wakacje jest rasowym kamper-vanem, którym podróżujemy po Polsce. Nazywane jest przez naszą rodzinę FraniOlą od imion naszych dzieci. W tym roku tematem przewodnim na naszym stoisku będzie usługa brandingu własnej kawy. Taką linię z „własną” etykietą kawy zaprojektowaną dla Klienta można mieć już od nakładu kilkudziesięciu sztuk. Proszę sobie wyobrazić jak miłym prezentem jest pięknie pachnąca kawa ziarnista, świeżo palona, jakości premium. Do takiego zestawu możemy dołączyć ręczny młynek i „Zestaw Baristy” gotowy! Zapraszam zatem do rozmów przy Gusto Cafe.

Dziękuję za rozmowę, życzę udanych targów oraz stopy wody pod kilem i czterech stóp… w koi!

Dziękuję i już dzisiaj składam życzenia wszelkiej pomyślności dla całej Załogi OOH Magazine z okazji 15-lecia Festiwalu Marketingu!

Rozmawiała Katarzyna Lipska-Konieczko

Krzysztof Piotr Wacławek – Właściciel Gusto Cafe Events oraz marki Gusto-Cafe.pl. Absolwent 4 uczelni zarządzania biznesem, w 2019 roku ukończył Akademię Przywództwa Post MBA we Francuskim Instytucie Zarządzania. Vice Prezes ASBiRO Toastmasters. Kapitan Jachtowy.