Logo

Event MIX

Scena Jutra łączy i inspiruje | Rafał Rzeczkowski, współtwórca konferencji

Scena Jutra to pierwsze w Polsce wydarzenie konferencyjno-wystawiennicze poświęcone nowym technologiom scenicznym. W tym roku odbędzie się jego 6. edycja. O szczegółach mówi Rafał Rzeczkowski, współtwórca Sceny Jutra.

Program konferencji Scena Jutra jest niezwykle bogaty. Czy jest coś, na co szczególnie Pan czeka?

Oczywiście! Pełen harmonogram można znaleźć na stronie: www.scenajutra.com i jestem pewien, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie! Mnie osobiście bardzo interesują tematy ze styku sceny i marketingu. W myśl jednego z naszych haseł promujących wydarzenie: „scena jest teraz wszędzie”, coraz częściej strategie marketingowe marek wykorzystują w swoich działaniach szeroko pojęte działania sceniczne i artystyczne. Podczas tegorocznej edycji będziemy szukać tych styków na wielu polach: poczynając od infrastruktury – tu dobrym przykładem jest The Sphere w Las Vegas, ogromna multimedialna kula, na której swoje kampanie digitalowe rozpoczynały w ubiegłym roku między innymi MINI czy PANDORA – poprzez premiery nowych produktów, do których wykorzystywani są, w dobrym tego słowa znaczeniu, Ludzie Sceny, na przykład specjalny utwór muzyczny skomponowany do promocji najnowszego modelu marki Mercedes przez Wojtka Urbańskiego – a kończąc na promocji marek przez angażujące wydarzenia takie jak koncerty, festiwale czy konferencje…

Do kogo zaadresowane jest to wydarzenie?

Tu znów posłużę się jednym z naszych sloganów: „łączymy świat ARTYSTÓW ze światem TECHNOLOGII. Budujemy HUB inspiracji dla biznesu, kultury i rozrywki”. Od tego się zaczęło, czyli od łączenia tych, którzy dostarczają najnowsze rozwiązania techniczne wykorzystywane w działaniach scenicznych, z tymi, którzy mają pomysły, jak je wykorzystać w swoich projektach, by wywołać efekt WOW! Jednak, ponieważ Scena Jutra sama ciągle szuka nowych inspiracji, idziemy w tym jeszcze dalej! Śmiało mogę powiedzieć, że w tym roku adresujemy to wydarzenie do ludzi ciekawych świata, którzy chcą być na bieżąco z technologią oraz obowiązującymi trendami w sztuce, rozrywce i kulturze. Na naszej konferencji chcemy ich łączyć ze sobą i zachęcać do współpracy. Zapraszamy studentów, wykładowców, artystów, techników, samorządowców i przedstawicieli biznesu, którzy w swoich strategiach marketingowych chcą wykorzystywać działania sceniczne lub „ludzi sceny” do budowania własnych projektów, np. aranżacji ekspozycji sklepowej. Dajemy przestrzeń i mnóstwo inspiracji do współpracy na wielu poziomach, aby tworzyć nową jakość polskiej kultury, edukacji, sztuki, rozrywki i biznesu.

Scena Jutra

W tym roku konferencja będzie odbywać się aż na 3 scenach jednocześnie. Czy to znaczy, że wystąpienia będą podzielone tematycznie?

Nie będzie podziału tematycznego, ale każda z trzech scen pełni swoją wyjątkową rolę podczas wydarzenia. Scena INSPIRACJE to przestrzeń prezentacji ciekawych projektów i case studies z całego świata. Tu uczestnicy w ciągu dwóch dni będą mogli wysłuchać dwudziestu prelekcji na temat wirtualnych produkcji, systemów dźwiękowych, oświetlenia, sztucznej inteligencji czy problemów, z jakimi branża boryka się w czasie wojny na Ukrainie. Scena DYSKUSJE to miejsce debat na tematy, które rozpalają branże. Od edukacji, poprzez zagadnienia prawne, organizacyjne, marketingowe, po kwestie techniczne i użytkowe. Tymczasem Scena AKADEMIA to przestrzeń, którą udostępniamy naszym partnerom. Z założenia ma to być przestrzeń edukacyjna, wprowadzająca uczestników w zagadnienia merytoryczne dedykowane specjalistom takim jak oświetleniowcy czy ludzie zajmujący się nagłośnieniem imprez. Ale będzie też szkolenie RESOLVE przygotowane przez Black Magic Design, a także stoisko informacyjne na temat wymogów bezpieczeństwa związanych z mechaniką sceniczną czy laserami…

Nowością tegorocznej edycji będzie aplikacja. Co znajdą w niej uczestnicy Sceny Jutra?

Aplikacja Scena Jutra to rzeczywiście nowość. Będzie dostępna na urządzenia mobilne z iOS i Android przez najbliższe trzy lata. Oprócz  dostępu do biletu, harmonogramu oraz transmisji z poszczególnych scen, aplikacja urozmaici networking z innymi uczestnikami oferując zaawansowany matchmaking. Dzięki niej użytkownicy zyskają ułatwioną możliwość spotkania się na miejscu z wystawcami i innymi gośćmi podczas naszego spotkania, a także online już po jego zakończeniu. Zależy nam na budowaniu społeczności ludzi, którzy uczestniczą w konferencji, by wspólnie mogli współpracować ze sobą, wymieniać się doświadczeniami oraz inspiracjami. Dzięki aplikacji Scena Jutra będziemy mogli łatwiej informować i zapraszać uczestników na szkolenia i wydarzenia organizowane przez fundację przez cały rok, a nie tylko podczas konferencji. Umożliwi on też możliwość bezpośredniego kontaktu z innymi uczestnikami, którzy takimi kontaktami będą zainteresowani…

Czy może Pan już zdradzić, co znajdzie się na wystawie sprzętu i najnowszych technologii, która będzie towarzyszyć Konferencji?

Tegoroczna wystawa to aktualny przegląd rynku scenicznego w Polsce. Wśród wystawców mamy największych dystrybutorów nagłośnienia: Polsound, Konsbud Audio, ESS Audio, Audio Plus, producentów i dystrybutorów oświetlenia efektowego jak: ROBE lighting, PORTMAN, ROXX, Clay Paky, Avolites, FOS Design, LTT, AV Light, PROLIGHT, MEDIAM, producentów sprzętu multimedialnego – EPSON oraz HIK Vision, dostawców mechaniki MIKOR oraz dostawców przeróżnych usług jak: WIZJA Multimedia, TRANSCOLOR, TSE, Groda, Rent Design, Pieter Smit. Będą też ekspozycje dronów z firmy ASTRANATE i oprogramowania dla wypożyczalni sprzętu New Systems. Ciekawostką będzie także zautomatyzowane wirtualne studio Sceny Jutra przygotowane przez Bemix Media i HTC Mars, a także stanowisko zautomatyzowanych pomiarów światła przygotowane przez Prolight i L22.

Scena Jutra

Konkurs Kreator Sceny Jutra to prestiżowe wyróżnienie dla Ludzi Sceny. Czym cechuje się laureat tej nagrody?

Konkurs to nowa inicjatywa, która ma uhonorować Ludzi Sceny często schowanych za artystą czy wydarzeniami, jakie tworzą. To nagroda za osiągnięcia w ubiegłym roku, tak więc w kwietniu przyznamy nagrody za działalność w roku 2023. Statuetki zostaną wręczone w czterech kategoriach dla wydarzeń, technologii lub pojedynczych osób: światło, dźwięk, obraz i design, oraz w dwóch kategoriach dedykowanych wyłącznie osobom, czyli Young Talent oraz najważniejszej z kategorii – Kreator Sceny Jutra 2023. Najważniejszej, bo laureat tej kategorii zasili grono jury w kolejnej edycji. To pierwsza pełnoprawna edycja, gdzie każdy może zgłosić swojego kandydata. Dopiero budujemy prestiż tej nagrody, ale równolegle rozmawiamy z bardzo ciekawymi markami, aby objęły w kolejnym roku patronat nad poszczególnymi kategoriami. To z pewnością pozwoli wypłynąć tym nagrodom na szersze wody i na stałe wpisać się w polską branżę sceniczną. Szczegóły tegorocznej edycji można znaleźć na: kreator.scenajutra.com.

Na zakończenie proszę powiedzieć, dlaczego warto wziąć udział w konferencji Scena Jutra?

Zadając to pytanie uczestnikom, wciąż słyszymy inne odpowiedzi, bo każdy znajduje swoje własne, indywidualne powody, aby tworzyć z nami Scenę Jutra. W dzisiejszych czasach, w tak szybko zmieniającym się świecie, warto od czasu do czasu wyjść ze swojej bańki informacyjnej i na pewne tematy, które mogą wydawać się nam oczywiste, popatrzeć z perspektywy innych osób. Dlatego właśnie na naszych scenach gościmy tak różnorodnych prelegentów – chcemy zapewnić gościom jak najszersze spektrum postaw i opinii do wysłuchania. Warto zderzyć się nowymi ideami i sprawdzić, co do powiedzenia mają inni, a także spotkać się osobiście z nowymi i starymi przyjaciółmi, by wspólnie rozwijać się i wyciągać ważne wnioski na przyszłość. To też dobra okazja do tego, aby ustalić, w którym kierunku powinniśmy podążać, dokonując osobistych, codziennych wyborów, oraz decyzje o projektach w jakich chcemy uczestniczyć i ludziach, z którymi będziemy współpracować. Scena Jutra łączy, inspiruje i prowokuje do współdziałania. Kto będzie z nami na konferencji, otrzyma szansę, aby czerpać pełnymi garściami z dobrej energii, jaką kreujemy co roku!

Rozmawiała Małgorzata Malinowska


Rafał Rzeczkowski, Scena Jutra

Współwłaściciel PROLIGHT Sp. z o.o. – jednego z czołowych dostawców technologii oświetlenia, sterowania i multimediów dla sceny i architektury w Polsce. Jako COO odpowiada za kontakty z kluczowymi partnerami. Uczestniczy w tworzeniu strategii marketingowej oraz komunikacyjnej firmy. Pomysłodawca i współtwórca Międzynarodowej Konferencji SCENA JUTRA. Pełni funkcję Prezesa Zarządu Lite Sense Sp. z o.o. oraz Prezesa Fundacji Scena Jutra, która jest organizatorem Konferencji. Jest doświadczonym managerem, specjalistą z zakresu marketingu, a także ekspertem w dziedzinie oświetlenia efektowego i systemów multimedialnych. Ukończył studia na Wydziale Ekonomii Politechniki Radomskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra z Organizacji i Zarządzania, oraz kurs z zakresu Marketingu Medialnego na Uniwersytecie Warszawskim. Swoją wiedzę wciąż uzupełnia na seminariach, kursach branżowych i konferencjach, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Od wielu lat aktywnie działa na rzecz edukacji i profesjonalizacji szeroko pojętej polskiej branży scenicznej, współtworząc Konferencję Scenę Jutra – platformę do zdobywania wiedzy, nawiązywania nowych kontaktów, budowania relacji i wymiany doświadczeń. Jego pasją jest wspieranie inicjatyw oraz technologii, które oferują nowe możliwości artystyczne, rozszerzają zakres ich stosowania, a także przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju – obniżenia zużycia energii, wydłużenia czasu eksploatacji urządzeń scenicznych i oświetleniowych oraz ich optymalnego wykorzystania.


Scena Jutra odbędzie się w dniach 8-9.04.2024r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Czytelnicy OOH magazine mogą uzyskać bezpłatne bilety, używając poniższych kodów. Liczba biletów ograniczona.

08.04.2024 r.: 12NQKLHY     YLU9PC3L    DTKKQ1A4

09.04.2024 r.: 9TNVWTDQ    5WAI5ET6    FGPQRQO4

Więcej temat wydarzenia można przeczytać tutaj.


OOH magazine jest patronem medialnym Sceny Jutra.


Więcej newsów z branży TUTAJ.