Logo

Media & maszyny

Epson na targach Automatica 2022

Na targach Automatica 2022 firma Epson zaprezentowała nowe, zaawansowane roboty SCARA oraz nowe oprogramowanie do robotyki.

Dwa nowe roboty GX SCARA firmy Epson oraz intuicyjne oprogramowanie RC+ Express i OPC UA for Robotics zostały zaprezentowane podczas targów Automatica 2022 (21–24 czerwca 2022 r., Messe München, stoisko B5.319).

Dwa nowe roboty GX SCARA firmy Epson oraz intuicyjne oprogramowanie RC+ Express i OPC UA for Robotics zostały zaprezentowane podczas targów Automatica 2022 (21–24 czerwca 2022 r., Messe München, stoisko B5.319).

Wiodący na świecie producent robotów SCARA – firma Epson – podczas targów Automatica przedstawił nową serię robotów GX-SCARA, tym samym poszerzając swoją uznaną na rynku ofertę niezwykle kompaktowych modeli zaprojektowanych z myślą o szybkości i precyzji. Nowe modele z serii GX4 będą dostępne w zasięgach 250, 300 i 350 mm o udźwigu do 4 kg. Z kolei modele z serii GX8 oferują udźwig do 8 kg i będą dostępne w zasięgach 450, 550 i 650 mm.

Zarówno seria SCARA GX4, jak i SCARA GX8 oferują jedyną w swym rodzaju stabilną konstrukcję ramienia zapewniającą niski poziom drgań resztkowych oraz płynny start i zatrzymanie przy dowolnej szybkości pracy.

Wprowadzając nowe modele, Epson poszerza swoją ofertę szybkich i precyzyjnych robotów SCARA, zapewniając klientom optymalne urządzenie do różnorodnych zastosowań przemysłowych. Goście odwiedzający stoisko Epson na targach Automatica mogli zobaczyć prezentację możliwości poszczególnych modeli robotów oraz przykłady ich różnych zastosowań.

Na stoisku prezentowane były także wyposażone w funkcje oczyszczania nowe systemy podajników części IF240 i IF530. Oprócz tego Epson przedstawił zapowiedź nowego oprogramowania RC+control, które będzie wspierać dane techniczne OPC UA oraz integrację funkcji Industry 4.0, takich jak predykcyjne planowanie konserwacji w systemach produkowanych przez firmę robotów.

Dodatkowo podczas imprezy obejrzeć było można wykonane we współpracy z firmą MiniTec systemy automatyzacji korzystające z rozwiązania SCARAFLEX.

„Podczas targów Automatica po raz pierwszy od długiego czasu mogliśmy znowu spotkać się twarzą w twarz z naszymi klientami” – powiedział Paweł Handzlik, Key Account Manager – Robotic Solutions w Epson. „Poza nowymi robotami GX pokazaliśmy też wiele innych innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym nasi klienci będą mogli wydajniej i taniej konfigurować przeprowadzać zadania produkcyjne i przemysłowe”.

Roboty Epson GX4 i GX8

Nowe roboty SCARA firmy Epson zostały zaprojektowane z myślą o zwiększeniu produktywności, szybkości i precyzji w miejscach o ograniczonej przestrzeni, dzięki czemu idealnie nadają się do zastosowań w wielu branżach – od montażu podzespołów samochodowych po operacje dozowania i podawania. Ponieważ wiele zadań montażowych można wykonać tylko w jednym położeniu ramienia, seria SCARA GX4 została zaprojektowana z ramieniem, który zgina się w prawo lub w lewo. Z możliwościami nowych modeli można było zapoznać się podczas prezentacji, w trakcie której roboty wykonują różne zadania automatyzacji, w tym symulują działanie zegara za pomocą zgiętych ramion (GX4) i precyzyjnie umieszczają dane elementy (GX8).

Nowa wersja oprogramowania RC+ do sterowania robotami

Nowoczesna automatyzacja przemysłowa wymaga, aby działanie robotów było wszechstronne i elastyczne, a równocześnie programowanie i rekonfiguracja systemów mogą być czasochłonne i wymagać wielu zasobów. Epson rozwiązuje ten problem za pomocą nowej wersji oprogramowania Epson RC+, które oferuje z nowy i łatwy w obsłudze interfejs graficzny, umożliwiający szybkie tworzenie i dostosowywanie programów sterujących. Ponadto obsługuje ono dane techniczne OPC UA, dzięki czemu funkcję Industry 4.0 można zaimplementować w systemach automatyzacji od Epson.

Epson Europe B.V. Sp. z o.o. Oddział w Polsce

Epson – olimpijskie początki

Dzieje tej firmy uczą, że na długofalowy sukces składa się kilka warunków. Oprócz ciężkiej pracy niezbędna jest też odwaga do podejmowania ryzyka. Dziś znamy Epson na podium lidera produkcji drukarek i projektorów, ale do tego miejsca wiodła długa droga. W 1964 roku podczas sportowych zmagań lekkoatletów z całego świata Epson mierzył czasy sportowców pierwszym kwarcowym stoperem i automatycznie je drukował. W 1969 roku przedstawił światu pierwszy zegarek kwarcowy, a w 1989 – pierwszy kolorowy projektor LCD. Inżynierom  Epson zawdzięczamy też powstanie prekursora miniaturowych komputerów,  wizjer cyfrowy w aparatach i pierwszego latającego robota.

Projekcja czy druk – przede wszystkim wierny obraz

Sprzętem, w produkcji którego Epson przoduje, od lat pozostają projektory oraz drukarki atramentowe. Projektory Epsona dzięki zastosowanej technologii 3LCD  generują obraz, który zapewnia przyjazne dla wzroku światło oraz wysoką jasność i nasycone barwy. Dlatego, doceniając jakość projekcji, w ślepych testach klienci uznają ten sprzęt za najlepszy w 95% przypadków.

O klasie drukarek z niebieskim logo świadczy fakt, że to właśnie Epson jako pierwsza atramentówka na świecie poleciała w kosmos.  Pozycję lidera na tym rynku firma zawdzięcza  innowacjom kierowanych dla różnych grup odbiorców – od kieszonkowych drukarek hi-tech, poprzez rozwiązania dla domu i biznesu, aż po wielkonakładowe maszyny przemysłowe. Hitem dla użytkowników indywidualnych i małych firm są urządzenia  EcoTank (z systemem stałego zasilania w atrament) godzące wysoką jakość wydruku z niskimi kosztami eksploatacji. Biznes z kolei docenia wielofunkcyjne RIPS mogące wydrukować aż 75 tys. stron na jednym zestawie tuszów.

Sekret powodzenia? Badania i rozwój zamiast cięć

Firma istnieje od 1942 roku, pozycję lidera w świecie nowych technologii utrzymuje już od półwiecza. Nie byłoby to możliwe bez inwestycji w badania. Ta strategia sprawdza się doskonale i sprowadza się do ciągłego rozwoju i inwestycji zamiast redukcji zatrudnienia czy optymalizacji kosztów poprzez redukcję R&D. O rezultacie świadczy liczba niemal 14 patentów jakie wychodzą z laboratoriów firmy… każdego dnia, co daje ponad 5 tys. innowacji rocznie!