Logo

NowościWielki Format

Premierowe plotery UV i LED firmy Durst

Wysyp nowości zaprezentowała na mediolańskich targach firma Durst. Ten uznany producent ploterów UV zaprezentował najnowszą serię ploterów P10 oraz pierwszy w swoim portfolio przemysłowy ploter LED.

Mające miejsce od 4 do 6 października w Mediolanie, targi Visom Italia obfitowały w nowości. Nie zabrakło ich na stoisku włosko-austriackiej firmy Durst, gdzie zaprezentowano rolowy i flatbedowy model Rho P10 cechujący się 10-pikolitrowymi głowicami. Jednak wszystkie światła były skierowane na ploter Omega 2 – wariant znakomitej Omegi 1 – wyposażonej w lampy UV.

Durst Omega 2 – ploter LED

Nowa Omega 2 została wyposażona w chłodzone powietrzem 398 nm lampy LED. Nowy trend w produkcji przemysłowych ploterów pozwala zaoszczędzić 65% energii w porównaniu z „tradycyjnymi” lampami UV. Oprócz tej zalety jest jeszcze jedna istotna – lampy LED nie generują dużej ilości ciepła co pozwala na światło-utwardzalny zadruk nawet wrażliwych na podgrzania materiałów jak cienkie tworzywa i folie PVC.

Jak mówi producent, oszczędności 6500 kWh rocznie i brak wydzielanego ozonu, nie odbijają się na jakości druku i produkcyjnych możliwościach. Ploter oferuje tak samo jak Omega 1 bardzo wysoką rozdzielczość, bardzo małą kroplę i wysoką rzeczywistą prędkość zadruku.

Durst Omega 2 to standardowo ploter 4 kolorowy ale może korzystać opcjonalnie także z palety PCA, jasnymi LC i LM, kolorem szarym oraz podwójnym białym (poddruk, nadruk). Ploter może zadrukować wszelkie materiały płaskie i rolowe. Możliwa jest także opcja „table pro” z drukiem na wielu  różnych formatach naraz.

Durst Rho P10 jako ploter rolowy i stołowy

Rho P10 320r to produkcyjny ploter roll-to-roll. Przeznaczony jest do ciągłego druku grafik precyzyjnych takich jak backlity, tkaniny jak i największych wielkoformatowych siatek i banerów. Ploter wyposażony jest w najnowszej generacji głowice Durst Quadro Array o wspomnianej 10 pikolitrowej kropli. Oznacza to, że ploter ma możliwość druku z rozdzielczością 1000 dpi bez utraty prędkości. Maksymalna prędkość jaką osiąga P10 320r to 153 m2/h (tryb 800 x 600 dpi, tryb dla grafiki zewnętrznej). W trybie wysokojakościowym 1000×800 dpi ploter drukuje w 6 kolorach,57 m2/h. Ploter ma możliwość zadruku nawet 300 kilogramowych rol jak i dwóch jednocześnie rolek 160-centymetrowych z niezależnymi kolejkami druku.

Z kolei Rho P10 250 to uniwersalny flatbed UV. Przeznaczony jest do masowej produkcji grafik oglądanych przez przysłowiową lupę jak i grafik outdoorowych. Posłuży więc w nadrukach na płytach czy gadżetach, jak i typowej grafice reklamowej, standach, popupach, elementach wyposażenia wnętrz i architektury, grafice sklepowej, oznakowaniu informacyjnemu, czy zewnętrznym nośnikom reklamowym. Rho P10 250 również wyposażony jest w najnowszej generacji głowice Durst Quadro Array o 10 pikolitrowej kropli (1000 dpi). Maksymalna prędkość jaką osiąga P10 250 to 200 m2/h. Należy pamiętać, że wydajność to nie liczba metrów kwadratowych zadrukowywanych w godzinę. Dzięki systemowi druku ciągłego, i systemom transportowym mediów, 99% czasu wykorzystywanego jest na druk. Nie ma potrzeby maskowania jak w przypadku ploterów stołowych.

Dystrybutorem ploterów marki Durst w Polsce jest Atrium Centrum Ploterowe.
www.plotery.atrium.com.pl