Logo

Etykiety i opakowania

Rusza rozbudowa mocy produkcyjnych dla tektury litej w Metsä Board Husum

W zintegrowanej wytwórni mas włóknistych i tektur Husum w Szwecji ukończono projekt zwiększenia mocy produkcyjnej dla tektury litej. Dzięki modernizacji maszyny do produkcji tektury 1 (BM1), roczna zdolność produkcyjna dla tektury litej (FBB) zostanie zwiększona o 200 000 ton do 600 000 ton. Dzięki temu maszyna Husum BM1 stanie się największą i najnowocześniejszą maszyną do produkcji tektury w Europie i jeszcze bardziej wzmocni pozycję Metsä Board jako wiodącego europejskiego dostawcy tektur litych.

Zwiększenie mocy produkcyjnych dla tektury litej jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na materiały opakowaniowe wytwarzane z zasobów odnawialnych. Maszyna BM1 produkuje tektury lite, które mają obniżoną gramaturę, jednak wykazują te same właściwości wytrzymałościowe, co oszczędza zużycie surowców i pomaga zmniejszyć ślad węglowy opakowań.

Zwiększenie wydajności osiągnięto poprzez wydłużenie długości maszyny i zwiększenie wydajności suszenia. Rozbudowa maszyny to tylko część szeroko zakrojonego projektu. W celu poprawy przerabialności tektury i zapewnienia stałej jakości wprowadzono ulepszenia również w innych partiach linii produkcyjnej. Powlekarkę poza maszyną zmodernizowano tak, aby dostosować ją do wyższych prędkości i większych tamborów. Jednocześnie logistyka transportu tamborów między maszynami do produkcji tektur, powlekarką, linią do powlekania ekstruzyjnego i nawijarką jest teraz w pełni zautomatyzowana. Oczekuje się, że pełna zdolność produkcyjna zostanie osiągnięta do końca 2025 roku.

– Zwiększając moce produkcyjne zakładu Husum, odpowiadamy na rosnące zapotrzebowanie na materiały opakowaniowe, które wspierają gospodarkę o obiegu zamkniętym. Pierwsza faza niedawno zakończonej modernizacji celulozowni Husum jeszcze bardziej zwiększyła produkcję energii pochodzenia biologicznego i efektywność energetyczną całej celulozowni. Pomaga to jeszcze bardziej zmniejszyć ślad węglowy naszych produktów, a także pomaga naszym klientom osiągnąć ich cele w zakresie zrównoważonego rozwoju –  mówi Mika Joukio, dyrektor generalny Metsä Board.

Metsä Board Husum

Dodatkowe moce produkcyjne zostaną skierowane głównie na rynek północnoamerykański i europejski, gdzie spodziewany jest dalszy wzrost popytu na lekkie tektury premium Metsä Board.

Maszyna Husum BM1 produkuje wiodące na rynku lekkie tektury lite premium o gramaturze 175-355 g/m2. Produkty te są wykorzystywane do pakowania suchych i mrożonych produktów spożywczych, wyrobów czekoladowych, słodyczy, produktów farmaceutycznych i artykułów związanych z ochroną zdrowia, produktów do pielęgnacji urody, a także do zastosowań gastronomicznych i graficznych.


Więcej newsów z branży TUTAJ.