Logo

Druk Cyfrowy

Ekspert Canon – Polskie firmy niesłusznie boją się transformacji cyfrowej

Jak podaje firma badawcza KPMG, inwestycje w transformację cyfrową w większości polskich firm nie przekraczają 5 proc. ich rocznych przychodów. Wiele firm twierdzi ponadto, że ich pracownicy nie są jeszcze gotowi na pełną cyfryzację. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Monitor transformacji cyfrowej biznesu” to raport oparty na badaniu KPMG ze stycznia 2022 roku. Wynika z niego, że polskie firmy są świadome konieczności cyfryzacji, ale w ślad za wiedzą nie zawsze idą działania. Przedsiębiorstwa wolą korzystać ze sprawdzonych, utartych przez lata rozwiązań. A to nie zawsze dobre wyjście: – Współczesne technologie dają wiele możliwości szybkiej, bezproblemowej transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa – przekonuje Michał Mikulski, ekspert od systemów zarządzania informacją w Canon Polska.

Przykładowo: wiele zadań związanych z codzienną obsługą dokumentów można uprościć poprzez zastosowanie nowoczesnych systemów chmurowych. Takie oprogramowanie pomaga wydajnie zautomatyzować odbiór dokumentów, ich przetwarzanie i archiwizowanie. – Wyobraźmy sobie chociażby biuro firmy transportowej, które każdego dnia odbiera setki dokumentów pisanych w różnych językach i według różnego schematu graficznego. Bez wdrożonego systemu zarządzania informacją każda z tych faktur i umów musi być przeprocesowana ręcznie przez oddelegowanych do tego pracowników. Tymczasem system zrobi to automatycznie, samodzielnie sczytując najważniejsze dane i umieszczając je w odpowiednim kontekście. Pracownicy mogą zająć się bardziej skomplikowanymi kwestiami, lepiej dopasowanymi do ich kompetencji – przekonuje ekspert Canon.

Czy potrzebujemy nadzorców cyfrowej transformacji?

Słowa Michała Mikulskiego kontrastują z kolejną informacją zawartą w badaniu KPMG. – Wśród statystyk możemy znaleźć informację, że 54 proc. przebadanych firm nie deleguje do zadań związanych z cyfryzacją ani jednego pracownika. Ale może wcale nie muszą? – retorycznie pyta Michał Mikulski.

Bo dobrze dobrany system niemal nie wymaga pracy nad wdrożeniem. Dzięki temu, że większość nowoczesnych rozwiązań dostępna jest w wygodnej formie chmurowej, firmy nie muszą przygotowywać skomplikowanej sieci wewnętrznej ani zatrudniać zespołu specjalistów IT. Co więcej, także wszystkie aktualizacje i utrzymanie systemów bezpieczeństwa spoczywają na producencie oprogramowania.

– Cyfrowa transformacja, przynajmniej na poziomie zarządzania firmową dokumentacją, jeszcze nigdy nie była tak prosta. Tym niemniej, przed przystąpieniem do zmian warto uzbroić się choćby w podstawową wiedzę i analizy. Należy zastanowić się nad tym, jak przygotować firmę do procesu transformacji i czy zmiany mają być tylko niewielką pomocą, czy może całkowitą zmianą dotychczasowego modelu biznesowego – radzi przedstawiciel Canon Polska.

transformacji cyfrowej

Wielowątkowy podcast o tajnikach transformacji cyfrowej

Między innymi takie tematy poruszyli eksperci w najnowszym odcinku branżowego podcastu Canon Polska „Rozmowy o druku”. Przed mikrofonem oprócz Michała Mikulskiego zasiedli: prof. Grzegorz Mazurek, znawca i badacz tematu cyfrowej transformacji, Marek Sawczuk, specjalista w obszarze technologii i architektury rozwiązań SAP w EY Polska – Partner, SAP Technology Consulting, oraz moderujący dyskusję Kuba Dobroszek, dziennikarz magazynu „My Company”.

Pytania, jakie padły w trakcie dyskusji, to między innymi:

  • jakie korzyści mogą wynieść firmy z cyfrowej transformacji?
  • jak przygotować się do procesu zmiany?
  • I wreszcie: czy zawsze warto zmieniać swój model biznesowy?

Podcast dostępny jest bezpłatnie na popularnych platformach streamingowych (Google Podcast, Apple Podcast, Spofity) oraz na stronie producenta: TUTAJ.


Więcej o CANON TUTAJ.