Event MIX Eko meble – moda czy trend? | Mariusz Stawczyk

Eko meble – moda czy trend? | Mariusz Stawczyk

0

O eko meblach i trendach panujących na rynku opowiada współwłaściciel firmy Starevent, Mariusz Stawczyk.

Eko, eko i jeszcze raz eko. Ten trend zdominował rynki m. in. spożywczy. Eko meble eventowe też są trendy czy to chwilowa moda?
Mariusz Stawczyk: To prawda. Eko dodatki coraz częściej są widoczne w witrynach sklepowych a także jako stały wystrój restauracji, pubów. Idąc ulicą, co i rusz możemy spotkać doniczki ze skrzynek, stoliki z europalet w ogródkach. To samo dzieje się, jeśli chodzi o aranżację eventu. Jest to dosyć świeży trend, lecz klienci coraz chętniej za nim podążają. Eventy plenerowe kojarzą się głównie z luźną atmosferą, odpoczynkiem, piknikiem. Proszę sobie teraz wyobrazić taki odpoczynek na sztywnej skórzanej kanapie lub na leżaku, pod parasolką ze stolikiem ze skrzynki pod ręką. Co bardziej pasuje? Odpowiedź nasuwa się sama.

Czy jest szansa, by eko meble na stałe zagościły w naszej świadomości? Czy to trend rozwijający się, czy za dwa lata nie zobaczymy już palety przerobionej na stolik?
Z pewnością jest to trend rozwijający się. Klienci coraz częściej szukają niestandardowych rozwiązań. Eko aranżacja przestrzeni eventowej z pewnością takim rozwiązaniem jest. Nie sądzę, żeby moda na meble paletowe nagle się skończyła. Cały świat idzie w kierunku eko – zdrowa żywność, fitness, życie w zgodzie z naturą. Mamy jeszcze duże pole do popisu, jeśli chodzi o wpajanie klientom idei eko eventów. W naszej pracowni cały czas udoskonalamy meble oraz poszukujemy coraz to nowszych rozwiązań. Wszystko po to, aby uczestnik takiego eventu czuł się przede wszystkim wygodnie na naszych meblach. Dzięki temu nasza oferta stale się powiększa.

Dlaczego akurat na tym rodzaju mebli się skupiliście? Mieliście jakieś inne powody ku temu poza prostą i tanią produkcją?
W tym miejscu chciałbym Państwa uświadomić, że produkcja mebli plenerowych wcale nie jest taka prosta i tania. Wiele osób przychodzi do nas z zapytaniami o wystrój ogródka czy tarasu i nie zdaje sobie sprawy, że to są naprawdę spore koszty. Produkcja większości z naszych mebli jest droższa niż kupienie zwykłego stolika bądź kanapy w sklepie.

Na każdy nasz mebel poświęcamy kilka godzin pracy. Wszystkie eko meble, które wypożyczamy, zrobiliśmy sami, dlatego jesteśmy pewni co do jakości produktu, który użyczamy klientowi. Skupiliśmy się akurat na tym rodzaju mebli, ponieważ zauważyliśmy zapotrzebowanie na rynku na taki właśnie produkt. Eventy plenerowe w Polsce zaczęły się stawać coraz bardziej popularne, a tak naprawdę żadna z firm nie miała poważnej oferty na tego typu spotkania. Dopiero teraz zauważa się rozwój tego segmentu u naszej konkurencji.

Co wpływa na wybór przez klienta eko mebli, jeśli cena jest podobna do ceny zwykłego mebla? Czy ludzie nabrali świadomości i można powiedzieć, że chcą wspierać środowisko? Czy są inne powody wyboru ekomebli?
Czy chodzi o wspieranie środowiska? Być może. Tak jak wspomniałem wcześniej, klienci szukają nowych rozwiązań. Eko meble są tak samo wygodne, jak wszędzie spotykane odpowiedniki kanap, foteli. Dlaczego więc nie spróbować czegoś nowego? Nasze meble wybierane są dlatego, ponieważ doskonale komponują się w plenerze. Te wszystkie białe skrzynki i palety oraz kolorowe poduchy wyglądają naprawdę idealnie w takiej scenerii.

Każda branża ma swoją perłę. Czy jest jakiś hit tego sezonu, czyli mebel, który cieszy się największą popularnością?
Ciężko wybrać jakąś perełkę. Jeżeli już miałbym postawić na jeden produkt, to moim ulubionym jest biała skrzynka. Jest bardzo funkcjonalna. Kładąc na górę poduchę – powstaje jednoosobowe siedzisko, łączymy cztery skrzynki, na górę dajemy szybę – powstaję stolik, który dodatkowo możemy podświetlić bardzo modnym w ostatnim czasie światłem led.

Klienci bardzo często pytają nas o ścianki ze skrzynek. Można ją skonfigurować na 1000 sposobów, tworząc z niej doskonałą ekspozycję. Dla przykładu dla jednego z wydawnictw zrobiliśmy stoisko targowe, gdzie ścianka została użyta jako regał na książki. Takich zastosowań jest bardzo dużo i próbujemy wszystkiego, na co pozwoli nam wyobraźnia.

Rozpoczyna się sezon eventów plenerowych. Czy na eko meble jest wtedy większe zapotrzebowanie czy nie ma to znaczenia? Inaczej mówiąc czy eko meble to biznes sezonowy?
Eventy plenerowe są sezonowe, eko meble – nie. Wiadomo, że w okresie wiosenno-letnim, zapotrzebowanie na plener jest największe. Poza sezonem nasze meble często sprawdzały się na wspomnianych targach. Firmy coraz częściej decydują się na takie rozwiązania, ponieważ chcą w jakiś sposób wyróżnić swoje stoisko. Najprościej to zrobić wyróżniając je czymś nowym. Żeby nie zamykać się tylko w eko produktach, mamy w ofercie również meble na tak zwany sezon zimowy. Doskonale nadające się na konferencje, spotkania biznesowe, eventy indoor kanapy skórzane, stoliki, meble led, krzesła i wiele, wiele innych.

Niedawno obchodziliście pierwsze urodziny firmy. Jakie macie pomysły na dalszy rozwój? Gdzie widzicie się za 5 lat?
To prawda, parę dni temu obchodziliśmy swoje pierwsze urodziny. Firmę założyłem wspólnie z Marcinem Pape i Karolem Łukasikiem i szczerzę mogę powiedzieć, ze ten rok był dla nas udany. Mimo iż w branży jesteśmy od paru lat, ten rok poświęciliśmy głównie na naukę i rozwój. Cały czas staramy się pozyskiwać nowych klientów a także dopracowywać struktury w naszej firmie. Zadowolenie klienta z naszych usług jest dla nas najważniejsze i staramy się to udowadniać za każdym razem, gdy pracujemy razem na evencie. Nie będę skromny, ale mogę powiedzieć, że każdy klient który z nami współpracował, bardzo sobie chwalił nasze usługi i niejednokrotnie do nas wracał.

Plan na dalszy rozwój jest taki sam jak dotychczas. Cały czas wprowadzamy nowości, nasza pracownia to kopalnia pomysłów. Wprowadzamy nowe meble, nowe akcesoria usprawniające przebieg eventu. Staramy się sprostać wszystkim wyzwaniom postawionym nam przez klienta. Przede wszystkim jest to nasza pasja i myślę, że każdy z nas powiedziałby to samo.

Jak widzę naszą firmę za 5 lat ? Chciałbym żebyśmy rozwijali się w takim tempie jak dotychczas, wtedy będę spokojny o przyszłość naszej firmy. Branżo eventowa – szykuj się na STAR EVENT.

Rozmawiała Paulina Pięta

Mariusz Stawczyk – współwłaściciel i prezes firmy Starevent zajmującej się głównie eko meblami.