Trade marketing Podstawowe rodzaje maszyn do tampondruku

Podstawowe rodzaje maszyn do tampondruku

85
0

W pierwszym artykule o tampondruku przybliżyliśmy Państwu jego historię. Dziś chcieliśmy omówić podstawowe rodzaje maszyn do tampondruku.

Tamponiarki z otwartym systemem farbowym.

Farba nanoszona jest na matrycę przez nagarniak, nóż raklowy zgarnia farbę z matrycy pozostawiając ją tylko w zagłębieniach. Maszyna opuszcza na matrycę stempel drukarski potocznie zwany tamponem, który pobiera farbę z jej zagłębień a następnie przenosi na zadrukowywany przedmiot.

Tamponiarki z zamkniętym systemem farbowym.

Zasada druku jest taka sama jak przy systemie otwartym z tą różnicą że farba znajduje się w kubku farbowym który przesuwa się po matrycy. Ruchem w jedną stronę farba zostaje naniesiona na matrycę a ruchem powrotnym zostaje z niej zgarnięta – tak samo jak w przypadku otwartego zespołu farbowego farba pozostaje jedynie w zagłębieniu matrycy tj. wzorze który ma być drukowany.

Tamponiarki z systemem rotacyjnym.

Maszyny przeznaczone min. do druku na listwach przypodłogowych. Zarówno tampon jak i matryca mają kształt cylindryczny. Nadruk jest wykonywany podczas ich obrotu a w związku z tym że obrót jest ciągły to na długim przedmiocie nadrukowywane są powtarzające się sekwencje wzoru tworząc jeden długi ciągły wzór.