Event MIX Za nami otwarcie 25. – jubileuszowej – edycji Pol’and’Rock Festival

Za nami otwarcie 25. – jubileuszowej – edycji Pol’and’Rock Festival

54
0
Za nami otwarcie 25. edycji Pol’and’Rock Festival

Fot. Dominik Malik

Konferencja prasowa na start
O godzinie 14:00 odbyła się konferencja prasowa otwierająca Festiwal. Konferencję poprowadził Jurek Owsiak (prezes zarządu Fundacji WOŚP i twórca Festiwalu Pol’and’Rock). Gośćmi byli: Andrzej Kunt – Burmistrz Miasta Kostrzyn nad Odrą, Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego, Marta Andreasik – Lech, Adam Michałowski – Red Bull oraz Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zaglądam na internet i widzę, że stworzyliśmy tu niesamowitą bańkę, która jest z tych ludzi, z tej ziemi, z tej krwi, z tych serc. Dla mnie to wszystko funkcjonuje.

Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP i twórca Festiwalu Pol’and’Rock podczas konferencji prasowej.

Konferencja prasowa pierwszego dnia Festiwalu. Fot. Stanisław Wadas
Konferencja prasowa pierwszego dnia Festiwalu. Fot. Stanisław Wadas

– To tutaj w zielonej krainie dorzecza Odry naprawdę zaczyna się Polska. Jurek, bardzo Ci dziękuję, że jesteś z nami i dziękuję wszystkim za pociąg do Lubuskiego. Miłość, pokój, tolerancja — to są te wartości, które nas łączą, dlatego na ten 25. już festiwal, który odbywa się w naszym regionie, bardzo się cieszę, że jesteśmy oficjalnym partnerem Festiwalu. To jest niesamowite i fantastyczne zjawisko i to wszystko dzieje się tutaj – mówi Anna Polak — Marszałek Województwa Lubuskiego.

Wyjątkowe rozpoczęcie 25. Pol’and’Rock Festival
O godzinie 15:00 Dyrygent Orkiestry uroczyście otworzył tegoroczną edycję festiwalu. “To jest mój kawałek ziemi, o który będę dbał i będę szanował. To jest mój dom, w którym panuje miłość, tolerancja braterstwo i przyjaźń. Tak mi dopomóż rock and roll” – wykrzyczał z Dużej Sceny Jurek Owsiak, a wtórowali mu, z rękoma położonymi na sercach, zgromadzeni festiwalowicze. Zgodnie z tradycją nie mogło zabraknąć Romana Polańskiego, ostatniego zawiadowcy stacji Żary, który od 1997 roku „odgwizduje” start kilkudniowej zabawy. Ale to nie wszystko. W tym roku na uczestników czekała niespodzianka przygotowana przez partnera festiwalu, Red Bulla. Nad kostrzyńskim polem przez kilka minut można było obserwować przelot samolotów.

Przelot samolotów podczas otwarcia Festiwalu. Fot. Stanisław Wadas
Przelot samolotów podczas otwarcia Festiwalu. Fot. Stanisław Wadas
Koncerty na Dużej Scenie otworzył Ziggy Marley, najstarszy i najsłynniejszy syn Boba Marleya. Swoją solową karierę rozpoczął w 2003 roku płytą „Dragonfly”, na której gościnnie pojawili się muzycy Red Hot Chili Peppers. Jego album „Fly Rasta” z 2014 zgarnął nagrodę Grammy za najlepszy album reggae na świecie. Nic więc dziwnego, że na koncert przybyły tłumy festiwalowiczów, chętnych zobaczyć legendę muzyki reggae na żywo.
Podczas jubileuszowej edycji wydarzenia nie mogło zabraknąć jednego z symboli Festiwalu, czyli słoneczników, które w Żarach rosły na polu festiwalowym i stały się jego elementem charakterystycznym. Rozdano 10 000 sztuk  festiwalowiczom podczas otwarcia.
Publiczność ze słonecznikami. Fot. Marlena KuczkoPubliczność ze słonecznikami. Fot. Marlena Kuczko

 Godzina „W”

Co roku podczas Najpiękniejszego Festiwalu Świata upamiętniamy powstańców, którzy walczyli i polegli w czasie Powstania Warszawskiego. Równo o godzinie 17:00 Jurek Owsiak przypomniał jak ważna jest pamięć o historii. Festiwal zatrzymał się na minutę, minutę ciszy dla poległych. Usłyszeliśmy również hymn. Transmisja live z tego momentu na Facebookowym kanale Pol’and’Rock Festival została udostępniona w ciągu godziny prawie 200 razy i zyskała 13 tysięcy wyświetleń.

Pokojowy Patrol dba o bezpieczeństwo

Na terenie Festiwalu nad bezpieczeństwem uczestników dba ponad 1000 członków Pokojowego Patrolu – służby informacyjnej, przeszkolonej i certyfikowanej zgodnie z wymogami Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Medyczny Patrol to ok. 350 osób personelu medycznego, 20 lekarzy, 10 karetek, 8 quadów, 7 punktów terenowych, 1 punkt pomocy medycznej. Do godziny 12:00 zarejestrowaliśmy 297 zdarzeń medycznych. Wszystkie służby są do dyspozycji 24 godziny na dobę. Przyjeżdżają na Najpiękniejszy Festiwal Świata z całego kraju, zawsze uśmiechnięci i gotowi do pracy.
Fot. Michał Kwaśniewski Fot. Michał Kwaśniewski