Marketing MIX Holding WPP wygrywa większość wartego 4 mld dolarów budżetu Coca-Coli

Holding WPP wygrywa większość wartego 4 mld dolarów budżetu Coca-Coli

77
0

Coca-Cola potwierdziła, że holding WPP zostanie „globalnym partnerem jej sieci marketingowej”, działającym w ramach dedykowanej jednostki o nazwie OpenX. WPP zdobył większość wartego 4 mld dolarów biznesu Coca-Coli, a w przetargu pokonał m. in. IPG, Dentsu i Publicis Groupe.

Zespół będzie zarządzać technologiami kreatywnymi, medialnymi, danymi i marketingowymi w całym portfolio marek Coca-Coli, jak i jej globalnych przedsięwzięć, w tym Costa i Innocent. WPP będzie odpowiadać za prowadzenie portfolio koncernu w ponad 200 krajach w ramach nowej strategii marki, która zakłada „modernizację” dotychczasowego marketingu w celu stymulowania rozwoju firmy.

W komunikacie prasowym Coca-Cola określiła relacje z WPP jako „bezprecedensowe” pod względem zakresu i rozmiaru współpracy, „biorąc pod uwagę jej skalę geograficzną i zasięg”. Ustalenia wchodzą w życie niezwłocznie.

– Kiedy projektowaliśmy nasz nowy marketingowy model operacyjny, uświadomiliśmy sobie, że prostota ma kluczowe znaczenie dla pomyślnego prowadzenia rozległej geograficznej i zróżnicowanej sieci biznesowej, która obejmuje również nasz system butelkowania – powiedział Manolo Arroyo, globalny dyrektor ds. marketingu w The Coca-Cola. Firma w swoim oświadczeniu prasowym zaznaczyła, że współpraca z WPP ma przyspieszyć ich transformację marketingową.

– Cieszymy się, że zostaliśmy mianowani partnerem globalnej sieci marketingowej The Coca-Cola Company, że będziemy mieli okazję stać się katalizatorem jej transformacji i rozwoju oraz wnieść wyjątkową kreatywność i wiedzę medialną potrzebną, by tworzyć połączone doświadczenia konsumenckie – powiedział Mark Read, dyrektor generalny WPP.

Partnerem uzupełniającym został holding Dentsu. Agencje z dwóch innych holdingów, Publicis (m.in. Publicis i Leo Burnett) i Interpublic Group (m.in. McCann) także mają współpracować z Coca-Colą. Według Campaign tymi rynkami mogą być Japonia i Korea.

Coca-Cola planuje również działać w oparciu o model kreatywny „open source”, który pozwoli firmie dotrzeć do najlepszych twórców na świecie. Według rzecznika Coca-Coli oznacza to, że marka „skorzysta z talentów twórczych z różnych źródeł: agencji, które są częścią spółek holdingowych, dużych i małych niezależnych podmiotów, lub osób prywatnych i freelancerów, w tym twórców internetowych”.

Przegląd objął ponad 200 krajów i obejmował firmy Coca-Cola z branży kreatywnej, medialnej, mar-tech, zarządzania produkcją, shopperów i marketingu empirycznego. Celem powołania jednostki OpenX jest „całkowite przeprojektowanie modeli mediów i agencji kreatywnych w celu dostosowania strategicznych, operacyjnych i komercyjnych potrzeb ich nowej, sieciowej organizacji”.

W 2020 r. The Coca-Cola Company wydała na reklamę 2,78 mld dolarów. To zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach. W 2019 r. wydano 4,25 mld dolarów, a w 2018 r. – 4,11 mld dolarów. Jednocześnie w ostatnich latach spadła sprzedaż z 44,3 mld dolarów w 2015 r. do 33 mld dolarów w 2020 r.

Źródło: www.campaignlive.co.uk