Logo

Wielki Format

Mimaki wprowadza na rynek nowe drukarki UV Roll-to-Roll

Mimaki Europe,jeden z głównych dostawców przemysłowych drukarek atramentowych, ploterów tnących i drukarek 3D, ogłosił wprowadzenie trzech nowych rozwiązań w technologii UV, które rozszerzają popularne serie produktów firmy 100 i 330 – UJV100-160Plus i UCJV330-160. Nowe drukarki UV umożliwiają liczne korzyści produkcyjne, dając klientom większe możliwości rozszerzenia zakresu zastosowań, a jednocześnie wprowadzają na rynek bardziej renomowaną technologię UV Mimaki, wspierając tym samym bardziej zrównoważoną przyszłość branży.

Jako pionier w dziedzinie druku atramentowego UV Mimaki wprowadził na rynek w 2004 roku pierwszą na świecie drukarkę UV z białym atramentem i nadal rozwija technologie UV, które umożliwiają wszechstronne, wysokiej jakości drukowanie grafiki znakowej.  Podstawowa seria drukarek 100 i bardziej zaawansowana 330 wykorzystały sprawdzone platformy technologiczne Mimaki, stosując te niezawodne technologie do potrzeb różnych sektorów rynku i klientów stosujących druk cyfrowy na różnych poziomach.

Obecnie, w ramach zaangażowania w zrównoważony druk i w oparciu o proces druku UV doskonale dostosowany do tego celu, Mimaki wyposażył serię 330 w nowe rozwiązanie technologii UV, a serię 100 w ulepszony model UV.

– Pilna potrzeba lepszego zrównoważenia, a także niedawne stanięcie w obliczu rosnących cen energii przyspieszyły potrzebę przyjęcia technologii UV w całej branży. Druk UV wymaga znacznie mniej energii w całym procesie niż inne technologie, między innymi ze względu na fakt, że atrament UV-LED utwardza się natychmiast. Poprawia to zarówno wpływ drukarki na środowisko, jak i pozwala zaoszczędzić na kosztach produkcji i czasie dostawy – wyjaśnił Arjen Evertse, dyrektor generalny ds. sprzedaży w Mimaki Europe. – W Mimaki jesteśmy zaangażowani we wspieranie przejścia na technologię UV w celu zapewnienia bardziej zrównoważonej i wydajnej produkcji druku, zabezpieczenia przyszłości firm naszych cenionych klientów i oczywiście przyspieszenia zrównoważonego rozwoju dla dobra nas wszystkich. UJV100-160Plus i UCJV330-160 są ostatnimi owocami naszych wysiłków na rzecz rozszerzenia opcji druku UV dostępnych dla dostawców, dającymi niezrównane korzyści będące synonimem technologii Mimaki.

Nowe rozwiązania druku UV są również kompatybilne z nowym, opartym na chmurze narzędziem do monitorowania stanu drukarki (PICT) dla wszystkich produktów Mimaki. Dostępne do pobrania przez klientów PICT zostało zaprojektowane w celu poprawy wydajności operacji drukowania i zarządzania produkcją klientów Mimaki, dając im możliwość monitorowania stanu operacyjnego i wydajności ich drukarek z komputera lub urządzenia mobilnego. Wyniki działania drukarki i zużycia atramentu są rejestrowane dla każdej drukarki Mimaki w produkcji lub w określonych grupach, umożliwiając klientom lepsze zarządzanie zapasami atramentu oraz planowanie konserwacji i produkcji.

UCJV330-160 – szybki druk wysokiej jakości dający szerokie możliwości zastosowań

Nowa drukarka atramentowa i obcinarka UCJV330-160 oferuje niezwykle wszechstronny druk atramentowy UV-LED roll-to-roll o znacznie zwiększonej wydajności i jakości obrazu w grafice znakowej.

Drukując z prędkością do 28 m2/h w konfiguracji czterokolorowej lub 18 m2/h z białymi lub przezroczystymi atramentami, UCJV330-160 pozwala użytkownikom osiągnąć imponujące czasy realizacji i wykonywać więcej zadań ze zwiększoną wydajnością. Ponadto wysokie prędkości osiągane dzięki tej technologii nie wpływają negatywnie na jakość obrazu. Jest to możliwe dzięki nowo opracowanej technologii wyrzucania atramentu firmy Mimaki(1), która zmniejsza nierówności kolorów w obszarach o dużej gęstości nawet w trybie szybkiego drukowania.

UCJV330-160 opracowano również z myślą o elastyczności zastosowań i nośników, aby wspierać klientów Mimaki w przechodzeniu na podłoża inne niż PCV, bardziej przyjazne dla środowiska. Oprócz podstawowych atramentów kolorowych drukarka UCJV330-160 jest standardowo wyposażona w atrament biały i przezroczysty. W związku z tym użytkownicy mogą drukować wysokiej jakości obrazy na tradycyjnych nośnikach używanych do zastosowań w zewnętrznej grafice znakowej, ale także na mlecznobiałych (półprzezroczystych), przezroczystych i kolorowych arkuszach bazowych. Różnorodność podłoży, na których klient może drukować, obejmuje PET, PU (poliuretan) i inne folie żywiczne, tkaniny i papier (w tym papier niepowlekany).

Ta elastyczność nośników w połączeniu z opcją druku 2.5D, znaków wodnych lub druku 5-warstwowego dodatkowo wspiera dostawców usług drukarskich w dostarczaniu klientom bardziej zróżnicowanego i wartościowego asortymentu produktów, który zwiększy ich przewagę konkurencyjną. Wydruki 2.5D mogą być wykorzystywane do tworzenia bardziej teksturowanych powierzchni w celu odwzorowania rzeczywistego produktu na obrazie, na przykład skórzanej powierzchni buta lub torebki damskiej. Przezroczyste atramenty używane do tworzenia znaków wodnych mogą uwidocznić sylwetkę lub dodatkowy obraz, gdy światło zostanie skierowane za wydruk. Użycie UCJV330-160 do tworzenia warstwowych wydruków może po prostu poprawić obraz na przezroczystej lub kolorowej folii, w zależności od tego, jak jest oświetlony, a nawet zastosować różne obrazy lub kolory w różnych światłach albo na przykład podczas oglądania grafiki od wewnątrz lub na zewnątrz witryny sklepowej.

Oprócz wydajności druku UV UCJV330-160 oferuje dalsze możliwości oszczędzania czasu dzięki automatycznemu przełączaniu z trybu drukowania na tryb cięcia. Urządzenie to jest również wyposażone w funkcję ID Cut Mimaki, która pozwala na zintegrowane operacje drukowania i cięcia poprzez automatyczne pobieranie danych cięcia za pomocą kodu kreskowego.

Roll-to-Roll

UJV100-160Plus – wyjątkowo niskie zużycie energii w połączeniu z nowymi funkcjami zwiększającymi wydajność i zakres zastosowań

Podstawowy model UJV100-160Plus oferuje nowe możliwości i został zaprojektowany z myślą o wyjątkowo niskim zużyciu energii. Przy zaledwie 0,5 kW, UJV100-160Plus zużywa mniej niż połowę energii drukarek eko-solwentowych, lateksowych lub żywicznych dostępnych na rynku(2), pomagając firmom drukarskim obniżyć koszty bieżące i emisję CO2.

Nowe funkcje UJV100-160Plus zostały dołączone w celu rozszerzenia zakresu aplikacji, które użytkownicy mogą włączyć do swojego portfolio produktów, a także w celu poprawy efektywności operacyjnej i kosztowej.

Nowa funkcja oszczędzania atramentu w UJV100-160Plus zmniejsza zużycie atramentu nawet o 50%, zachowując równowagę kolorów drukowanego wzoru. Poziomy redukcji atramentu mogą być łatwo zmieniane i ustawiane przez operatora za pomocą oprogramowania RasterLink7. W związku z tym nie ma potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy lub sprzętu do regulacji kolorów.

Funkcja „pull-back printing”, w którą wyposażona jest ta nowa drukarka, cofa zadrukowywane podłoże, umożliwiając drukowanie do 3 warstw, co rozszerza możliwości zastosowania tego urządzenia. Ta funkcja drukowania umożliwia użytkownikowi drukowanie z białego na kolorowy, z kolorowego na biały lub z białego na kolorowy i przezroczysty, oferując klientom większą elastyczność w oferowaniu szerokiej gamy zastosowań. Wykorzystanie maks. 3-warstwowego druku, aby jeszcze bardziej poprawić wygląd grafiki w różnych warunkach oświetleniowych lub ustawieniach, stwarza klientom Mimaki kolejną okazję do wyróżnienia swoich produktów i usług.

UJV100-160Plus łączy się również bezproblemowo z ploterami tnącymi Mimaki z serii CG-AR. Ta nowa i praktyczna zaleta umożliwia przesyłanie danych cięcia bezpośrednio z RasterLink7 do plotera, poprawiając wydajność przepływu pracy i łącząc drukowanie z cięciem, nawet jeśli komputer wyjściowy nie ma oprogramowania do projektowania. W połączeniu z ploterem tnącym CG-AR UJV100-160Plus może również korzystać z funkcji ID Cut Mimaki, która umożliwia automatyczne drukowanie i cięcie przy minimalnej interwencji.

Dalsze informacje są dostępne na www.visaeurope.com.

(1) Patent w toku

(2) Na podstawie badań firmy Mimaki


Więcej newsów z branży TUTAJ.