Event MIX INDUSTRIADA z Muzeum Górnośląskim w EC Szombierki

INDUSTRIADA z Muzeum Górnośląskim w EC Szombierki

0
muzeum_gornoslaskie_bytom_industriada_2018_w_ec_szombierki_fb_1920x1080

Już drugi raz Muzeum Górnośląskie angażuje się w INDUSTRIADĘ – święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, liczącej 42 obiekty w blisko 30 miejscowościach województwa śląskiego, najbardziej interesującej trasy turystyki industrialnej w Polsce. To właśnie tegoroczny motyw przewodni 9 edycji tego największego festiwalu dziedzictwa przemysłowego w naszej części Europy, „Industria jest kobietą”, stał się inspiracją dla działań Muzeum w EC Szombierki – wspaniałym bytomskim obiekcie, zaprojektowanym przez Georga i Emila Zillmannów, zwanym katedrą industrialu.

Jak podkreślają organizatorzy: tym razem przygotowaliśmy zarówno propozycje dla pasjonatów historii i techniki oraz warsztaty, które połączą pokolenia i będą pretekstem do dobrej zabawy z całą rodziną. Wydarzenie osiągnie pełną moc w sobotę 9 czerwca, ale dzień wcześniej, w Elektrociepłowni Szombierki, jak i w siedmiu innych zabytkach techniki, odbędzie się Rozruch Maszyn – swoista „rozgrzewka” przed INDUSTRIADĄ.

To właśnie tego dnia premierę będzie miał film dokumentalny „Historia i teraźniejszość EC Szombierki”. To opowieść o niegdyś jednej z największych elektrowni w Europie, która rozpoczęła działalność w 1920 roku. Film w reżyserii Alicji Schatton ze zdjęciami Tomasza Kozika, którego producentem jest Muzeum Górnośląskie, pokazuje historię tego miejsca z punktu widzenia pracowników, którzy je współtworzyli. Ich osobiste wspomnienia i indywidualne spojrzenie na dzieje elektrociepłowni stanowią ciekawe i cenne uzupełnienie obrazu. Do tego pasjonatów historii i techniki z pewnością zachwyci zachowany materiał ikonograficzny, który, poprzez zastosowanie zabiegów graficznych, zyskuje w filmie nowy wymiar. Projekcja filmu będzie powtarzana cyklicznie dzień później jako jeden z punktów zwiedzania EC Szombierki. Będzie on także dostępny w sprzedaży na płycie DVD w cenie 15 zł już od 9 czerwca 2018 roku w Muzeum Górnośląskim oraz podczas INDUSTRIADY w EC Szombierki.

Kolejną propozycją Muzeum Górnośląskiego są warsztaty rodzinne „W starym atelier”. To miejsce, gdzie będzie można poczuć klimat czasów, kiedy powstawała EC Szombierki. Przed wejściem do Elektrociepłowni pojawią się prospekty przedstawiające panoramę Bytomia z charakterystycznym budynkiem w tle – Elektrociepłownią Szombierki (widokówka z początku XX wieku). Przed nim zostanie ustawione atelier fotograficzne w stylu z początku XX wieku. Uczestnicy INDUSTRIADY będą mogli, korzystając z szafy prababci, przebrać się w stroje z epoki, i zapozować do zdjęć w stylu retro. To jedna z niewielu okazji, żeby wczuć się w świat naszych pradziadków, zakładając zopaski, kabotki, kiecki, brucleki czy bizoki. Bo bycie modnym kusi i nie pozostawia obojętnym najbardziej opornych

8 czerwca, piątek, godz. 18.15 / Rozruch Maszyn: „Historia i teraźniejszość EC Szombierki” – premiera filmu dokumentalnego
EC Szombierki, ul. Kosynierów 30, Bytom / wstęp wolny

9 czerwca, sobota, godz. 12.00–17.00 / „W starym atelier” – warsztaty rodzinne
EC Szombierki, ul. Kosynierów 30, Bytom / wstęp wolny

www.muzeum.bytom.pl