Logo

NowościWielki Format

Firma ASPI kolejnym polskim użytkownikiem Agfa Anapurna M2050

Bazujący na technologii inkjet UV ploter Anapurna M2050 był w ubiegłym roku najchętniej kupowanym w Polsce urządzeniem wielkoformatowym z portfolio firmy Agfa Graphics. Także w tym roku system ten znajduje coraz więcej rodzimych odbiorców, którzy doceniają oferowaną przez niego wysoką jakość, wydajność i wszechstronność. W ostatnim czasie na rozszerzenie swojego parku maszynowego o to zaawansowane rozwiązanie zdecydowała się firma ASPI z Bełchatowa. Instalacja została przeprowadzona dzięki ścisłej współpracy Agfa Graphics i jej lokalnego autoryzowanego dealera – firmy Vademecum-Bis z Łodzi.

Początki firmy ASPI, będącej własnością małżeństwa – Joanny i Piotra Łachacz – sięgają 1995 roku. Była ona wówczas agencją usług biurowych, oferując m.in. przepisywanie i redagowanie tekstów oraz usługi z zakresu tzw. małej poligrafii – kopiowanie, laminowanie dokumentów itd. Kilka lat później firma zaczęła iść w kierunku szeroko rozumianej reklamy, najpierw obsługując zamówienia i zlecając wykonawstwo przedsiębiorstwom zewnętrznym, później zaś – realizując je we własnym zakresie. Jej oferta obejmowała kompleksową obsługę – od projektu, poprzez wykonanie, na aplikacji skończywszy. To wymusiło na właścicielach inwestycję w różne urządzenia, zarówno drukujące (tu dominowały plotery solwentowe do zadrukowywania mediów elastycznych) jak i uzupełniające, takie jak ploter tnący.

Dziś – jak przyznają sami właściciele – ASPI (która poza usługami poligraficzno-reklamowymi zajmuje się też m.in. sprzedażą tworzyw sztucznych) posiada największy w Bełchatowie i okolicach potencjał w zakresie drukowania w wielkim formacie. Duży w tym udział mają niedawne inwestycje zrealizowane przez firmę przy wsparciu środków unijnych. Najważniejszą z nich był zakup wielkoformatowego plotera Agfa Anapurna M2050, pierwszego w historii firmy ASPI systemu drukującego w trybie płaskim, umożliwiającego bezpośrednie zadrukowywanie mediów sztywnych. Mówi Joanna Łachacz: „Technologii inkjet UV przyglądaliśmy się już od dłuższego czasu, ale inwestycja w nowy ploter stała się możliwa dopiero dzięki wsparciu z funduszy unijnych. Pierwsze informacje na temat plotera Anapurna M2050 uzyskaliśmy ze strony przedstawicieli firmy Vademecum-Bis, następnie z prezentacją zawitał do nas pan Przemysław Arabski z Agfa Graphics. Po przeprowadzeniu testów urządzenia i porównaniu z konkurencyjną ofertą okazało się, że Agfa Graphics może nam zaproponować atrakcyjne cenowo i najlepsze pod względem stricte technologicznym rozwiązanie”.

„Dbałość i zaangażowanie ze strony opiekuna handlowego Agfa Graphics była jednym z istotnych argumentów przy podejmowaniu finalnej decyzji – potwierdza Piotr Łachacz. – Jednak kluczowe były parametry samej maszyny. Tu największe wrażenie wywarła na nas wysoka jakość wydruków, co jest szczególnie ważne przy materiałach dekoracyjnych, którymi jesteśmy bardzo zainteresowani. Dużą przewagą systemu Anapurna M2050 nad konkurencją jest też obszar pola roboczego, umożliwiający zadrukowywanie mediów o formacie przekraczającym 6 m2”.

Ploter Anapurna M2050, dostarczony do firmy ASPI pod koniec kwietnia, umożliwia zadrukowywanie całego spektrum podłoży sztywnych o grubości maksymalnej 4,5 cm i formacie 2,07 x 3 m oraz giętkich o szerokości do 2,07 m. Urządzenie pracuje z rozdzielczością maksymalną 1440 dpi i drukuje w trybie 6-kolorowym (CMYKLcLm), oferując dodatkowo biały kolor, wykorzystywany jako podkładowy (np. przy systemach podświetleń) czy kryjący. Maksymalna prędkość urządzenia (53 m2/h) pozwoliła firmie ASPI w zdecydowany sposób skrócić czas realizacji wielu zleceń, wcześniej wykonywanych w ploterze solwentowym, a następnie aplikowanych na finalne, sztywne podłoże. Mówi Joanna Łachacz: „Przykładową pracę, na realizację której wcześniej – biorąc pod uwagę wszystkie etapy produkcji – potrzebowaliśmy ponad godzinę, obecnie jesteśmy w stanie wykonać w ciągu kilkunastu minut. Co więcej, cały proces jest mniej skomplikowany i narażony na popełnienie błędu. Można więc powiedzieć o olbrzymim skoku technologicznym do przodu, co już doceniają nasi klienci”.

Wśród nich znajdują się bezpośredni odbiorcy – w tym największe przedsiębiorstwa i instytucje publiczne z Bełchatowa i okolic – oraz agencje reklamowe. Szefostwo firmy ASPI ma nadzieję na zwiększenie współpracy z tymi ostatnimi, właśnie za sprawą posiadania w swoim parku maszynowym plotera Anapurna M2050. „Jego możliwości, także za sprawą opcjonalnego trybu „z roli na rolę” są bardzo szerokie – mówi Piotr Łachacz. – Nastawiamy się na zadrukowywanie w nim różnego rodzaju podłoży, takich jak PCV, pleksi, szkło, dibond, mamy za sobą pierwsze próby z płytkami ceramicznymi. Chcemy wykonywać w nim zarówno typowe, jak i bardzo niestandardowe zlecenia. Te ostatnie mogą być interesujące z jednej strony dla agencji reklamowej, chcącej zainteresować klienta nowymi opcjami, z drugiej zaś – dla osoby indywidualnej, która oczekuje personalizowanego, zgodnego z jej oczekiwaniami nadruku na przykład na płycie meblowej czy dekorze łazienkowym. Tu dokładność odwzorowania detali oraz możliwość posiadania unikalnego, własnego wydruku jest kluczowym kryterium, bardzo cenionym przez odbiorcę”.

Właściciele ASPI przyznają, że już pierwsze rozmowy i prezentacje, zarówno z dotychczasowymi, jak też z potencjalnymi klientami, wskazują na duże zainteresowanie możliwościami plotera Anapurna M2050. „Maszyna robi wrażenie i daje nam dużą przewagę rynkową – potwierdza Joanna Łachacz. – Mamy nadzieję, że pozyskamy na nią wielu nowych klientów, m.in. dzięki zatrudnieniu nowego handlowca oraz za pośrednictwem sklepu internetowego, który właśnie uruchamiamy. Wydruki na mediach sztywnych, realizowane w technologii UV, znajdą w nim dla siebie osobne, dedykowane miejsce i mamy nadzieję, że kategoria ta będzie wkrótce jedną z najbardziej popularnych części naszego asortymentu”.

Za bieżącą opiekę i dostawę mediów wykorzystywanych przy eksploatacji systemu Anapurna M2050 w ASPI odpowiedzialna jest firma Vademecum-Bis z Łodzi. Mówi Jacek Dorenda, właściciel: „Cieszymy się z kolejnej instalacji urządzenia z rodziny Anapurna M2050 w obsługiwanym przez nas regionie. Rynek inkjetowy to coraz ważniejszy obszar naszego biznesu, głównie za sprawą ścisłej współpracy z Agfa Graphics. Firmie ASPI życzymy wielu lat owocnego użytkowania maszyny Anapurna M2050, ze swej strony gwarantując rzetelną obsługę w zakresie dostawy materiałów eksploatacyjnych i bieżącego wsparcia”.

Przemysław Arabski, regionalny szef sprzedaży w dziale inkjetowym Agfa Graphics, dodaje: „Instalacja w firmie ASPI potwierdza stale rosnące zaufanie do marki Agfa Graphics i urządzeń z rodziny Anapurna. Kiedy pierwszy raz odwiedziłem państwa Łachacz, okazało się, że zakup maszyny ma być częściowo sfinansowany przy wsparciu dotacji z Unii Europejskiej oraz że wybór padł już na inną, konkurencyjną maszynę drukującą w technologii UV. Tym bardziej cieszy fakt, ze po kilku kolejnych spotkaniach i testach technologicznych właściciele firmy ASPI na tyle zaufali rozwiązaniom dostarczanym przez Agfa Graphics, że ostatecznie zdecydowali się na model Anapurna M2050. Tym samym liczba maszyn Agfa Graphics dostarczonych do firm z Łodzi i okolic wzrosła do pięciu, co czyni nas niekwestionowanym liderem w swojej klasie produktowej w tym regionie Polski. Kontrakt z ASPI zrealizowaliśmy we współpracy z Vademecum-Bis, naszym autoryzowanym dealerem, który w swojej działalności coraz śmielej sięga po niezwykle przyszłościowy i rozwojowy rynek wielkoformatowego druku cyfrowego. Liczymy zatem na kolejne, wspólne instalacje, zrealizowane w obsługiwanym przez tę firmę regionie naszego kraju”.