Event MIX EXPO XXI Warszawa daje ogromne możliwości twórcze – Mariusz Przybylski

EXPO XXI Warszawa daje ogromne możliwości twórcze – Mariusz Przybylski

0

Jesienią ubiegłego roku w EXPO XXI Warszawa zostały zaprezentowane dwie nowe kolekcje „White Wolf” i „Transplantacja”.  O tym, co zadecydowało o wyborze tego wielofunkcyjnego obiektu wystawienniczo-konferencyjnego opowiada Mariusz Przybylski, projektant mody i autor kolekcji.

Pokaz Pana dwóch najnowszych kolekcji odbył się w EXPO XXI Warszawa. Skąd pomysł na przeniesienie wybiegu do wnętrz kompleksu eventowego?

Mariusz Przybylski: – Moim zdaniem EXPO XXI Warszawa daje ogromne możliwości do prezentacji mody. Szczególnie w przypadku moich pokazów, gdzie cała oprawa ma dla mnie bardzo duże znaczenie. Oczywiście sama kolekcja jest tutaj najważniejsza lecz miejsce, w którym odbywa się pokaz może bardzo pomóc w odbiorze całości. Poza tym ja już bardzo dawno temu chciałem przygotować swój pokaz właśnie w EXPO XXI. Ponad 4 lata temu pierwszy raz narodził się pomysł o tym miejscu, odbyły się pierwsze spotkania i rozmowy, ale musiały minąć aż 4 lata abyśmy się spotkali tutaj na moim pokazie.

Proszę nam zdradzić ile osób gościło na pokazie?

Z tego co wiem było ok. 800 osób.

Projektanci często podkreślają, że każdy element pokazu – światło, scenografia, muzyka, ustawienie widowni itd. wpływa na odbiór zaprezentowanych kreacji. Co do Pana ostatniego pokazu wniosło oryginalne wnętrze EXPO XXI Warszawa?

Przede wszystkim atmosferę i klimat jakiego szukałem i potrzebowałem do prezentacji tej kolekcji. Duża i otwarta przestrzeń, a także bardzo komfortowe warunki pracy to najważniejsze wyznaczniki jaki były mi niezbędne. Poza tym okazało się, że w EXPO XXI pracują bardzo mili i otwarci ludzie, co niewątpliwie bardzo pomogło w pracy nad pokazem.

Duża przestrzeń EXPO XXI Warszawa to dla Pana raczej logistyczne wyzwanie, czy kreatywny potencjał? 

Zdecydowanie niezwykle kreatywny potencjał! Uwielbiam duże przestrzenie, które na swój sposób można zagospodarować według własnego pomysłu i wizji. Takie miejsce jak EXPO XXI daje ogromne możliwości twórcze, gdyż w takiej przestrzeni można wyczarować każdy świat.

Jednym z elementów szeroko komentowanych przez gości wydarzenia była oryginalna scenografia – z jednej strony minimalistyczna, ale też niezwykle pomysłowa. Czy zdradzi nam Pan swoje inspiracje i proces jej powstawania?

Przy każdym z moich pokazów staram się aby scenografia współgrała z całością i była dodatkowym środkiem wyrazu opowiadającym o kolekcji. Ona zawsze, z jednej strony jest dość minimalistyczna, ale zarazem z drugiej – zjawiskowa i spektakularna. Bardzo zależy mi aby nie była to gigantyczna scenografia budowana z tysiąca elementów, gdyż taką może stworzyć każdy, ona tylko uzależniona jest od budżetu. W moich działaniach zdecydowanie bardziej zależy mi  na artystycznym wyrazie i kreatywnych pomysłach niż prezentowaniu możliwości finansowych.

Jaką radę dałby Pan innym projektantom szukającym oryginalnych inspiracji i niestandardowych wnętrz na pokazy swoich kolekcji?

Bardzo ciężko byłoby mi doradzić innym w doborze miejsca na swój pokaz, gdyż każdy z projektantów jest inny. Prezentuje zupełnie inne kolekcje, różną estetykę. Dlatego też każdy indywidualnie powinien wybierać miejsca, które współgrają z jego twórczością i oddadzą charakter jego pracy.

Pokaz odbył się 29 października 2015 r. w EXPO XXI Warszawa.

Rozmawiała:

Martyna Laskowska

Marketing & PR Manager EXPO XXI Warszawa