Event MIX Przywrócenie kongresów i konferencji jest istotne dla całej branży MICE

Przywrócenie kongresów i konferencji jest istotne dla całej branży MICE

0
  • Bezpośrednie spotkania, wymiana wiedzy i kontaktów, budowanie relacji – to od zawsze był wielki atut Europejskiego Kongresu Gospodarczego – mówi, Wojciech Kuśpik Prezes i akcjonariusz Grupy PTWP.
  • Mamy sygnały od naszych partnerów i gości o gotowości i chęci do ponownego kongresowego spotkania, tym bardziej wyczekiwanego – dodaje Wojciech Kuśpik i podsumowuje:
  • Przywrócenie funkcjonowania kongresów i konferencji jest także niezwykle istotne z punktu widzenia całej branży MICE i turystyki biznesowej.
2019.05.13 – KATOWICE , MCK . XI EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY EEC EKG . INAUGURACJA XI EUROPEJSKIEGO KONGRESU GOSPODARCZEGO
FOT. JACENTY DEDEK

Przed nami 12. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. MCK, po raz kolejny, będzie gospodarzem tego potężnego wydarzenia. Jakie wyzwania logistyczne oraz organizacyjne stoją przed Państwem w obliczu obecnej sytuacji ?
W 2009 r. odbyła się pierwsza edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Z roku na rok skala wydarzenia rosła, podobnie wyzwania związane z organizacją. Gdy zaczynaliśmy, Międzynarodowego Centrum Kongresowego nie było nawet w planach. Z każdą edycją rosła liczba uczestników, a my korzystaliśmy z kilkunastu katowickich lokalizacji – hoteli, sal konferencyjnych, koncertowych, gmachów urzędów. W 2015 roku ponad 100 sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego i wszystkie wydarzenia towarzyszące odbyły się w jednym miejscu – oddawanym wtedy do użytku Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Poradziliśmy sobie z nowymi wzywaniami i przez pięć kolejnych lat realizowaliśmy największe biznesowe spotkanie Europy Centralnej, wykorzystując potencjał nowoczesnego centrum kongresowego połączonego bezpośrednio z kultowym Spodkiem. Tegoroczna, 12. edycja znów wymaga od nas więcej. Już w maju wystartowaliśmy z EEC Online – internetową, dodatkową edycją Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Na jej potrzeby w Międzynarodowym Centrum Kongresowym stworzyliśmy studio telewizyjne, z którego prowadziliśmy wszystkie debaty i spotkania online. We wrześniu spotkamy się stacjonarnie, ale też online. Wszystko odbędzie się z zachowaniem obowiązujących wymogów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa. Musimy wprowadzić limit osób mogących spotkać się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, pozostałych chętnych zaprosimy do obecności zdalnej. Od zawsze dbamy o bezpieczeństwo na organizowanych przez nas wydarzeniach, Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodkiem zarządza spółka z Grupy PTWP, firma PTWP Event Center, dlatego mamy pewność co do jakości wprowadzonych rozwiązań i skuteczności procedur bezpieczeństwa. Część prelegentów obecna będzie fizycznie w Katowicach, z częścią z pewnością łączyć będziemy się online. Wyjątkowy charakter tegorocznego Kongresu wynikać będzie przede wszystkim z możliwości spotkania i rozmowy po długiej przerwie, ale także z jeszcze szerszego wymiaru wydarzenia, odbywającego się równolegle w internecie.

2019.05.14 KATOWICE EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY 2019, EEC2019, EKG 2019 SESJA HANDEL 4.0
NZ. TLUM HOL

W jaki sposób zostanie zaaranżowany teren MCK i Spodka, aby zapewnić uczestnikom środki bezpieczeństwa?
Wszystko zostanie zaaranżowane zgodnie z zaleceniami i obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19. Uczestników obowiązywać będzie dezynfekcja dłoni przy wejściu do obiektu lub na teren wydarzenia oraz zakrywanie ust i nosa, także w kolejce do wejścia. Przemieszczanie się będzie możliwe tylko w strefie oznaczonej dla uczestników wydarzenia, we wszelkich kolejkach (np. do wejścia, wyjścia, toalet, szatni, recepcji, punktów gastronomicznych) uczestnicy zobowiązani będą do zachowania dystansu 2 metrów. Wprowadzimy także ograniczenie czasu przebywania na terenie recepcji – w miarę możliwości zachęcamy do rejestracji i kontaktu w formie online. Jeśli chodzi o układ przestrzenny, tj. m.in. ustawienie krzeseł, stołów, sceny etc. oraz spotkania i wydarzenia – zapewnimy zwiększoną fizyczną odległość między uczestnikami (min. 2 metry), będziemy wskazywać miejsca, zadbamy o specjalnie oznakowane.

Zważywszy na obecną sytuację, jakie nastroje panują wśród zaproszonych Gości?
Odpowiedzią na sytuację, w jakiej nagle, za sprawą COVID-19, znalazła się gospodarka, było EEC Online. Zaprosiliśmy przedstawicieli biznesu, rządu, samorządów i nauki do wystąpień, prezentacji, dyskusji 1/1 oraz komentarzy. Na kongres online zarejestrowało się ponad 5 tys. uczestników. Debaty EEC Online, w terminie od maja do czerwca, zostały odtworzone aż 2,3 mln razy. Wypróbowaliśmy formułę online – sprawdziła się w tym czasie. Jednakowoż wszyscy jesteśmy zdania, że to dobre rozwinięcie dotychczasowej formuły, z której nie chcemy rezygnować. Dlatego spotykamy się we wrześniu stacjonarnie – w nowej rzeczywistości i na nowych warunkach. Bezpośrednie spotkania, wymiana wiedzy i kontaktów, budowanie relacji – to od zawsze był wielki atut Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Mamy sygnały od naszych partnerów i gości o gotowości i chęci do ponownego kongresowego spotkania, tym bardziej wyczekiwanego. Większość z wystąpień EEC Online kończyła się wyrażaniem chęci do zobaczenia ponownie, już nie tylko przez ekran monitora, ale na żywo, w Katowicach. Przywrócenie funkcjonowania kongresów i konferencji jest także niezwykle istotne z punktu widzenia całej branży MICE i turystyki biznesowej. Organizatorzy imprez, dostawcy usług, podwykonawcy, catererzy – wszyscy chcą powrotu do normalności.

Oprócz przygotowań do Europejskiego Kongresu Gospodarczego, nad jakimi projektami czy realizacjami obecnie Państwo pracujecie?
Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu towarzyszy piąta edycja European Tech and Start-up Days. To jedna z największych start-upowych scen w Europie Centralnej, podczas której udaje się nam skutecznie łączyć innowacyjny biznes z przedsiębiorcami, inwestorami i ekspertami będącymi uczestnikami Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Od maja do połowy lipca realizujemy V Kongres Wyzwań Zdrowotnych – po raz pierwszy także organizowany online. We wrześniu zorganizujemy doroczne Property Forum w Warszawie – tak jak w przypadku Europejskiego Kongresu Gospodarczego – łącząc spotkanie stacjonarne z towarzyszącą mu wersją online.

Rozmawiała Aurelia Ścibisz

Wojciech Kuśpik
Prezes i akcjonariusz Grupy PTWP, twórca i wydawca specjalistycznych mediów. Od początku działalności w prywatnym biznesie – jako właściciel i współwłaściciel firm.
Inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego – największej imprezy biznesowej w Europie Centralnej, która co roku gromadzi w Katowicach tysiące przedstawicieli świata gospodarki i polityki.