Event MIX „Pamięć jest kluczem” – 10. edycja projektu Muzeum Utracone w Noc Muzeów

„Pamięć jest kluczem” – 10. edycja projektu Muzeum Utracone w Noc Muzeów

0
10. edycja projektu Muzeum Utracone w Noc Muzeów

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, 17 maja w Krakowie i 18 maja w Warszawie, Toruniu oraz Poznaniu odbędzie się multimedialny pokaz filmu „Pamięć jest kluczem”, w ramach projektu Muzeum Utracone. Produkcja w nowoczesnej formie przedstawia najważniejsze dzieła, które Polska utraciła podczas II wojny światowej i te które udało się odzyskać. Od 10 lat organizatorami pokazu są Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR oraz Ad Artis Fundacja Sztuki SAR, we współpracy z MKiDN i NIMOZ.

Jubileuszowa odsłona filmu wizualnie zbliżona jest do teledysku. Poznamy bohatera, poszukującego klucza do swojej pamięci i tożsamości. „Pamięć jest kluczem” to niekonwencjonalna, pełna zgrzytów i niedomówień podróż w krainie pamięci, przez którą w rytm elektronicznej muzyki, wiodą widza wizje polskich dzieł sztuki – odzyskanych w ostatnich latach wysiłkiem MKiDN, oraz tych utraconych w wyniku II wojny światowej i ciągle poszukiwanych.

– W tym roku zależy nam na podsumowaniu 10 lat działalności projektu. Chcemy w przystępnej i świeżej formie, uświadamiać młodym (i nie tylko) jakie najważniejsze dzieła Polska utraciła podczas II wojny światowej oraz zaprezentować te które udało się odzyskać. Choć dokładnej wartości strat wojennych nie jesteśmy w stanie oszacować, na dzień dzisiejszy wiemy, że Polska utraciła dzieła sztuki o rynkowej wartości co najmniej 30 mln dolarów. Niektóre z nich uległy całkowitemu zniszczeniu, niektóre zaginęły, a to jak wyglądają, wiemy wyłącznie z zachowanych fotografii. I to między innymi one tworzą „eksponaty” w Muzeum  Utraconym. Dzięki nimi możemy przywracać pamięć o swoim dziedzictwie kulturowym, o naszej tożsamości – opowiada Anna Zimecka ze Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR, pomysłodawczyni projektu Muzeum Utracone i vice prezes Ad Artis Fundacji Sztuki SAR.

Muzeum Utracone to multimedialny, kulturalny, a zarazem edukacyjny projekt, który wspiera działania w popularyzowaniu wiedzy o utraconych dziełach w Polsce. Projekt „przywraca pamięć” i pozwala na mentalne odzyskanie utraconego dziedzictwa narodowego. W Muzeum Utraconym nie można odnaleźć eksponatów, można za to zobaczyć archiwalia i fotografie dzieł, które zostały zaginione głównie podczas II wojny światowej – a to ponad 75% dóbr kultury – i umieszczone częściowo w Katalogu Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Utracone ma na celu przywracać pamięć, nadając nowe życie zaginionym lub utraconym rzeźbom, książkom, obrazom, muzyce, tradycjom etc. Jest również wirtualną instytucją kultury, której kolekcje dzieł odnaleźć można na stronie internetowej.

W tym roku pokazy odbędą się:

17.05 – Kraków przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego, o godz. 22.00

18.05 – Warszawa w Muzeum Łazienki Królewskie, o godz. 21.00 – Trawnik przy Restauracji Belvedere od strony, ul. Gagarina (Ogród Modernistyczny)

18.05 – Poznań, Brama Poznania, o godz. 21.00

18.05 – Toruń, Muzeum Okręgowe – Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego, o godz. 21.30

PRODUCENT POKAZÓW: Ministry Of Creativity

PARTNER TECHNICZNY: fullscreen

PROJEKT I PRODUKCJA FILMU: Saatchi & Saatchi IS, Papaya Films, LUNAPARK motion arts collective

WSPARCIE ORGANIZACJI I FINANSOWANIE: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Urząd Miasta Torunia, Urząd Miasta Krakowa, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

WSPÓŁORGANIZACJA: Muzeum Łazienki Królewskie, Brama Poznania, Teatr w Krakowie – im. Juliusza Słowackiego, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum Narodowe w Poznaniu

PARTNER PROJEKTU: LOTTO. Radość wygrywania

PARTNERZY WSPIERAJĄCY: Kino za Rogiem, McDonald’s

PATRONATY HONOROWE: Honorowy Patronat Ministra MKiDN, UNESCO