Event MIX Czy to czas na gry miejskie? Oczywiście, że tak!

Czy to czas na gry miejskie? Oczywiście, że tak!

0

W ramach Programu Aktywności Lokalnej Bogucice – moje miejsce na ziemi, agencja eventowa Lizard zorganizowała 8 lipca grę miejską. Wydarzenie odbyło się w jednej z najstarszych dzielnic Katowic – Bogucicach, a wzięło w nim udział ponad 30 osób.

– Gry miejskie to według nas doskonały sposób, aby opowiedzieć w ciekawy, interaktywny oraz angażujący sposób o danej społeczności, dzielnicy czy też całym mieście – mówi Dariusz Jaszcz, właściciel agencji eventowej Lizard i dodaje: – Nasze gry miejskie złożone są z różnorodnych zadań do zrealizowania zarówno tych obsługowych, nad których przebiegiem czuwają doświadczeni animatorzy, jak i tych bezobsługowych – które muszą zostać odnalezione i rozwiązane przez samych graczy (zagadki, foto zagadki, łamigłówki, rebusy itp.). Te ostatnie najczęściej rozlokowane są w punktach strategicznych, którymi mogą być dla przykładu ważne dla historii miejsca na mapie konkretnego obszaru. Mogą też znajdować się w miejscach, które trzeba odwiedzić podczas gry jak np. muzea, miejsce kulturalne np. małe studyjne kina. Wszystko w zależności od fabuły i przewodniego tematu.

Podczas minionej gry w Bogucicach punkty znajdywały się przykładowo przy dawnej fabryce czekolady, przy działającym nadal Szpitalu Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów, obok domu nieżyjącej już Zofii Nałkowskiej czy też na terenie Kościoła Rzymskokatolickiego pw. św. Szczepana – Bazyliki Sanktuaryjnej Matki Boskiej Boguckiej. Graz została podzielona na kilka rozdziałów, które odbędą się w przeciągu roku. Za każdym razem odkrywane będą inne części dzielnicy, jak i fakty historyczne z nimi związane.

Na początku przygody, gracze otrzymują swój pakiet startowy złożony ze specjalnie opracowanych map terenu, karty graczy, na których znajdują się ważne wskazówki, odbiorniki GPS, które prowadzą do kolejnych punktów oraz inne niezbędne elementy. Gra rozpoczyna się odprawą, a kończy wręczeniem nagród.

– Nasze gry miejskie często zawierają w sobie zadania i zagadki nawiązujące do prawdziwej historii miejsca. Dzięki temu mają wymiar edukacyjny i poznawczy, motywują uczestników do wgłębiania się w dalsze poznawanie swojej kultury, historii, jak również lokalnej społeczności. Dodatkowo za każdym razem udaje się nam zasymilować osoby mieszkające w tej samej dzielnicy czy interesujące się konkretnym tematem. Osiągamy to poprzez łącznie mniejszych grup bądź pojedynczych osób w większe zespoły eksploracyjne mające wspólne zainteresowania oraz cel gry – podsumowuje Dariusz Jaszcz.

Gry miejskie są zawsze odpowiednio zainscenizowane oraz poprowadzone fabularnie, tak aby miały swój wyraźny początek i koniec. To właśnie fabuła (scenariusz, opis, zadania, zdarzenia, osadzenie na osi czasu, punkty zwrotne w akcji, misja) określa i nadaje unikatowe cechy każdej grze. Gry miejskie mogą mieć również różny charakter np. edukacyjny, naukowy, historyczny, albo typowo rozrywkowy. Te ostatnie świetnie sprawdzają się podczas imprez okolicznościowych jak wieczór kawalerski czy panieński.

Gry miejskie mogą dawać radość graczom w każdym wieku.