Nowości Aplikacje z Ikonosem po raz 11-ty

Aplikacje z Ikonosem po raz 11-ty

0

Jedenaste szkolenie z car wrappingu odbyło się 7 marca 2013 roku. Trzydzieści osób z całej Polski przybyło na to szkolenie aby poznać podstawy tej niełatwej sztuki dekoracji pojazdów.

Celem szkolenia było zapoznanie uczestników z podstawową wiedzą teoretyczną na temat folii samoprzylepnych oraz z zasadami towarzyszącymi aplikacjom samochodowym. Druga cześć pokazowo-praktyczna miała na celu przyswojenie zasad pracy z folią, jej fizycznym zachowaniem w czasie aplikacji oraz sposobem jej układania na pojeździe.

4 godzinne szkolenie uczestnicy odbyli w dwóch grupach, porannej i popołudniowej. Cześć teoretyczną poprowadzili Grzegorz Budkiewicz i Jakub Soluch, specjaliści działu mediów firmy Atrium Centrum Ploterowe.

Pierwszy wykład dotyczył budowy fizyko-chemicznej folii wylewanych i kalandrowanych, sposobu ich produkcji, różnic między nimi występujących oraz zasad ich doboru w zależności od aplikacji.

Drugi wykład omawiał 9 kroków na jakie można podzielić cały proces aplikacji samochodowych. Począwszy od wyboru folii, przygotowania projektu do druku i przystosowanie go na dany pojazd uwzględniając elementy jego budowy jak okna, lusterka, zderzaki, klamki, itd. Dalsze kroki to zasady jakimi należy się kierować w czasie akceptacji projektu, tak aby uniknąć w przyszłości problemów technicznych i prawnych. Idąc dalej wyszczególniamy etap samego druku na ploterach wielkoformatowych oraz laminacji czyli zabezpieczenia grafiki przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wpływem wilgoci i światła na wydruk. Końcowe etapy, najtrudniejsze, to przygotowanie samochodu do aplikacji czyli jego czyszczenie, demontaż wybranych elementów, oraz warunki lokalowe w jakich należy pojazd umieścić. Ostatnie dwa kroki to proces samej aplikacji i ewentualnej de-aplikacji w przypadku zmiany grafiki – te zostały szerzej omówione w części praktyczno-pokazowej.

Warsztaty i pokazy poprowadzili vicemistrzowie Polski w car wrappingu z firmy Media Target. Szkoleniowcy i uczestnicy pracowali na kolorowych foliach wylewanych Ikonos służących do zmiany kolorów auta takich jak: cameleon, czarny mat, carbon, skóra. Folie te tak samo jak białe folie wylewane Ikonos do zadruku solwentowego charakteryzują się długim czasem pozycjonowania przez co można je wielokrotnie odklejać i przyklejać. Folie te bardzo dobrze zachowują się w przetłoczeniach 3D z uwagi na tzw. „pełny klej”.

Aplikatorzy przekazali wiele porad i wskazówek dotyczących różnych elementów pracy z folią takich jak: pracy z nagrzewnicą, narzędziami dodatkowymi, temperaturami aplikacji, sposobu nakładania, oklejania powierzchni płaskich, detali i przetłoczeń, przycinania i ewentualnych poprawek błędów i wielu innych.

Uczestnicy szkolenia pod okiem „mistrzów” aktywnie uczestniczyli w aplikacjach. Własnoręczne, pierwsze aplikacje wraz z dostarczonym know-how to mocny krok na przód przed zdobyciem praktyki w tym zakresie. Warto dodać, że w tym roku Atrium Centrum Ploterowe poszerzy swoje portfolio o zaawansowane szkolenie z aplikacji samochodowych.

Wyłącznym dystrybutorem folii Ikonos w Polsce jest Atrium Centrum Ploterowe.

www.media.atrium.com.pl